"Johnson měl smůlu, že na něj přišli. Hledat čistého běžce by bylo jako hledat jehlu v kupce sena," vyjádřil se Charlie Francis k dopingovému skandálu jeho svěřence, jednoho z nejslavnějších běžce všech dob, Bena Johnsona. "Byl jsem donucen podávat svému svěřenci steroidy, protože je bere každý. Jen tak může obstát v konkurenci," vyjádřil Francis svoje přesvědčení, že mu vlastně nic jiného nezbývá.
Doping byl, je a bude. Ačkoliv nyní se nejvíce hovoří o dopingových kauzách ruských sportovců, objevil se případ Nesty Cartera. Ten je spojovaný se jménem nejslavnějšího sprintera světa, Usaina Bolta. Společně s Michaelem Fraterem a Asafa Powellem si v Pekingu doběhli pro olympijské zlato. Po přezkoumání odebraných vzorků krve, musel Bolt a další členové štafety vrátit. Jeho krajan Nesta měl pozitivní dopingový test.
Nejznámější dopingové kauzy běžců:
Ben Johnson:
Tento kanadský běžec, původem Jamajčan, získal dvě stříbrné medaile na letních OH v Los Angeles. V roce 1987, na mistrovství světa v Římě, porazil svého největšího soupeře, favorizovaného Carla Lewise. Časem 9:83 vytvořil nový světový rekord. Stejného rivala předběhl i na olympiádě v Soulu, kde si dosprintoval pro zlatou medaili. Ta mu vydržela pouhé tři dny. Dopingový komisaři nalezli ve vzorcích jeho krve zakázanou látku zvanou Stanozolol a medaili mu odebrali.
Johnsonův trenér Charlie Francie proslul jako kritik testovacích procedur a veřejně hlásal, že svému svěřenci látku podával už od roku 1981. Podle jeho rozezlených vyjádření dopují všichni a Johnson musel taky, aby mohl obstát. Smutným faktem je, že šesti finalistům z osmi, kteří běželi finále v Soulu, bylo prokázáno užívání steroidů v průběhu jejich kariéry.
Marion Jones
Ztělesnění ženského sprintu, Marion byla miláčkem amerického publika, fanoušci ji milovali. Vyhrála tři zlaté a dvě bronzové medaile na olympiádě v Sydney roku 2000. Její obličej, propagovaný médii, znalo každé malé dítě, stala se vzorem, ikonou. V roce 2007 se však přiznala k užívání steroidů, které ji údajně podával trenér Trevor Graham bez jejího vědomí. Díky výpovědi korunního svědka lhaní Jonesové neprošlo, navíc se prokázala její spolupráce s dalším dopingovým hříšníkem- Timem Montgonerym. Ameerická sprinterka musela vrátit medaile i price money a byla odsouzena k šesti měsícům vězení. Po propuštění zkoušela kariéru v basketbalu, hrála profesionální ligu WNBA. Po poklesu výkonnosti ji však klub propustil.
Justin Gatlin
Jeden z největších amerických běžeckých talentů své doby, který však začal s dopingem velmi brzy. V roce 2001 mu byl na juniorském mistrovství světa zakázán start na dva roky, když se v jeho krvi prokázal obsah amfetaminu. Gatlin se bránil tvrzením, že lék používal od utlého mládí na poruchu osobnosti. Kontroloři následně trest zrušili, ale vznesli varování. V roce 2007 se u sprintera opět objevil pozitivní test a činnost mu tentokrát byla zakázána na čtyři roky. Vrátil se po roce 2010, nicméně výsledků své největší slávy už nikdy nedosáhl. V současné době má hříšník svou vlastní reality show nazvanou Pros vs Joes.
Regina Jacobs
Další ze zástupkyň něžného pohlaví je první středoškolskou běžkyní ze seznamu. Bývalá sprinterka Stanfordské univerzity reprezentovala USA na třech olympijských hrách v roce 1988, 1992 a 1996 a vyhrála 24 amerických šampionátů. V roce 2003 byla pozitivně testována a suspendována na dobu čtyř let. Během té doby se stala realitní agentkou v Oklahomě. Medaile jí nikdy nebyly odebrány.
Mary Decker
Rodačka z New Jersey, která od mala disponovala bežeckým nadáním. Ve čtrnácti letech vyhrála závod na 800 metrů při americko-ruském setkání. V šestnácti pak držela světový rekord na 1000m a 800m.Byla uznávána jako špičková americká atletka a v roce 1983 ji časopis Sports Illustrated označil sportovkyní roku. Mary Decker byla obviněna z užívání zakázaných látek až ve svých třiceti sedmi letech, kdy jí vyšel pozitivní dopingový test na testosteron. Nesměla se zúčastnit Olympijských her v Atlantě, bylo jí zakázáno soutěžit až do roku 1997. Běžkyně se snažila svůj nález vysvětlit užíváním antikoncepčních pilulek, ale komise zákaz potvrdila. V současné době je v důchodu a žije v Oregonu.
Asafa Powell
Jamajský sprinter a někdejší držitel světového rekordu na 100 metrů, byl usvědčen z požití látky zvané Oxilofrin v roce 2013. Soupeř Usaina Bolta označil verdikt za "nespravedlivý a protiprávní". Později se ukázalo, že byl stimulant obsažen v potravinovém doplňku firmy Dynamic Life Nutrition, aniž by to bylo uvedeno v příbalovém letáku. Firma se s Powellem a jeho běžeckou kolegyní Sherone Simpsonová, která byla taktéž nařčena, dohodla na mimosoudním vyrovnání. "Nic nemůže nahradit mou pošramocenou reputaci. Neexistuje způsob, jak by se mi mohli omluvit, jak to zklamání vyjádřit," komentoval kauzu Powell, který je stále aktivním profesionálním běžcem.