Někteří házenkáři elitního světového klubu Montpellieru podle právníka největší hvězdy Nikoly Karabatice skutečně sázeli. Že by však hráči francouzského mistra ovlivňovali výsledky vlastních zápasů, to striktně popírají. Státní zástupce v Montpellier dnes oznámil, že z nelegálního sázení je podezřelých 18 osob včetně devíti házenkářů.
"Hráči sice sázeli, ale nepodváděli. Sázení je po sportovní stránce provinění proti pravidlům, ne však trestný čin," tlumočil stanovisko Karabatice a jeho bratra Luky jejich právník Eric Dupond-Moretti pro francouzský rozhlas RTL.
Skandál hýbe nejen francouzskou házenou od minulého týdne. Pro osm hráčů si v neděli večer po zápase v Paříži přišla přímo do šatny policie. Ve vazbě se ocitla i přítelkyně Luky Karabatice Jenny Priezová, která podle státního zástupce Bricea Robina přiznala, že za hráče sázela.
Vedle Nikoly Karabatice byl zatčen i další olympijský vítěz z Londýna Samuel Honrubia. Ve vazbě se ocitli i reprezentanti jiných zemí Slovinec Vid Kavtičnik, Srb Mladen Bojinovič a Tunisan Visem Hmam.
Házenkáři si údajně v květnu prostřednictvím příbuzných vsadili na zápas s Cesson-Sévigné, v němž prohráli 28:31. Prokurátor uvedl, že vsazeno bylo celkem 87.880 eur, většinou ve stejnou dobu. Drtivá většina sázek (99,94 procenta) šla na poločasové vedení outsidera Cesson-Sévigné.
"Hráči přiznají, že sázeli," uvedl právník Karabaticů. "Ale manipulování utkání je třeba prokázat. Je na vyšetřovateli, aby přinesl důkaz," řekl Dupond-Moretti. Za korupci a podvod házenkářům hrozí až pět let vězení a pokuta 75.000 eur.
Nikola Karabatic, dvojnásobný olympijský vítěz, mistr světa a francouzský Sportovec roku z loňska, i další čtyři opory ve zmíněném duelu proti Cessonu nenastoupili. Karabatic oficiálně kvůli zranění.
Trenér úspěšného mužstva Patrice Canayer je nyní v šoku. "Prožíváme nesmírně těžké období. A další týdny budou ještě horší. Bojím se každého dne a hodiny, které nás čekají," přiznal kouč Montpellieru, vítěze Ligy mistrů z roku 2003.