Výprava do Ria je rekordně malá. Cíle zůstaly stejné

Sport
12. 7. 2016 20:25
Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 12.července v Praze předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala (vlevo).
Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 12.července v Praze předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala (vlevo).

Sto pět sportovců je v nominaci na olympijské hry do Ria de Janeiro. Výpravu dnes schválilo plénum Českého olympijského výboru v Rudolfově galerii na Pražském hradě včetně 99 členů doprovodu, zdravotnického týmu a štábu. Slavnostnímu aktu přihlížel i prezident Miloš Zeman, který by se měl 5. srpna v Brazílii zúčastnit slavnostního zahájení her.

Poprvé po 20 letech chybí v nominaci tým a jde tak o nejmenší výpravu na letní hry od vzniku samostatné České republiky. Dosud nejméně českých sportovců bylo v roce 1996 v Atlantě (115). Rekordní naopak z tohoto pohledu byly Atény, kam v roce 2004 odjelo 142 reprezentantů.

V nominaci jsou všichni čtyři zlatí medailisté z Londýna - oštěpařka Barbora Špotáková, skifařka Miroslava Topinková Knapková, moderní pětibojař David Svoboda i vítěz závodu v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý.

"Možná se ptáte, proč je výprava nejmenší? Ale odpověď je nasnadě. Dlouhodobě byl sport v České republice popelkou a dramaticky podfinancován, a to se projevilo napříč všemi sporty, ale i na fyzické zdatnosti naší nejmladší generace," řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a dodal: "Všichni nominovaní jsou z mého pohledu hrdinové, kteří splnili náročná kritéria navzdory systému."

"Tentokrát nemáme zástupce v kolektivním sportu, což je na počtu samozřejmě znát. Nic to ale nemění na tom, že náš tým je silný. I když nerad tipuju počet medailí, výprava pro Rio má potenciál na desítku medailí jako před čtyřmi lety v Londýně," řekl Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV a šéf české mise pro Rio.

Za zlatou medaili z Ria dostanou čeští sportovci 1,75 milionu korun, za stříbro 875 tisíc a za bronz 525 tisíc korun.

Prezident Zeman na zasedání citoval heslo slavného běžce Emila Zátopka "Nemůžeš, přidej" a k tomu doplnil: "Dovolte mi, abych všem olympionikům popřál radost ze soutěže, a když to bůh dá, tak i radost z úspěchu."

V den konání nominačního pléna přišlo potvrzení startu pro golfistku Kláru Spilkovou. Do nominace je podmínečně zařazen i badmintonista Petr Koukal, který ještě čeká do 18. července na potvrzení svého startu v Riu.

Plénum ČOV schválilo 105 jmen, ale v pondělí se rozhodlo, že v dráhové cyklistice pojede sprint i keirin Pavel Kelemen a Adam Ptáčník bude jen náhradníkem. To ještě konečná nominace nezohlednila a Ptáčník byl schválen jako závodník.

K medailovým nadějím patří vedle Špotákové, Topinkové, Svobody a Kulhavého také překážkářka Zuzana Hejnová, oštěpaři v čele s Vítězslavem Veselým, tradičně veslaři, rychlostní kanoisté a vodní slalomáři včetně kajakářských mistrů světa Jiřího Prskavce a Kateřiny Kudějové. Šanci mají tradičně také tenisté a střelci.

S ambicemi na stupně vítězů poletí do Brazílie judista Lukáš Krpálek a vedle Svobody vyrostl v hvězdu moderního pětiboje čerstvý mistr Evropy Jan Kuf.

Na páté hry už pojedou sportovní střelec David Kostelecký, zlatý v trapu z Pekingu 2008, akvabela Soňa Bernardová a cyklistka Kateřina Nash.

Zatímco poprvé od Atlanty 1996 chybí ve výpravě zastoupení kolektivního sportu, poprvé od té doby naopak jedou šermíři: fleretista Alexander Choupenitch a kordista Jiří Beran. Při obnovené premiéře golfu na OH se představí Spilková.

Nejpočetnější tým vyšlou do Ria atleti, kterých je 25. Po deseti olympionicích mají tenisté včetně Tomáše Berdycha a Petry Kvitové, veslaři, cyklisté a plavci.

Rozpočet českého týmu na účast se blíží 60 milionům korun. "O úspěchu může rozhodnout jakákoliv drobnost. Z hlediska zabezpečení zázemí a péče o sportovce odvedl skvělou práci tým šéfa mise Martina Doktora. Věřím, že jim to pomůže ke špičkovým výkonům," řekl Kejval.

Právě on má pravomoc dodatečně doplnit další členy výpravy, pokud ještě některý z českých sportovců splní nominační kritéria nebo dostane pozvání od mezinárodní federace. To může být případ kladiváře Lukáše Melicha a běžce Filipa Sasínka. Konečnou jmenovitou nominaci odešle ČOV do Ria 18. července. Nepravděpodobné je nejspíše udělení divoké karty pro cyklistku Martinu Sáblíkovou.

Česko nebude mít vedle týmových sportů na hrách zastoupení ani v jezdectví, skocích do vody, skocích na trampolíně, taekwondu, moderní gymnastice, boxu, bikrosu, lukostřelbě a zápasu.

Česká nominace na OH 2016 v Riu de Janeiro:

Atletika: Pavel Maslák (400 m), Jakub Holuša (1500 m), Eva Vrabcová Nývltová (maraton), Petr Svoboda (110 m př.), Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová (obě 400 m př.), Jaroslav Bába, Michaela Hrubá (oba výška), Jan Kudlička, Michal Balner, Jiřina Ptáčníková, Romana Maláčová (všichni tyč), Radek Juška (dálka), Anežka Drahotová, Lukáš Gdula (oba chůze), Tomáš Staněk (koule), Barbora Špotáková, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý, Petr Frydrych (všichni oštěp), Kateřina Šafránková (kladivo), Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora (oba desetiboj), Eliška Klučinová, Kateřina Cachová (obě sedmiboj).

Badminton: Kristína Gavnholt, Petr Koukal.

Dráhová cyklistika: Pavel Kelemen (sprint, keirin), Adam Ptáčník (náhradník).

Horská kola: Ondřej Cink, Jaroslav Kulhavý, Jan Škarnitzl, Kateřina Nash.

Silniční cyklistika: Jan Bárta, Leopold König (oba časovka a závod s hromadným startem), Zdeněk Štybar, Petr Vakoč (oba závod s hromadným startem).

Golf: Klára Spilková.

Jachting: Veronika Kozelská Fenclová (Laser Radial), Viktor Teplý (Laser).

Judo: Pavel Petřikov (do 60 kg), Jaromír Ježek (do 73 kg), Lukáš Krpálek (do 100 kg).

Rychlostní kanoistika: Josef Dostál (K1 a K4 1000 m), Martin Fuksa (C1 200 a 1000 m), Filip Šváb (C1 200 m), Daniel Havel, Jan Štěrba, Lukáš Trefil (všichni K4 1000 m), Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (oba C2 1000 m).

Vodní slalom: Jiří Prskavec, Kateřina Kudějová (oba K1), Vítězslav Gebas (C1), Jonáš Kašpar, Marek Šindler (oba C2).

Moderní pětiboj: David Svoboda, Jan Kuf, Barbora Kodedová.

Plavání: Pavel Janeček (400 m pol. záv.), Jan Micka (400 a 1500 m v. zp.), Simona Baumrtová (200 m znak, 200 m pol. záv., 4x100 m pol. záv.), Martina Moravčíková (200 m prsa, 4x100 m pol. záv.), Barbora Seemanová (200 m v. zp., 4x100 m pol. záv.), Lucie Svěcená (100 m mot., 4x100 m pol. záv.), Barbora Závadová (200 a 400 m pol. záv.).

Dálkové plavání: Jana Pechanová (10 km).

Synchronizované plavání: Soňa Bernardová, Alžběta Dufková (dvojice).

Plážový volejbal: Barbora Hermannová, Markéta Sluková.

Sportovní gymnastika: David Jessen.

Sportovní střelba: David Kostelecký (trap), Filip Nepejchal (vzduchová puška, libovolná malorážka 60 ran vleže a libovolná malorážka 3x40), Adéla Bruns, Nikola Mazurová (obě vzduchová puška a sportovní malorážka 3x20), Libuše Jahodová (skeet).

Stolní tenis: Lubomír Jančařík, Dmitrij Prokopcov, Iveta Vacenovská, Hana Matelová.

Šerm: Jiří Beran (kord), Alexander Choupenitch (fleret).

Tenis: Tomáš Berdych, Jiří Veselý, Lukáš Rosol (všichni dvouhra a čtyřhra), Radek Štěpánek (čtyřhra), Petra Kvitová, Barbora Strýcová (obě dvouhra), Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková (obě čtyřhra), Karolína Plíšková, Lucie Šafářová (obě dvouhra a čtyřhra).

Triatlon: Vendula Frintová.

Veslování: Ondřej Synek, Miroslava Topinková-Knapková (oba skif), Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová (dvojskif), Lukáš Helešic, Jakub Podrazil (dvojka bez kormidelníka), Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, Miroslav Vraštil (čtyřka bez kormidelníka lehké váhy).

Vzpírání: Jiří Orság (nad 105 kg).

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ