Unikátní šachová partie je právě teď k vidění na internetových stránkách americké kosmické agentury NASA. Kdo hraje? Astronaut a Země. Do partie se může zapojit každý. I vy.
Když se v červnu letošního roku chystal americký kosmonaut NASA Gregory Chamitoff na svoji půlroční misi na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) hrozilo mu, že se bude muset obejít bez své oblíbené činnosti, kterou je hraní šachů. To Chamitoff rezolutně odmítl a šachy si vzal na palubu s sebou. A následně vyzval k šachové partii řídicí střediska na Zemi. Probíhá právě teď. Stačí na internetu zadat adresu http://www.nasa.gov/
Ne, tohle není Star Trek. To je realita. Každý den po práci na orbitální stanici ISS usedne Gregory Chamitoff ke speciálně upravenému šachovému setu a sehrává partii s kontrolními centry po celém světě. Do této neobvyklé hry jsou zapojena například vesmírná střediska v americkém Houstonu, Moskvě, Japonsku či Německu.
Kamera přenáší jednotlivé tahy všech účastníků hry na obrazovku, jejímž prostřednictvím vidí hráči počiny svého soupeře.
"Houstone, máme tady mat"
A jak se partie mezi Zemí a vesmírem vyvíjí? První hru vyhrál vesmírný šachista Chamitoff poté, co tým složený z pozemských kontrolních středisek rezignoval.
Nyní je rozehraná druhá hra a astronaut věří, že i ta skončí vítězstvím muže na ISS.
Na otázku, co vedlo Chamitoffa k této originální myšlence astronaut odpovídá: „Chtěl jsem dosáhnout toho, aby se vytvořili kamarádské vztahy a opravdový týmový duch mezi pracovníky jednotlivých řídicích center. Vždyť ti lidé hlídají naši bezpečnost čtyřiadvacet hodin denně." Zároveň popírá, že by vítěze čekala nějaká odměna. „Vítěz žádnou výhru nezíská, vše hrajeme pouze pro legraci," dodává Chamitoff.
„Gregovi se skutečně podařilo splnit cíl jeho myšlenky. Dokázal nám totiž, že pokud mezi sebou nebudou jednotlivá střediska na zemi spolupracovat jako tým, nikdy ho nedokážeme porazit," řekl Heather Rarick, letový ředitel Expedice 17, v jejímž rámci Chamitoff na ISS pobývá.
Chamitoff vyzval k souboji také studenty
Poté, co Chamitoff rozehrál partii s řídícimi středisky po celé Zemi a když zjistil, že je technicky možné celý projekt realizovat, chtěl ještě víc. Rozhodl se zapojit do hry také členy týmu šachových šampionů Spojených států amerických, kteří studují na amerických středních školách.
Studenti se do hry, jejíž vzdálenost mezi šachisty na Zemi a ve vesmíru činí 210 mil, přidali na konci září a mohou se spolehnout na pomoc veřejnosti. Ta totiž bude moct o jednotlivých tazích hlasovat.
„Doufáme, že ojedinělý zážitek z této hry vzbudí ve studentech zájem o šachy," vyjádřil svá přání výkonný ředitel Šachové federace Spojenách států amerických Bill Hall.
Vše zachránil suchý zip
Realizovat šachový sen nebylo pro jeho strůjce zpočátku vůbec jednoduché. První a zároveň zásadní překážkou bylo to, zda si bude svoji oblíbenou hru moci Chamitoff do vesmíru vůbec vzít. Každý astronaut si s sebou na palubu lodi může zabalit velmi omezené množství věcí, které nesmí překročit stanovenou hmotnost.
Když už si Chamitoff sehnal šachy odpovídajících rozměrů, vyskytl se další problém: vzhledem ke stavu beztíže bylo nutné, aby byly jednotlivé figurky spolehlivě připevněny ke hrací desce. Astronaut si tedy logicky obstaral magnetické šachy, které by toto kritérium splňovaly. Jak se však Chamitoff následně dozvěděl, magnetický kov by mohl narušit funkce citlivých přístrojů na palubě stanice, a celá mise by tak mohla skončit katastrofou.
Šachy jsem nikdy nebral vážně, říká astronaut
Ani to Grega od jeho unikátního plánu neodradilo. Jednotlivá políčka šachovnice potáhl textilií a na spodní část figurek připevnil tenká kolečka suchého zipu. Tím byla přilnavost figurek a hrací tabule zajištěna.
Šestačtyřicetiletý Chamitoff sám sebe považuje za amatéra. Šachy ho prý naučil jeho otec, který je s ním v mládí hrál pořád do kola a malého Grega nechával schválně vyhrávat.
„To pro mě bylo velkou podporou, hra mě bavila a později jsem začal navštěvovat různé šachové kluby a chodit do šachové školy. Následně jsem vyhrál i několik turnajů, ale nikdy jsem to nebral vážně," prozradil vesmírný šachista v rozhovoru pro šachové sdružení na Floridě.
Foto: NASA