Rychlobruslařská hala za miliardu a půl, denní náklady na provoz sto tisíc korun. Podle kouče zlaté Martiny Sáblíkové Petra Nováka projekt, který - pokud se postaví - si na sebe dokáže vydělat. Další argumenty, proč halu ve Velkém Oseku stavět, přednesl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Stát se však do výstavby prvního rychlobruslařského oválu u nás nehrne, podle Jiřího Paroubka by se maximálně angažoval kraj v případě nutného posílení infrastruktury. Vše tak podle všeho zůstane na silném investorovi.
„S jedním jsme neustále v kontaktu, jednání dolaďujeme. Znovu se sejdeme po sezoně. Není to ale hala pro Martinu Sáblíkovou, není to hala pro Velký Osek. Jedná se o halu pro Českou republiku," řekl v diskusním pořadu starosta Velkého Oseku Jiří Otta (ODS).
„Politická situace je, jaká je. S finanční podporou státu nepočítáme, ale samozřejmě bychom ji uvítali," dodal s tím, že projekt počítá s multifunkčností haly. Svůj domov by v ní mohli nalézt také hokejisté nebo závodníci na short tracku.
ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: O Sáblíkovou byla rvačka, křtila knihu
Deset hvězd z Vancouveru. Sáblíková mezi elitou
V Česku se přitom momentálně mísí dva názory. Jedni by ve zlaté olympijské opojenosti halu stavěli snad vlastníma rukama, druzí se bojí její slabé využitelnosti a především finanční zátěže. Často pak ve svých argumentech používají dvě slova - Sazka (dnes O2) arena.
Pochybnosti se v neděli opět snažil rozptýlit trenér rychlobruslařů Petr Novák: „V Holandsku mají sedmnáct hal a reprezentace nemá kde trénovat. Podobně tomu je jinde. Fígl je v tom, abychom sem přitáhli závodníky ze zahraničí. Já platím za hranicemi 15 eur za jeden trénink na osobu denně. Návratnost je patrná."
Novák se přitom podivuje skepsi, která poukazuje na fakt, že rychlobruslení v Česku není masový sport. „Když bude hala, budou i rychlobruslaři," je si jistý úspěšný kouč a dodává: „Rychlobruslení je jeden z nejstarších sportů u nás, starší než fotbal. A především je to sport olympijský."
Jenže právě značná objemová „malost" stěžuje rychlobruslařům život, především po ekonomické stránce. „Ze Sazky dostáváme plus minus 380 tisíc ročně. Kdybychom nedostávali nic, vůbec nás to nepoloží. Na tuto sezonu jsem totiž já osobně potřeboval šest a půl milionu korun," upozorňuje
Přítomnost kryté rychlobruslařské dráhy v Česku by tak nejen jemu výrazně ulehčila život: „Když někam jedeme, musím vzít celý tým, protože potřebujeme pro Martinu sparingy, kteří pro ni pracují. Takový měsíční výjezd do Kanady nás pak vyjde na sedm set tisíc. Je to vše postavené na sponzorech, ale kde je brát? Jejich hymna po zápase nehraje a vlajka nevlaje," říká s křečovitým úsměvem Novák, který by na plánovaný ovál ve Velkém Oseku rád nalákal nejen sportovce, ale také rekreační bruslaře nebo děti ze škol.
Foto: Robert Sedmík