"Dneska to bude superagresivní," sedá ke stolu přibližně dvacetiletý mladík a hraje si se žetony. Dělá s nimi taková ta kouzla, míchá, proměňuje, pomalu žongluje, aby bylo vidět, že je dobrý. "Jsem blbej, místo toho, abych se učil ekonomii, tak jsem na pokerový demonstraci," usmívá se. Za chvíli se ale prostřednictvím karet dozvídá, že na učení mu ten den zbude ještě dost času. Dal all-in, tedy všechny žetony, na "nesmysl" a prohrává - jednu korunu českou.
Pokerová demonstrace. Ten chlapec, který již oblékl bundu v myšlenkách na odpolední ekonomické nalévání, to řekl přesně. Asociace českého pokeru udělala v Showdown poker clubu na Vinohradech provokativní demonstrační akci. Svolala turnaj za jednu korunu a řekla o tom ministerstvu financí. Podle novely zákona se totiž všech 45 hráčů, kteří se turnaje účastnili, dopouštělo protizákonného jednání.
Poker je od 1. 1. hazardní hrou. Jako rulety, forbesy a podobné ždímačky peněz, u nichž skončil normální život nejednoho člověka. Od 1. 1. se může hrát Texas Hold´em a další odnože pokeru jen v kasinech. Kluby, hospody, teoreticky i domovy, internet - nikde. Jdete proti zákonu, když držíte karty mimo naleštěná kasina, v kulisách zmíněných automatů a krupiérů u rulety.
Vyhrajeme!
A právě v pokerovém klubu, kde se od letoška hrát nesmí, se konala ona protestní "herní" demonstrace za korunu. Díky tomu, že pořadatelská Asociace českého pokeru samu sebe nahlásila na finančním úřadě, přišli v průběhu turnaje na místo úředníci. Sami překvapeně koukali na desítky lidí u stolů i kolem nich. Jeden z chlápků z berňáku, navlečený do obleku, dokonce vůbec nesledoval své dva kolegy, ale s upřeným pokerovým pohledem směrem k jednotlivým stolům dával najevo, že by si možná také "šťouchnul"... Nebo možná jen prezentoval skupinové pohrdání, kdo ví.
"Teď se rozjede správní řízení," říká Milan Sláma, předseda Asociace českého pokeru. Cíl naschvál vyprovokovaného soudu? Jediný. "Chceme dokázat, že poker je dovednostní hra, tudíž se na něj nemůže vztahovat loterijní zákon."
Asociace klidně půjde až k Ústavnímu soudu. Ve světě proběhlo takových sporů několik. Francie, Argentina, Itálie. Všude vyhrál poker. "Už teď máme k dispozici dvě analýzy zahraničních univerzit. První analýza posuzovala 130 milionů her na internetu, přičemž 76 procent těchto her skončilo dříve, než se ukázaly karty. To znamená, že v 76 procentech nezvítězil ten, který měl lepší karty, ale ten, kdo to lépe zahrál. To je jasný argument," vypočítává Sláma.
"Druhá analýza, kterou nyní máme k dispozici, porovnávala na WSOP (série World Series of Poker) návratnost výdajů dvou skupin hráčů - profesionálů, tedy těch zkušených, na jedné straně a na druhé straně náhodně vybraných hráčů, tedy těch rekreačních. Profíci měli zisky 30 procent, náhodně vybraná skupina minus 15 procent. Co jiného by mělo dokázat, že poker je hlavně o dovednosti?" ptá se Sláma.
Do třetice pak chce český poker argumentovat ještě tuzemskou analýzou. Tu zadá Akademii věd. Sláma vysvětluje: "Chceme, aby naprosto nezávisle, na bázi matematicko-statistických faktů, vyhodnotila, jestli je poker dovednostní disciplínou, a nikoliv hazardem," říká Sláma. Asociace si samozřejmě věří. "Tohle není o názoru. Poker není hazard, to je fakt. Kdo si myslí, že poker je o náhodě, buď ho nikdy nehrál, nebo je velmi špatný hráč."
Třeba jako ten "superagresivní" kluk, jenž alespoň bude na zkoušku dobře připravený...