Už jen necelých sedm dní zbývá do zahájení největší sportovní události roku. Organizátoři olympijských her v Pekingu proto mají ještě napilno. Na megalomanských sportovištích se dokončují poslední úpravy.
Jak to vypadá v okolí kolem centra olympijských sportovišť přesně sedm dní před zapálením olympijského ohně?
Především klidně. Na prostranství mezi impozantně vyhlížejícím Národním stadionem, nazývaným Ptačí hnízdo, a neméně efektním plaveckým areálem tryskají v pátek večer z chodníku fontánky.
ČTĚTE TAKÉ: Číňani ustoupili, internet bude bez cenzury. Ale jen pro novináře
Malé vodotrysky pulsující za zvuku klasické čínské hudby působí harmonicky. Sváteční atmosféru dotváří obrovské množství barev, které září z plastových pásů zasazených v chodnících. Paradoxně vše běží naprázdno. Místní lidé si toho příliš neužijí. Nemají sem přístup.
Tento svět je pouze na ukázku - prohlédnout si ho mohou zatím jen novináři. A samozřejmě členové pořadatelského týmu a bezpečnostních složek, ale ty jsou těžko rozeznatelné od normálních pořadatelů. Uniformovaných policistů či vojáků není v nově vystavěných ulicích, které obklopují olympijská sportoviště, mnoho. Strnule postávají v pozoru u vjedu do jednotlivých olympijských zón, ale centrum olympijského dění patří jejich kolegům v civilu.
Poslední dodělávky
Přestože čínští organizátoři připravili armádu dobrovolníků, která prozatím chystá dokonalý servis, na některých místech se stále ještě pracuje. Před hlavním novinářským centrem se například dodělává poslední část silnice, před stadiony se zase vyměňují vadná světla.
Vše musí být naprosto perfektní. Čína chce ukázat světu svou preciznost a otevřenost. A nutno říct, že se to pořadatelům zatím daří. Tyto oblasti rozhodně nebudou hlavními problémy místních her.
Smog ustoupil. Tvrdá opatření zabrala
Co se čínským pořadatelům také zatím daří, je boj se smogem. Obloha sice není úplně modrá, jak slibovali, nicméně situace není horší než ve většině evropských velkoměst. Opatření však byla tvrdá. Továrny nevyrábějí a do ulic se dostává jen polovina aut. Jeden den sudá čísla na poznávacích značkách, druhý lichá.
Foto: Robert Sedmík, Reuters