Zatímco všechna sportovní média zuřivě řeší nominaci pro únorové olympijské hry v Soči, chystají se tak trochu mimo jejich pozornost na vyvrcholení čtyřletého cyklu také paralympionici. Ti v pondělí poodhalili předběžnou nominaci, ve které chybí medailistka z předchozích dvou her Anna Kulíšková. Zástupci Českého paralympijského výboru zároveň podpisem stvrdili generální mediální partnerství s Českou televizí, která bude poprvé živě vysílat sledge hokejový turnaj, a to se vší parádou.
Dohodu o spolupráci, která bude trvat následující čtyři roky, podepsali generální ředitel ČT Petr Dvořák a výkonná předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová. "Česká televize bude nakonec vysílat všechny sporty olympijské a také paralympijské boje. Jsem rád za to, že olympiáda pro nás ani pro diváky neznamená pouze první část. Podpis partnerství je logickým vyústěním toho, jaký prostor chce Česká televize sportu dávat," okomentoval tento krok Dvořák.
Paralympijská výprava se do Soči vydá 2. března a využije k tomu leteckého speciálu vládní letky ze Kbel. Bude mít zhruba 38 osob, definitivní nominace bude schválena na pátečním výkonném grémiu. Zajištěnou účast má sledge hokejový tým, tři místa dostali alpští lyžaři.
Debutovat bude v Soči snowboardcrossař Tomáš Váverka, jehož disciplína zažije na paralympiádě premiéru. "Je to pro mě skvělá příležitost, moc se těším. Pevně doufám, že to dopadne dobře a povede se nějaká ta placka. Nebyl bych správný sportovec, kdybych neměl ambice získat tu nejzajímavější, chtěl bych se o ni poprat," slibuje reprezentant závodící v kategorii spastiků, tedy sportovců, kteří si v dětství trpěli mozkovou obrnou.
V Soči už bez medailistky Kulíškové
Chybět naopak bude lyžařka Anna Kulíšková, medailistka z her ve Vancouveru i v Turíně a držitelka křišťálových glóbů ze sjezdu a super-G. "Přestala lyžovat, nyní je soukromě ve Vancouveru, na olympijské hry už se nepřipravovala. Po paralympiádě ve Vancouveru dokončovala studium a na lyžování jí už nezbývalo tolik prostoru. Je to samozřejmě škoda," přiznal vedoucí paralympijské výpravy Roman Suda.
Lyžování jí podle vlastních slov šlo celkem dobře skloubit se studiem, ale s prací už to nebylo tak jednoduché. "Po státnicích jsem odjela do Vancouveru s tím, že se naučím anglicky, budu trénovat a v určité míře i závodit. Bohužel nic nešlo tak, jak jsem si přála, v sezoně 2012/2013 jsem neodjela jediný závod. V létě trenér lyžování ukončil spolupráci s Českým svazem zrakově postižených, finanční zajištění paralympijské sezony bylo nejisté a já dostala nabídku pracovat v Kanadě další rok," vysvětlila pro online deník TÝDEN.CZ.
Po zvažování obou možností se sedmadvacetá lyžařka rozhodla pro práci. "Došla jsem k tomu, že je pro mě přínosnější využít příležitosti v Kanadě, než absolvovat pár tréninků, na které by stačily finance, a pak bojovat s mnohem lépe podporovanými soupeřkami. Jednoduché to nebylo a po lyžování se mi stýská, ale není všem dnům konec. Třeba se mi příští rok podaří najít si po návratu do ČR práci, která půjde s lyžováním skloubit," doufá.
Sledge hokejisté touží po úspěchu, svá alter-ega si nechali vytetovat
K adeptům na dobré umístění budou patřit sledge hokejisté, jejichž zápasy se budou vůbec poprvé v historii vysílat v přímých přenosech, které budou koncipovány stejně jako ty z olympijského turnaje. Do Soči a zároveň mezi světovou špičku se kvalifikovali díky čtvrtému místu na mistrovství světa v Koreji. Po účasti ve Vancouveru, kde skončili na pátém místě, se tak představí na druhých paralympijských hrách v řadě.
"Příprava před Vacouverem a před Soči je diametrálně odlišná. Nikdy se netrénovalo tak usilovně, tým se připravuje každý týden, kluci k tomu přistupují zodpovědně. Jen sportovní neštěstí by nás mohlo připravit o nějaký kvalitní výsledek. Absolvovali jsme turnaj v Soči, další jsme uspořádali ve Zlíně, kde jsme zároveň s městem podepsali smlouvu o centru sledge hokeje. Místní aréna se upravila pro sledge hokej, v únoru dokonce na týdenní kemp přiletí ruský tým, se kterým sehrajeme tři přípravné zápasy," přiblížil přípravu manažer týmu Vladislav Hamrla.
Její náročnost potvrzuje i útočník pražské Sparty a jedna z opor českého národního týmu Zdeněk Krupička. "Příprava už je v plném proudu, trénujeme, účastníme se se soustředění a turnajů s týmy, se kterými bychom se měli střetnout v Soči. V rámci individuálního tréninku na sobě pracuje i každý sám," popisuje.
"Moc se těším, když jsem byl před čtyřmi lety ve Vancouveru, tak to byl neuvěřitelný zážitek. Už v podchodu od kabin jsme slyšeli burácení lidí, kteří byli opravdu úžasní. Člověk v tu chvíli neví, kde má hledat srdce, aby mu neuteklo z těla," zavzpomínal Krupička, který si v rámci kampaně Českého paralympijského výboru nechal na tělo vytetovat své sledge hokejové alter-ego pantera.
PODÍVEJTE SE NA KAMPAŇ ČESKÉHO PARALYMPIJSKÉHO VÝBORU "JSME TÍM, ČÍM SE STÁVÁME NA LEDĚ":