Na poslední Valné hromadě České flobalové unie, nově Českého florbalu, byl zvolen také nový předseda florbalové arbitrážní komise. Valná hromada byla sice nevolební, delegáti vša museli učinit výjimku, protože dlouholetý předseda Arbitrání komise, Marcel Pudich, na svou pozici v únoru rezignoval. Novým předsedou komise byl zvolen Martin Řezník z Ostravy, který musí do dvou týdnů sestavit celou komisi.
Česká florbalová unie na červnové Valné hromadě změnila svůj název na Český florbal a Výkonný výbor byl spolu s delegáty postaven do nové role. Mimořádně musel zvolit nového předsedu komise, která rozhoduje o sporech klubů v případě neshody při přestupech hráčů. Pokud se kluby nedohodnou na podmínkách přestupu hráče, rozhoduje Arbitrážní komise o výši odstupného za daného hráče.
Ve florbale neexistují tabulky, určující výši odstupného. V čele této komise stál po dobu 11 let Marcel Pudich, spolupracující se skupinou zkušených arbitrů, kteří společně rozhodovali mnoho složitých případů ročně. V průběhu jedenácti let komise rozhodla celkově o 107 přestupech, na nichž se kluby nedohodly. V mnoha desítkách případů šlo o hráče a hráčky nejvyšších soutěží, mnohdy o reprezentanty.
Kauza reprezentačního kapitána
Kořeny současné zapeklité situace sahají do roku 2015, kdy Výkonný výbor rozhodl o zásadní a revoluční změně Arbitrážního řádu, a to bez jakékoliv konzultace s arbitry. Tuto změnu arbitrům tehdy nikdo ani neoznámil, dozvěděli se ji z internetových stránek. Výkonný výbor jediným rozhodnutím stanovil maximální částku odstupného za hráče ve výši 100 tisíc korun. Byla to ukvapená reakce na rozhodnutí Arbitrážní komise při přestupu kapitána reprezentace Jana Jelínka z Vítkovic do Mladé Boleslavi s odstupným stanoveným ve výši 175 tisíc korun.
Jednalo se o částku velmi vysokou, nečekanou a do té doby oficiálně kluby nezveřejněnou, i když šestimístné cifry byly a jsou na české florbalové scéně za dobré hráče skutečně placeny. Šest arbitrů tak rozhodlo na základě mnoha zjištěných skutečností, navíc se konkrétně komise opírala o sumu 150 tisíc korun, zaplacenou ve stejné sezóně právě Mladou Boleslaví Vítkovicím za jiného hráče, Petra Kološe.
Rok a půl vedli arbitři jednání s členy Výkonného výboru o zrušení limitu odstupného. Arbitři, coby nezávislý florbalový orgán, nechtěli pracovat pod tlakem uvaleným na sebe florbalovým vedením. Z nejvyšších míst bylo na jednáních přislíbeno, že se Výkonný výbor zrušením limitu bude zabývat. Bývalé vedení florbalu se však svým rok starým rozhodnutím již nehodlalo zabývat a nové Výkonný výbor nemá na řešení zájem. Nazývá jej nekoncepčním, přičemž nekoncepční bylo hlavně zavedení finančního stropu.
Zmíněnou klauzulí byla hrubě narušena nezávislost práce Arbitrážní komise a arbitrům došla trpělivost. V polovině února rezignoval na svou funkci předseda Marcel Pudich a vzápětí poslali své rezignace další dva členové, Miroslav Kníchal a Tomáš Podhola. Arbitráž se stala nefunkční a situace přetrvává.
Nepochopitelné kroky prezidenta florbalu
Je zarážející, že Filip Šuman a Tomáš Frank, tedy prezident a generální sekretář, nenabídli nejdříve pozici žádnému ze stávajících dlouholetých zkušených arbitrů, aby tím alespoň zachovali kontinuitu v práci a rozhodování. Nový předseda arbitráže, Martin Řezník, nemá s prací arbitra vůbec žádnou zkušenost.
Na seznamu má zbývajících šest arbitrů jmenovaných do června 2018. Pro funkčnost komise dle Arbitrážního řádu jich musí mít k sobě ale minimálně osm. Z oněch šesti však dva své pokračování pokládají za neslučitelné se současnou situací a jeden čeká na schůzku s novým předsedou komise, kde pravděpodobně svou činnost také ukončí. Arbitrážní komise má navíc nového sekretáře, který nemá s prací komise žádnou zkušenost. Právě sekretář a předseda komise jsou zodpovědni za správný postup při arbitrážním řízení. Proti pochybením se kluby v tak citlivé věci, jako jsou platby za odstupné, okamžitě odvolávají a bouří.
Martin Řezník tak má velmi těžkou a složitou startovací pozici. Musí velmi rychle doplnit Arbitrážní komisi o minimálně šest členů, protože přestupní období začíná 1. července, tedy za dva týdny. V průběhu měsíce se mohou vyskytnout první případy pro arbitráž. Pokud však ta stále nebude funkční, ocitne se Český florbal v nelehké pozici.
Příznivci florbalu si zajisté všimli, že letos se vrátilo ze zahraničí do nejvyšší domácí soutěže několik velmi kvalitních hráčů. Tyto návraty mohou vyvolat i přesuny zajímavých florbalových jmen mezi kluby české superligy. Skončí některý přestup na stole arbitráže? Budou tyto kauzy ve lhůtě třiceti dní vyřešeny? Pokud bude Arbitrážní komise kompletní ano, ale k tomu má nyní velmi daleko.