Tomu se říká veleúspěšný rok. Britský cyklista Bradley Wiggins dosáhl v roce 2012 na ty nejvyšší mety. V červenci vyhrál jako první Brit v historii 99. ročník Tour de France, v srpnu získal v časovce na domácích olympijských hrách v Londýně svou v pořadí již čtvrtou zlatou olympijskou medaili. A nyní se mu dostalo za jeho zásluhy také pocty nejvyšší, na Nový rok ho totiž královna Alžběta II. povýší do šlechtického stavu.
Už před letošním snovým rokem byl Wiggins velkou sportovní osobnosti. Dvaatřicetiletý cyklista měl tři olympijská zlata, jedno stříbro a dva bronzy, tuto sbírku nasbíral během olympijských her V Sydney, Aténách a Pekingu. Letos se už ale v cyklistickém světě stal skutečně nesmrtelným.
V březnu vyhrál jako předkrm před hlavním chodem etapový závod Paříž - Nice, v červenci už přišel triumf na Tour de France. Jako první britský cyklista v historii Wiggins nejslavnější etapový závod vyhrál. A jako třešničku na dortu si dojel při londýnských olympijských hrách pro čtvrté zlato v kariéře.
Na Nový rok navíc královna Alžběta II. pasuje britského reprezentanta, který byl BBC vyhlášen Sportovní osobnosti roku, na rytíře. Sir bude také z výkonného ředitele britského cyklistického týmu Davida Brailsforda, který Wigginsovi pomohl k triumfu na Tour.
"Nikdy jsem si nepomyslel, že se bych se mohl stát rytířem, je to pro mě obrovská čest. Ale stále tomu z části nemůžu uvěřit, asi to bude chvíli trvat," usmívá se dvaatřicetiletý cyklista. A těší se na ohlasy svých francouzských fanoušků. "Budou z toho nadšení. Jsou fascinováni britskými zvyklostmi, kulturou a tradičními věcmi, jako je právě rytířství."
Kromě Wigginse bude do rytířského stavu pasován také legendární veslař Ben Ainslie, paralympionička Sarah Storeyová, která vybojovala čtyři paralympijská zlata, bude moci používat titul Dame. Nižší ocenění obdrží i další britští sportovci, například dvakrát zlatý běžec Mo Farah, sedmibojařka Jessica Ennisová, cyklistka Victoria Pendletonová či tenista Andy Murray.