<span>Spisy šéfa olympioniků</span> u kontrarozvědky jsou zničené

Sport
13. 8. 2008 09:00
Šéf ČOV Jirásek gratuluje zlaté střelkyni Kateřině Emmons.
Šéf ČOV Jirásek gratuluje zlaté střelkyni Kateřině Emmons.

Šéf ČOV Jirásek gratuluje zlaté střelkyni Kateřině Emmons.Šéf českých olympioniků Milan Jirásek má čistou minulost. Dva záznamy s jeho jménem, jež vedla v evidenci vojenská kontrarozvědka, již neexistují. Oba byly skartovány. Jirásek proto nemusí nic vysvětlovat a může si dál užívat oslavy medailových úspěchů reprezentantů v Pekingu.

Když se v červenci objevila na internetu první část pomocných registračních protokolů komunistické vojenské kontrarozvědky, vyplavily archivní materiály řadu zajímavých jmen. Kromě poslanců a sportovců i záznam předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska. Upozornil na něj on-line deník TÝDEN.CZ.

Vojenská kontrarozvědka vedla k jeho osobě hned dva svazky: jeden, pod krycím jménem "Stáňa Vávrová", byl zničen už v srpnu 1965. Druhý s označením "D - důvěrník“ byl rovněž skartován. Z dochovaných dokumentů však není patrné kdy. Posledním záznamem u něj je pouze zařazení do kartotéky v roce 1985. Dokumenty o skartaci Jiráskových záznamů má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.

K TÉMATU: Šéf olympioniků Jirásek je v záznamech kontrarozvědky

Audience u prezidenta republiky. Milan Jirásek uprostřed."Nikdy jsem s nikým nespolupracoval, nikoho jsem neudával," brání se rezolutně Jirásek. Možná i s vědomím toho, že samotné označení "důvěrník“, jímž bylo jeho jméno v seznamu označeno, nepatří dle rozhodnutí Ústavního soudu do kategorie vědomé spolupráce.

Šéf olympioniků vyslovil domněnku, jak se jeho jméno do materiálů vojenské kontrarozvědky dostalo: donášet na něj měl jeho dlouholetý kamarád, který se mu před časem ke svému poklesku přiznal. Jeho jméno však Jirásek tají.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanec Bartoš: Šokovalo mě jméno donašeče

V databázi nově zpřístupněných pomocných registračních protokolů se objevilo 140 tisíc jmen. Nejde přitom pouze o agenty a donašeče. Ve svazcích se podle pracovníků Archivu bezpečnostních složek objevují i dokumenty o osobách, které měla vojenská kontrarozvědka takzvaně rozpracované nebo o ně jevila zájem.

Jedna z nejmocnějších jednotek komunistického aparátu využívala nejen zpravodajské metody, ale také konspirační byty a provokace. Doménou agentů se záhy stala i brutalita při výsleších a psychické či fyzické mučení podle sovětského vzoru.

Foto: Robert Sedmík, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ