Cyklista Roman Kreuziger na své premiérové Tour de France sbírá zážitky, které by si asi raději odpustil. Po pátečním zveřejnění dopingu jeho kolegy ze stáje Liquigas Manuela Beltrána v noci policie prohledávala pokoje v týmovém hotelu a v sobotu doporovázela autobus se závodníky italské stáje na start osmé etapy eskorta složená minimálně ze čtrnácti policistů na motocyklech.
Sobotní etapu vyhrál britský závodník Mark Cavendish, pro nějž to byl už druhý triumf na letošní Tour. Po 172,5 kilometrech jízdy byl jezdec stáje Columbia nejrychlejší v závěrečném sprintu při hromadném dojezdu celého pelotonu. Osmá etapa nic nezměnila v průběžném pořadí, kde dvacátý Roman Kreuziger ztrácí dvě minuty a 20 sekund na vedoucího Kima Kirchena.
CYKLISTICKÁ TOUR DE FRANCE - 8. etapa (172,5 km): |
1. Cavendish (Brit.) 4:02:54, 2. Ciolek (Něm.), 3. Casper (Fr.), 4. Freire (Šp.), 5. Förster, 6. Zabel (oba Něm.), 7. Steegmans (Belg.), 8. Chavanel (Fr.), 9. Hushovd (Nor.), 10. Hunter (JAR), ...82. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas. Průběžné pořadí: 1. Kirchen (Luc.) 32:26:34, 2. Evans (Austr.) -6, 3. Schumacher (Něm.) -16, 4. Vandevelde (USA) -44, 5. Meňšov (Rus.) -1:03, 6. Valverde (Šp.) -1:12, 7. Millar (Brit.) -1:14, 8. Devolder (Belg.), 9. Pereiro (Šp.), 10. Lövkvist (Švéd.) všichni -1:21, ...20. Kreuziger -2:20. |
Před startem ve Figeacu v cyklistickém pelotonu nepanovala právě veselá atmosféra. Dopingový případ Španěla Manuela Beltrána probírali všichni jezdci. Španěl, který požádal o kontrolní vzorek B už odcestoval domů, zbylí jezdci Liquigasu včetně Kreuzigra však v závodě pokračují.
Mluvčí týmu, za nějž Kreuziger závodí, zdůraznil, že užívání krevního dopingu EPO bylo Beltránovou soukromou záležitostí, týmový lékař o tom prý neměl ani tušení. "V otázce dopingu jsme velmi striktní a bereme ji vážně," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: První doping na Tour: Španěl Beltrán neprošel testem
Pro Beltrána, který už byl propuštěn z vyšetřovací vazby, Tour skončila, zbytek týmu však může v závodě pokračovat.
Španělský veterán se v sobotu místo na trasu závodu vydal na cestu domů do Španělska. "Budu požadovat provedení kontrolního testu a žádám, aby do jeho výsledků byla respektována presumpce neviny," vzkázal prostřednictvím oficiálního prohlášení.
Doufá, že jeho aféra nijak nenaruší budoucnost Liquigasu. "Chtěl bych vyjádřit svou touhu, aby žádný ze sponzorů mého týmu ani nikdo z mých stájových kolegů nedoplatil na tuto událost. Doufám, že nikdo nesáhne ke kroku, který by je poškodil," dodal.
"Pokud se dopingový případ po vzorku B potvrdí, nemá tento tým na Vueltě co pohledávat. Tahle aféra je další ranou pro cyklistiku," uvedl ředitel prestižního španělského závodu Victor Cordero.
Na první dopingový případ letošní Tour bez servítek zareagoval prezident Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Pat McQuaid. "Kdy už tihle idioti pochopí, že tohle skončilo. Pořád si myslí, že mohou porazit systém. Ale to se mýlí, systém je vždycky chytí," rozčiloval se.
Doping a Tour de France |
Dopingové skandály stíhají nejprestižnější cyklistický závod již řadu let. V minulém ročníku byli vyloučeni Alexander Vinokurov ze stáje Astana a Cristian Moreni z Cofidisu. Obě stáje následně ze závodu odstoupily. Pozitivní test na EPO měl i Iban Mayo, opakovaná zkouška však provinění nepotvrdila. Velkou kauzu měl na svědomí také průběžný lídr Michael Rasmussen, v jehož moči byly nalezeny stopy Dynepa, vylepšeného krevního dopingu, jenž ale nebyl tehdy na seznamu zakázaných látek. |
Foto: AP