<span>Přemožitelka Atlantiku</span> přeplavala sama jen zlomek trati

Sport
14. 2. 2009 08:30
Jennifer Figgeová ve vodách Atlantiku.
Jennifer Figgeová ve vodách Atlantiku.

Jennifer Figgeová ve vodách Atlantiku.Zpráva o zdolání Atlantického oceánu šestapadesátiletou americkou plavkyní Jennifer Figgeovou oblétla před pár dny celý svět. Agentura AP ale poukázala na to, že o skutečném přeplavání oceánu se rozhodně nedá mluvit.

AP, stejně jako další světová média, s odvoláním na zástupce Figgeové psala, že Američanka se stala první ženou, která přeplavala Atlantik. Zdravý rozum však napovídá, že Figgeová nemohla vzdálenost 3380 kilometrů, která dělí Kapverdy od Trinidadu, tedy začátek a konec její cesty, překonat za 24 dní vlastními silami, konstatuje agentura AP.

Žádný člověk by nedokázal přeplavat Atlantický oceán bez přestávky. A žádná loď nemůže uprostřed hlubinných proudů zakotvit. Pokud by měla loď setrvat na jednom místě pokaždé, když plavec vyleze k odpočinku na palubu, spotřebovala by nepředstavitelné množství paliva.

Poté, co byl výkon Figgeové zpochybněn, její mluvčí David Higdon přiznal, že žena pravděpodobně samostatně urazila z celé vzdálenosti pouhých 400 kilometrů.

Figgeová trávila v moři v závislosti na podmínkách 21 minut až osm hodin denně. Razila si přitom cestu vlnami tak vysokými, že někdy sotva viděla vrchol stěžně katamaránu před sebou. V noci, když moře bouřilo silněji, nebo když loď obklopovala hejna jedovatých medúz, dlela na palubě plavidla, které proud hnal směrem k cíli její pouti, k západu.

Jennifer Figgeová po přeplavání Atlantiku.Pravidla si tvoří každý sám

Případ Figgeové podle AP upozorňuje na kontroverze kolem různých rekordů v dálkovém plavání. Pokusy dálkových plavců se totiž neřídí žádnými pravidly, podotýká agentura.

"Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná organizace, která by přeplavby Atlantiku řídila, sportovci jako Jennifer si mohou definovat pravidla vlastní," říká Steven Munatones, trenér amerického národního týmu plavců pod širým nebem.

Figgeová při svém pokusu šla ve stopách prvního muže, který "přeplaval Atlantik" - Francouze Benita Lecomtea. Ten plul vedle, a také na lodi, jež v roce 1998 mířila z amerického státu Massachusetts do Francie.

Lecomte, který žije v současnosti v americkém Dallasu, ve čtvrtek v rozhovoru s novináři připustil, že postupoval stejně jako Figgeová - často odpočíval na palubě plavidla, které se pohybovalo k cíli jeho mise.

Kolik kilometrů překonal bez cizí pomoci, Lecomte neví. "Dobrá otázka," poznamenal na dotaz novinářů a dodal, že více než osm hodin v moři denně nepobýval.

Mluvčí Figgeové ujistil, že tým neměl v žádném případě v úmyslu někoho podvést. "Neplánovali jsme útok na rekord. Jen to někteří lidé špatně pochopili," řekl.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Plnou parou vpřed! (ilustrační foto)

Na Vltavě odstartoval slavný lodní maraton. Lodě plují z Budějovic do Prahy

Sport
27. 6. 2025
ilustrační foto

Zlatá hokejka: Nejlepším hráčem sezóny je David Pastrňák. Už poosmé

Sport
26. 6. 2025
Nový generální manažer českých fotbalových reprezentací Pavel Nedvěd na briefingu výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR), 24. června 2025, Praha.

Držitel Zlatého míče Nedvěd se stal manažerem českých fotbalových reprezentací

Sport
24. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ