Rodiče si musí najít čas na dětský sport, soudí krasobruslař Verner

Sport
28. 4. 2015 13:24
Krasobruslař Tomáš Verner je jednou z tváří Sazka Olympijského víceboje.
Krasobruslař Tomáš Verner je jednou z tváří Sazka Olympijského víceboje.

České děti čím dál více trápí obezita. Na vině je nezdravá strava, ale i málo pohybu. Právě druhou příčinu chtějí změnit organizátoři projektu Sazka Olympijský víceboj. Ti navíc na základě analýzy výkonů dětí, které se projektu zúčastnili, zjistili, že překvapivě zdatnější jsou školáci žijící ve velkoměstech.

"Mě, jako venkovana, to udivilo. Pamatuji na své dětství, kdy jsme přiběhli domů ze školy, zahodili aktovku a šli ven lézt po stromech," řekla jedna z tváří projektu, někdejší kanoista a současný sportovní ředitel Českého olympijského výboru, Martin Doktor.

Přitom upozornil na jeden nebezpečný fakt. Česká republika dlouhodobě patří mezi země s největším počtem obézních lidí. Podle Doktora je pak důležité problémům spíše předcházet. Pomoci má i projekt Olympijského víceboje, v němž žáci základních škol mohou poměřit síly s profesionálními sportovci.

Sazka Olympijský víceboj

Součást jiného projektu ČOV Česko sportuje chce v rámci běžných hodin tělesné výchovy zapojit co nejvíce žáků základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií do sportovních aktivit a motivovat je k pohybu ve volném čase.

Děti soutěží v osmi netradičních disciplínách s profesionálními sportovci.

Letošní novinkou je možnost získat sportovní vysvědčení, které jim a jejich rodičům doporučí, jaké odvětví je pro ně nejvhodnější a kde se mu mohou pravidelně věnovat.

"Nejprve jsem měl obavy, ale nakonec to pro mě byl obrovský zážitek. Děti na nás reagovaly ohromně pozitivně. Bylo vidět, že se každá škola chce předvést," popsal kajakář Vavřinec Hradilek zkušenosti, které na cestách nabral. "Když vidíte zářící tváře dětí, které normálně nesportují, a pozorujete, jak je podporuje celá škola, tak je to zážitek, jenž vám dává sport," doplnil další z ambasadorů Tomáš Verner.

Bývalý krasobruslař ale zažil i případy, kdy ve třídě nebyl pomalu nikdo, kdo by sportovat mohl. Potíž je často v rodinách, které ve spolupráci s lékaři žáky z hodin tělocviku uvolňují.

"Doktor řekne dítěti: Máš skoliózu, nesportuj. To je skoro odsouzení na vozík. Naopak, máš skoliózu, sportuj tímhle a tímhle způsobem. Nebo si zajdi za fyzioterapeutem, on ti poradí. Takhle pak vznikají situace, kdy z třiceti dětí devět nemá cvičební úbor a dalších deset je omluvených, protože má astma nebo něco jiného," vysvětlil Verner.

Podle něho je klíč ke zlepšení současného stavu právě u rodičů. Ti hrají i organizační roli. Děti vozí na kroužky, do oddílů a platí za ně náklady na sportování. Jenže pro mnohé z nich je pohodlnější a levnější odkázat ratolest k počítači než ji vést k pohybu.

"Musíme na rodiče apelovat, aby se zapojili a nehledali výmluvy, proč to nejde.Všichni mají spoustu pracovních povinností a je jasné, že času na sportování dětí jim moc nezbývá. Ale musí si uvědomit, že děti tady nejsou z vlastní vůle, rodiče si je pořídili a měli by zkusit si ten čas najít," pronesl Verner.

A Hradilek přidal další způsob, jak pomoci. "Stále říkám, že devadesát minut tělocviku týdně je málo. Kdyby se ministerstvu školství povedlo zvýšit počet hodin, bylo by to ideální," dodal stříbrný medailista z londýnské olympiády.

Autor: - adk -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ