Nechci být manažer, chci trénovat, říká studující kanoista Prskavec

Sport
18. 10. 2016 16:29
Medailista z olympijských her Jiří Prskavec.
Medailista z olympijských her Jiří Prskavec.

Bronzový olympijský medailista ve vodním slalomu Jiří Prskavec od minulého týdne opět trénuje a také začal chodit na vysokou školu, aby se připravil na budoucí kariéru trenéra. Po olympijských hrách zažil třiadvacetiletý kajakář více než měsíční kolotoč povinností, ale teď už je jeho prioritou příprava.

Za sebou má testování nové lodě v Bratislavě, týden volnějšího tréninku na úvod. V plné zátěží je od začátku tohoto týdne. "Všechno mě bolí. Kdybych po té první posilovně nešel do sauny, tak se nehnu. I tak to bolí," přiznal Prskavec.

Skupina trenéra Jiřího Prskavce staršího se pro novou sezonu rozdělila. Elitní partu tvoří Prskavec mladší, mistryně světa Kateřina Kudějová a další kajakáři Ondřej Tunka a Ondřej Cvikl. V druhé je mimo jiné Amálie Hilgertová, Veronika Vojtová odešla trénovat k Jiřímu Rohanovi.

"Na tom tréninku nás není tolik a táta se nám může víc věnovat," pochvaloval si Prskavec mladší. Obměně ve způsobu přípravy napomohly zkušenosti z olympijského Ria. "Když nás jelo sedm v jednom tréninku, už si to pak ani nepamatoval, co má říkat. V Riu jsme jezdili dva s Kačou (Kudějovou) a on na nás měl čas. Moc se mu to líbí a je vidět, že má do nové sezony elán," vysvětlil Prskavec.

V zimě na běžky

Před další sezonou má výhodu, že jako olympijský medailista nemusí podstoupit každoroční nominační martyrium, které například letos na jaře vyvrcholilo dramatickým soubojem o Rio mezi ním, Vavřincem Hradilkem a Vítem Přindišem. Nebude proto trénovat na nominačních tratích, stráví zimu kondiční přípravou na běžkách a pojede si osahat tratě pro mistrovství světa do Francie a také na kanál v Tacenu, kde bude mistrovství Evropy. "Na konci ledna odletím do Austrálie do 9. března," plánoval.

Sportovní příprava však není jeho jedinou náplní současnosti. Poté co v květnu úspěšně složil maturitu, přihlásil se nyní na vysokou školu tělesné výchovy a sportu Palestra. Rád by totiž někdy pracoval jako trenér, klidně i dětí. "Super, jsem vysokoškolák," chlubil se novinářům minulý týden po prvním víkendu dálkového studia. Do stejné školy chodí mimo jiné i olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek.

Trénink je priorita

"Docela se mi to líbí. Na střední jsem se učil věci, které mi jsou k ničemu, tady je to dobré," prohlásil Prskavec. Jeho otec vystudoval FVTS a chtěl, aby syn chodil tam. "Ale tady to je jednodušší, s tím vrcholovým sportem se to dá spojit lépe," vysvětlil. Do školy musí jednou za dva až tři týdny na víkend. "Plánovali jsme podle toho soustředění," podotkl Prskavec.

Studium ho zajímá i proto, že v budoucnu chce zůstat u vody. "Baví mě to, jednou bych chtěl být trenér, manažer mě moc neláká," přemýšlel nad budoucností. "Můj sport je specifický, nedá se to moc naučit ve škole, člověk musí mít zkušenosti a vědět, co se závodníky dělat. Můj táta to má a já bych to chtěl mít taky. Škola ale pomůže," řekl.

Po úspěchu v Riu se mu život sice změnil, ale podobnou zkušenost už měl z loňska jako mistr světa. Zpočátku ho sponzorské a další aktivity bavily, později ale už i unavovaly. "Už to utichlo, takže teď je prioritou trénink a další nabídku většinou odsouvám, případně odmítám," uvedl.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ