Ačkoli je 11. místo na mistrovství Evropy nejhorším umístěním českých basketbalistek v historii, nelze jejich výkony na turnaji označit za propadák. Ze soupeřů, které měly porazit, nezvládly jen duel s Řeckem, zbylé prohry nasbíraly jen s týmy, které mají momentálně větší či minimálně srovnatelnou kvalitu. Potvrdilo se, že postup na čtvrté olympijské hry v řadě byl spíše velký sen než reálná ambice.
Triumf USK Praha v ženské Evropské lize může budit zdání, že český ženský basketbal je znovu na vrcholu, ale opak je pravdou. Na vítězství USK se sice české reprezentantky rovněž podílely, ale klíčovou roli měly cizinky. Kvalitních českých hráček ubývá, zvláště když postupně končí úspěšná generace stříbrných medailistek z MS 2010.
Největší problém má český basketbal na postech pivotů, o to více, že na turnaj tentokrát nejela z osobních důvodů Petra Kulichová. Z klasických vysokých pivotek na evropské úrovni tak zůstala jen Ilona Burgrová, která však vyniká spíše defenzivou. Právě na tomto postu současný český výběr na elitu Evropy nejvíce ztrácí.
"Měli jsme tu jednu klasickou pětku. Ani jsem neměl jinou možnost. Jsem přesvědčený, že jsme tu měli nejsilnější možný kádr. Pivoti prostě u nás nejsou," řekl Blažek.
Navíc s vidinou toho, že vysoké hráčky Kulichová, Burgrová či Veselá brzy s reprezentační kariérou skončí, bude nutné začít situaci pod košem rychle řešit.
Variantou může být, že se Česká republika vydá cestou jiných národních týmů a posílí se o hráčku ze zahraničí. Zatím nejreálnější možností je udělení občanství americké pivotce Kie Vaughnové, která už tři roky žije v Praze. "Je to možnost, Kia je hráčka, která by se pod košem určitě hodila, navíc dokáže motivovat i ostatní hráčky. Bylo by to velké plus," řekla její spoluhráčka z USK Ilona Burgrová.
Trenér Blažek letos vsadil na to, že dal více prostoru mladým hráčkám, které už v týmu delší dobu figurují, jako Tereze Vyoralové a Aleně Hanušové, musí však přijít další výrazné omlazení, jelikož už nyní byl český výběr čtvrtý nejstarší na turnaji.
"Vzal bych více mladých hráček, ale zase jsem nechtěl oslabovat tým do 20 let, kde to těm hráčkám dá více než nastupovat tři minuty tady na šampionátu," řekl Blažek.
Získají pořadatelství?
Velkou roli v přestavbě bude hrát to, zda za týden dostane Česká republika přiděleno pořadatelství mistrovství Evropy v roce 2017. Pak by měla totiž jistou účast a mohla by se dva roky připravovat. Pokud pořadatelství nezíská, bude muset o účast na turnaji bojovat v kvalifikaci. "Pak se budeme muset rozhodnout, zda budeme chtít udržet kontakt se špičkou, nebo zda se rozhodneme budovat mužstvo pět let dopředu," dodal Blažek.
Pozitivem, na kterém se dá stavět, je skutečnost, že Kateřina Elhotová dokázala naplnit očekávání, stala se ofenzivním lídrem a podávala vyrovnané výkony i v klíčových zápasech, což se jí v reprezentaci i USK dlouho nedařilo. Zároveň potenciál naplňuje i Alena Hanušová, která byla rovněž neustálým nebezpečím pro obrany soupeře a trefovala i těžké a důležité střely. Pozitivně vypadala před zraněním také Tereza Vyoralová a kvalitní výkony byla schopná podávat i Michaela Stejskalová.
Naopak negativem je, že se opakovaně nedařilo zastavovat největší zbraně soupeře. V podstatě ve všech zápasech nedokázaly české hráčky ubránit největší hvězdu protivníka. Právě ve hře jedna na jednu český tým nejvíce zaostává za špičkou Evropy, což se kromě obrany projevuje i v útoku ve chvíli, kdy má soupeř přečtené signály jako v posledním duelu Turecko.
Budoucnost je tak sice velmi nejistá, ale nikoli beznadějná.