Archiv bezpečnostních složek vydal další známé jméno. Pod krycím jménem Stáňa Vávrová je v pomocných registračních protokolech bývalé komunistické vojenské kontrarozvědky uvedeno jméno i přesné datum narození Milana Jiráska, šéfa Českého olympijského výboru.
Podle dokumentu měl Jirásek spolupracovat jako důvěrník vojenské kontrarozvědky. "Nic o tom nevím, slyším to od vás poprvé," řekl Jirásek pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Nejvýše postavený muž Českého olympijského výboru se měl stát důvěrníkem v roce 1975. "Nikdy jsem s nikým nespolupracoval, nikoho jsem neudával," řekl Jirásek sebejistě do telefonu. "Ale měl jsem pocit, že je na mě veden svazek. Můj celoživotní kamarád se mi totiž jednou omluvil, že na mě donášel."
Svědectví o Jiráskově záznamu v doposud utajovaných dokumentech se na světlo dostalo po zveřejnění první části takzvaných pomocných registračních protokolů komunistické vojenské kontrarozvědky. Od pátku jsou data z tři sta devíti svazků, ve kterých je možné najít 140 tisíc jmen, volně k nahlížení na internetu.
V seznamu společně s poslanci
Jirásek je znám jako bezúhonný muž. Například v roce 1976 opustil pozici sportovního lékaře lyžařského svazu proto, že se nechtěl podílet na rozmáhání státem šířeného dopingu. Raději se začal věnovat ortopedii.
V minulých dnech média upozornila na záznamy poslanců Waltera Bartoše, Juraje Raninece a Tomáše Hasila z ODS. V seznamech vojenské kontrarozvědky se objevilo i jméno bývalého sportovce a nyní sociálnědemokratického zákonodárce Pavla Ploce. Všichni podezření ze spolupráce odmítli a bránit se hodlají i soudně.
ČTĚTE TAKÉ: Mezi agenty vojenské kontrarozvědky jsou i nacisté
Historici shodně upozorňují na to, že kromě agentů se ve spisech objevují i záznamy o osobách, které vojenská kontrarozvědka sledovala. "Součástí spisů jsou i prověřované osoby,“ potvrdil Martin Pulec z Archivu bezpečnostních složek. Experti se navíc opírají i o nález Ústavního soudu: označení "důvěrník" nespadá do kategorie vědomé spolupráce. I proto je možné získat s tímto označením čisté lustrační osvědčení.
Jedna z nejmocnějších jednotek komunistického aparátu využívala nejen zpravodajské metody, ale také konspirační byty a provokace. Doménou agentů se záhy stala i brutalita při výsleších a psychické či fyzické mučení podle sovětského vzoru.
Foto: ČTK