Cyklista Roman Kreuziger je nevinný. Proti antidopingovým pravidlům se nijak neprovinil. Tak rozhodla v pondělí rozhodčí komise Českého olympijského svazu. Spor tím pravděpodobně ale nekončí, případné odvolání druhé strany posune dopingovou kauzu před sportovní arbitráž CAS ve švýcarském Lausanne. Nicméně jeho právník Jan Šťovíček poukazuje na několik pádných důkazů, které cyklistu staví do pozice nevinné oběti.
"Myslíme si, že zvítězil zdravý rozum, spravedlnost a právo. To řízení pro nás bylo velice tvrdé, komise byla velice striktní, ale vše bylo velice korektní," uvedl Šťovíček k pondělnímu rozhodnutí. "Jsme přesvědčeni, že ta antidopingová pravidla musejí platit úplně pro všechny, nejen pro sportovce, ale i pro ty antidopingové orgány. Proto jsme rádi, že se to vyřešilo tímto způsobem," dodal právník.
Podezření nestačí
Hlavním argumentem pro Kreuzigerovu nevinu byl samotný fakt, že český cyklista nikdy nepřekročil stanovené limity určující zakázanou hladinu podpůrných látek. "Antidopingové orgány by měly uznat, že tady žádné porušení antidopingových pravidel není, když ta křivka nepřekročí limitní meze," vysvětlil Šťovíček na tiskové konferenci.
"Někteří sportovci byli uznáni vinnými z užití nedovolených prostředků, když jejich křivky například hemoglobinu nebo retikulocytů (vývojové stadium červených krvinek) překročily stanovené hodnoty. U Romana Kreuzigera se křivka nikdy ani výrazně nepřiblížila těm limitním hodnotám. Maximálně to bylo asi na sedmdesát procent a řada sportovců to má ve svém biologickém pasu tak nebo ještě i blíže," popsal právník jádro problému.
Nikdy nebyl trestán
Pro českého cyklistu hraje i skutečnost, že nikdy nebyl spojován s dopingovým zjištěním. Jeho vzorky byly vždy negativní. "Pokud má někdo pozitivní vzorek, tam není co řešit. Ale tady bylo jen nějaké stanovisko expertního panelu UCI, které říkalo, že z těch krevních hodnot, jak se vyvíjejí, je pravděpodobné, že by se mohlo jednat o nějakou známku porušení antidopingových předpisů. S čímž jsme samozřejmě nesouhlasili," řekl Šťovíček k složité kauze.
Jelikož nedošlo k překročení zakázaných hodnot, nebyl ani důvod cyklistu trestat. "Rozhodčí komise Českého olympijského výboru dospěla k závěru, že v tomto ohledu ta expertní komise UCI neunesla své důkazní břemeno. Nepodařilo se jí totiž prokázat, že by k tomu porušení skutečně došlo," okomentoval známý právník zabývající se dopingovou problematikou.
Léčba dlouhodobé nemoci
Podle Kreuzigerova právníka nevzal expertní panel UCI v potaz vysvětlení zvýšených hodnot. Cyklista stáje Tinkoff-Saxo se totiž přes deset let léčí s onemocněním štítné žlázy a jeho léčba se může projevit v naměřených číslech. "Léčí se a pobírá substitutivní hormonální terapii. Ty dávky jsou postupně zvyšovány a má to samozřejmě určitý vliv na krvetvorbu," prohlásil Šťovíček. "Jsou na to ale vědecké práce, které to vysvětlují, a to byl základní důkaz, který jsme použili při jednání rozhodčí komise ČOV, kde jsme tuto skutečnost vysvětlili," dodal.
Obsah vědeckých prací poukazuje na vliv léčby na nemocného. "Myslíme si, že se nezabýval těmi vědeckými pracemi, které to vysvětlují, že je přímá souvislost mezi užíváním toho substitučního hormonu a krevními hodnotami. Ten substituční hormon však navíc není žádnou dopingovou látkou," poznamenal Šťovíček. Závodník společně se svým právníkem jsou přesvědčeni o "své" pravdě. "Když je někdo nemocný a užívá nějakou léčbu, neznamená to, že nemůže vykonávat svoji práci a profesi. Ať jde o právníka, nebo cyklistu," podotkl.