Budíček, jde se na doping! UCI zavádí noční kontroly

Sport
5. 7. 2015 06:30
Mezinárodní cyklistická unie UCI potvrdila, že přitvrzuje v boji s dopingem. Závodníky bude testovat i v noci.
Mezinárodní cyklistická unie UCI potvrdila, že přitvrzuje v boji s dopingem. Závodníky bude testovat i v noci.

"Dobrý večer, pane Contadore. Omlouvám se, že vás budím, ale mohl byste mi odevzdat vzorek moči?" Zdá se vám to přitažené za vlasy? Kdepak, tohle je realita. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) vytáhla v boji s dopingem novou zbraň. Na Tour bude provádět i noční kontroly.

Ne, že by snad přímo někdo z UCI přišel a cyklisty vytáhl z postele. Testy provádí nezávislá organizace CADF. První "šťastlivce" obešla už před startem nejslavnějšího závodu. Že nejde o nejapný kanadský žert, nýbrž o opravdové dopingové testy, potvrdil pro server cyclingnews.com i předseda UCI Brian Cookson.

"Dostal jsem informaci od CADF, že proběhly první noční testy. Je to další naše zbraň v boji proti dopingu," vysvětlil Cookson, Konkrétní jména cyklistů, kterých se zkoušky týkaly, však prozradit nechtěl.

"Nemůžu říct, kdo byl testován, kde nebo kdy, ale tyto akce probíhají. Nemůžu ani říct, zda to bude během Tour, ale už se to stalo během posledních týdnů. A není to záležitost každého dne," dodal.

Proč vlastně celá tahle akce? Až dosud platilo, že testy mohou proběhnout kdykoliv během dne. Kromě doby mezi jedenáctou večerní a šestou hodinou ranní. To se ale nelíbilo lékařům, kteří varovali, že lidské tělo je schopné během této doby absorbovat mikrodávky EPO a zakázanou látku už pak dopingová zkouška neodhalí.

Armstrong: S pasy nejde dopovat

UCI dlouhodobě bojuje s dopingem v cyklistice a v poslední době slaví střídavé úspěchy. Když nepočítáme přiznání Lance Armstronga vztahující se k letům před deseti a více lety, měl za poslední dobu problémy jen Španěl Alberto Contador. Jinak se velké skandály cyklistice vyhýbají.

"Kvůli biologickým pasům je prakticky nemožné dopovat," řekl před časem Lance Armstrong, který právě kvůli užívání zakázaných látek přišel o svých sedm titulů z Tour de France.

Na druhou stranu ale UCI udělala v souvislosti s biologickými pasy i několik přešlapů. Nejčerstvější zkušenost s byrokracií Mezinárodní cyklistické unie má Roman Kreuziger, který se z obvinění z dopingu očistil po dvou letech až letos v červnu.

Tým Sky novinku přijal

Nařknutí z nedovolené podpory čelila v minulosti i stáj Sky. Konkrétně její dva závodníci Bradley Wiggins a Chris Froome. Na rozdíl od Kreuzigera však šlo jen o spekulaci, nikoli o oficiální obvinění. Zřejmě i na základě této zkušenosti však ve Sky přísnější opatření přijímají.

"Myslím, že je to nutné zlo. Určitě to bude mít vliv na výkon, ale je potřeba dál bojovat za to, co všichni chceme. A to je čistý sport," prohlásil Dave Brailsford, manažer stáje, za kterou jezdí i český cyklista Leopold König.

Podezření z dopingu přinesl i úvodní den letošního ročníku Tour de France. Ještě před startem sobotní časovky váhala stáj Astana, jestli nestáhne ze závodu cyklistu Larse Booma. Ten měl na předzávodních testech nízké hodnoty hormonu kortizolu, což může indikovat užívání zakázaných prostředků. Vzhledem k tomu, že však snížené hodnoty nejsou jasným důkazem o dopování a organizátoři nepovolili Astaně dodatečně povolat náhradníka, Boom do časovky odstartoval.

Autor: Adam KotrbatýFoto: ČTK/ZUMA/Yorick Jansens

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ