Mladí pokeroví milionáři těží z mainstreamu a agresivity
09.12.2009 10:45 Původní zpráva
Jan Škampa, 23 let. Student a milionář. Český hráč pokeru vyhrál pražský turnaj série European Poker Tour, přišel si na 17,5 milionu korun a je... šťastný. Mladá krev ovládá poker. Evropský i světový.
Škampa není prvním studentem, jenž se na školu klidně může vykašlat. Ostatně sám to řekl hned po turnaji: "Možná příští rok se tam vrátím, ale teď...," usmíval se při vzpomínce na povinnosti na ekonomce.
Největší český pokerový úspěch historie tančí v rytmu současných trendů. Vyhrávají mladí, kteří nechávají zapomenout na legendy. Sumarizujme třeba vítěze posledních dvou amerických Main Eventů, tedy nejlépe dotovaných světových turnajů, jakéhosi neoficiálního mistrovství světa: v roce 2008 ho vyhrál jednadvacetiletý Dán Peter Eastgate, letos rovněž jednadvacetiletý Američan Joe Cada.
ČTĚTE TAKÉ: Pokerový rekord. Čech vyhrál 17 milionů korun
Mimochodem, oba si přišli na částky kolem 8,5 milionu dolarů - Škampova výhra je v porovnání s tím jen vtipným karetním tuzérem.
Mladí a neklidní
"Proč současný poker ovládají mladí? Protože ho prostě nejvíce hrají," říká pro server pokernews.com pětatřicetiletý Daniel Negreanu, kanadská pokerová hvězda a jakýsi "ambasador" Texas Hold´em - pořádá turnaje, spolukomentuje v televizi, je jedním z hnacích motorů aktuální populárně mainstreamové role pokeru.
Podle Negreana jsou současní mladí vítězové odkojeni on-line pokerem. "Ti kluci to hrají od dorosteneckých let. Třeba Joe Cada, vítěz posledního Main Eventu, hraje na internetu od šestnácti. Takže už má zkušenosti, i když teprve nedávno dosáhl plnoletosti pro hraní v casinu."
Popularizační nával mladé krve přinesl úplně jiný styl pokeru, než jaký byl v dobách, kdy o něm nikdo moc nevěděl. V pokerovém "pravěku", jejž dnes nejlépe reprezentuje stále skvělý veterán Doyle Brunson (76 let), bylo hlavní čekat, být trpělivý, hrát málo. Více takticky, chytře. Dlouho rozmýšlet každý krok.
Teď už ne. "Mladí hrají hrozně agresivně, zkoušejí i slabé karty a slabé kombinace, nejsou tolik trpěliví. Nerozmýšlejí se nad tím, jestli tam hodit všechny žetony, nebo ne. Prostě je tam hodí," vypočítává Negreanu. "Samozřejmě se to vyplácí i nevyplácí. My vidíme jen ty, kterým se to vyplácí, je třeba podotknout." Doplňuje, že existuje i spousta zkrachovalých "dravců".
Škampa mezi ně nepatří. Naopak. Kromě milionů na kontě má další příjemné vize: brzy jej pravděpodobně osloví jeden z mnoha pokerových týmů (ty vytváří on-line herny, jejichž loga pak hráči mají při turnajích na sobě) a Škampa tak bude mít další přísun hezkých peněz.
Když se to umí... Proč ne?
Foto: ČTK, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.