Držitel šesti zlatých medailí z Atén má ve sbírce dohromady už devět olympijských vítězství, čímž se vyrovnal nejúspěšnějším olympionikům historie. Stejnou bilanci mají sovětská gymnastka Larisa Latyninová, finský vytrvalec Paavo Nurmi, americký atlet Carl Lewis a Phelpsův další krajan a také plavec Mark Spitz, jehož sedm triumfů z Mnichova 1972 chce nejslavnější plavec současnosti v Pekingu překonat.
Spitz je naštvaný. Nebyl pozván do Pekingu |
Mark Spitz v Pekingu gratulovat Michaelu Phelpsovi nejspíš nebude. Mezinárodní olympijský výbor ani Mezinárodní asociace plavání bývalého amerického plavce do dějiště olympiády nepozvaly. Pokud se tak Phelpsovi podaří naplnit svůj cíl a v olympijském bazénu získá osm zlatých medailí, jeho vzor a držitel sedmi zlatých z olympiády v Mnichově 1972, mu přímo v Číně gratulovat nebude. „Nikdo mě nepozval a to se mi zdá až ponižující. Byl jsem zvolen mezi pět největších olympioniků historie a když pozvali ostatní, proč ne mě? Trápí mě to," řekla 58letá bývalá plavecká hvězda pro agenturu AFP. |
ČTĚTE TAKÉ: Phelpsův sen mohl skončit už po druhém dni
Američan šel ihned po startu do čela a druhého Korejce Pak Tae-Hwana, který v neděli ovládl dvojnásobnou trať, porazil o téměř dvě sekundy.
Phelps nezopakoval zaváhání z Atén, kde na kraulařské dvoustovce doplaval až třetí. Na kontě má celkem už jedenáct olympijských medailí, stejně jako Spitz.
"Chtěl jsem mít náskok už po první obrátce a to se mi povedlo. Pro ostatní bylo těžké vidět, jak na tom jsem. Vím, že Pak má dobrý finiš, takže jsem musel být rychlý a udržet si koncentraci," uvedl Phelps.
ČTĚTE TAKÉ: Co žene Phelpse? Hlavně nenávist k porážkám
Korejský plavec po závodě mluvil spíš jako Američanův fanoušek než soupeř. "Plaval strašně rychle. Byla to čest s ním závodit."
Zhruba hodinu po svém triumfu se Phelps kvalifikoval nejlepším časem do finále 200 metrů a ve středu bude na této trati usilovat o čtvrté zlato. Výkonem 1:53,70 vyrovnal v semifinále svůj olympijský rekord z rozplavby.
Phelpsův krajan "zařídil" v Pekingu desátý světový rekord
O desátý světový rekord v Pekingu se postaral pár minut po Phelpsově finále jeho krajan Aaron Peirsol, který vyhrál 100 metrů znak v čase 52,54 sekundy. Obhájil tak své prvenství z Atén a získal čtvrté olympijské zlato v kariéře. Trojnásobný vítěz z minulé olympiády vylepšil svůj vlastní světový rekord z červencového národního šampionátu o 35 setin. Americký triumf korunoval druhým místem Matt Grevers, o bronz se podělili Australan Hayden Stoeckel a Rus Arkadij Vjatčanin.
Znakařka Coughlinová vstoupila do historie
Plavkyně v úterý zůstaly trochu ve stínu mužů a žádný světový rekord nepřidaly. Američanka Natalie Coughlinová dokázala jako první žena v historii obhájit zlatou medaili na 100 metrů znak. S druhým místem se musela spokojit Kirsty Coventryová ze Zimbabwe, která v pondělním semifinále zaplavala světový rekord 58,77 sekundy. Předchozí rekordmanka Coughlinová byla ve finále o více než sekundu pomalejší.
Na prsařské stovce triumfovala trojnásobná mistryně světa Leisel Jonesová, která časem 1:05,17 minuty zaostala po laxním dohmatu pouze o osm setin za vlastním světový rekordem. Favorizovaná Australanka získala první individuální zlatou medaili, v Aténách vyhrála jen se štafetou.
Foto: Reuters