Až do loňského léta tvořili Filip Dvořák s Jaroslavem Radoněm nerozlučnou dvojkou. Po sedmém místě na olympiádě v brazilském Riu se však Radoň rozhodl ukončit kariéru. Před jeho parťáka se tak postavila nová výzva - účast na světovém šampionátu na domácí půdě. Přestože se úspěšní deblkanoisté rozešli, některé zájmy je pojí dál. Například aktivní působení v protifašistickém hnutí Good Night White Pride.
Dvořák se řadí ke skupině sportovců, kteří se snaží dohlédnout dál než za hranice svého sportu, proto se začal angažovat v jedné z organizací, které se zabývají zásadními problémy ve společnosti. Navázal totiž spolupráci s Good Night White Pride, jež je zaměřena proti neofašistům a neonacistům.
"Podle mě je veliké nebezpečí v tom, že neonacistické a neofašistické názory se začínají skrývat do prohlášení a postojů, které jsou mnohem přijatelnější pro většinovou společnost. Rozhodně víc, než byli nějací nazi-skinheadi, co tady mašírovali v kanadách s bílými tkaničkami a v maskáčových bomberech."
"Zároveň je podle mě doba, kdy hrozně veliké procento obecné populace slyší na různá hesla a pobídky, jež v nich vzbuzují hodně nenávistné reakce. Nevím, čím to je. Jestli mají lidé pocit, že se nemají dobře nebo že by se měli mít líp," řekl k problematice, kterou se už nějakou dobu zabývá, serveru isport.cz
A jeho tehdejší parťák Radoň se k němu přidal. Díky dalšímu společnému zájmu jim spolupráce klapala jak na vodě, tak mimo ni. Natočili video a snažili se propagovat své názory i veřejně. Třeba během svých závodů.
"Měli jsme skutečně štěstí, protože jsme se shodli a mohli se za to postavit oba. Před čtyřmi roky byla kampaň postavená na předsudcích vůči Romům a ostatním menšinám. Teď je celosvětová situace úplně jiná. Každopádně já v této aktivitě pokračuju dál," přiznal úspěšný kanoista a ujistil, že se hodlá boji proti neofašistům věnovat i nadále.
Zároveň prozradil, že se v rámci svého vystupování setkal s různými reakcemi. Ty negativní podle něj často vyplavaly na povrch až se zpožděním.
"Když jsme třeba v roce 2013 natočili video 'Náckové jsou nuly', moc negativních reakcí jsem nezaznamenal. Ale například loni, když si někdo všiml třeba našich nálepek na pádlech, objevilo se několik zmatených komentářů. Jeden z nich například byl, že jsme za to placeni, což je naprosto nesmyslné. Dokonce nás osočovali z vlastizrady, příslušnosti k anarchokomunistickému hnutí a podobně," popsal Dvořák.
A vyjádřil i názor na to, co by mohlo vést ke zlepšení situace. "Vidím velký problém v tom, že ty dva, řekněme, hlavní názorové tábory samy sebe vnímají mnohem vzdáleněji, než jsou, a nekomunikují spolu. Podle mě by pomohl do určité míry smířlivější postoj a otevření debaty, oproti tomu, abychom druhý názorový tábor jen zesměšňovali, protože nám jeho stanovisko připadá omezené a málo světaznalé. Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale když takové lidi nebudeme brát vážně, nic se nezlepší," uzavřel.