Biker Cink testoval trať v Riu. Pořád se tam něco děje, popsal

Sport
15. 10. 2015 05:00
Ondřej Cink.
Ondřej Cink.

Biker Ondřej Cink si vyzkoušel v minulém týdnu v Riu de Janeiro olympijskou trať, tamní vysoké teploty, otestoval možnosti bydlení a zvládl i turistiku. Bronzový medailista z letošního mistrovství světa se vrátil z Brazílie s cennými informacemi, které by rád využil příští rok v nejdůležitějším závodu sezony.

Čtyřiadvacetiletý cyklista je považován za nástupce olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého, což letos na světovém šampionátu potvrdil. I proto může být příští rok černým koněm závodu v podmínkách, které by mu mohly vyhovovat. "Je tam teplo. A já jsem známý tím, že mi vyhovuje závodit v teplotách od 35 do 40 stupňů. A tam bylo na sluníčku snad 45," řekl Cink na setkání úspěšných reprezentantů s ministrem obrany Martinem Stropnickým.

Uměle vybudovaná trať v Riu je postavená na "zelené louce", zcela mimo les. Je atraktivní, rychlá, spíš technického charakteru. Svižné pasáže střídají umělé překážky z kamenů, na cestě mají bikeři dvě dlouhá stoupání. "Líbí se mi, bude to zajímavý závod," uvedl Cink, mistr světa i Evropy závodníků do 23 let.

Trať pro olympijský závod už by se měla změnit jen minimálně. "V Londýně to bylo víc nahoru dolů, krátká stoupání. Tady se jede od jedné technické sekce k další, pořád se tam něco děje. Možná to prý zpomalí tím, že to zatravní, protože to je uválcovaná rychlá hlína," poznamenal čtrnáctý muž z olympijského závodu v Londýně.

Právě zejména znalost tratě bude příští rok důležitá. Cink jel v testovacím závodě naplno hlavně první kolo, aby zjistil, co se na trati může dít. "Kde se to ucpe, kde je potřeba zrychlit. To se mi povedlo, první dvě kola jsem závodil vpředu," uvedl Cink, který závod dokončil na devátém místě.

Závod prý ale jinak nebral moc vážně. "Jel jsem tam kvůli tomu, abych trať viděl. Protože od mistrovství světa jsem se na kole jen bavil, spíš se jen vozil, nic speciálního," vysvětlil.

Čeští cyklisté se také rozhodli, že na olympiádě budou bydlet ve vesnici s ostatními sportovci. Tentokrát si zkusili hotel, který je sice blíž, ale neposkytuje takové zázemí. "Nevycházely nám vstříc s jídlem. Ve vesnici to sice bude dál, ale s těmi (vyhrazenými) olympijskými pruhy by to snad nemělo být tak strašné s tou dopravou," věřil Cink. "Důležité bude to zázemí," uvedl.

Důvodem bude i skutečnost, že olympijská vesnice bude bezpečnější, byť organizátoři se dušují, že se s kriminalitou zejména na venkově v horách vypořádají. "Často nás upozorňovali, protože jsme byli na drahých kolech a v dresech hodně na očích. Když jsme jeli na trénink na kole, zastavovali nás a chtěli od nás všechno koupit," vyprávěl Cink. "A také nám často říkali, že do hor ať vůbec nejezdíme, že tam jsou drogové gangy," řekl.

I když měli čeští bikeři v Riu napilno, dostalo se i na turistiku. Výlety směřovaly na tradiční místa - pláž Copacabana a na slavnou sochu Krista Spasitele. "Ale bylo to od tratí dost daleko, neměli jsme na to moc čas. Od Krista jsme třeba jeli tři hodiny autem, strašný provoz. Nechtěli jsme trávit volný čas v autě," dodal Cink.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Červený Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ