Protesty a hodinová jednání. O výsledku závodů vodních slalomářů často není jasno ani hodinu po jejich dojetí. Mezinárodní kanoistická federace s tím chce skoncovat, a tak na Světovém poháru v pražské Troji testuje novinku, která by podobným tahanicím měla zabránit.
Kajakář Vavřinec Hradilek jel poklidnou kvalifikační jízdu. Až do šestnácté branky, kde inkasoval padesátisekundovou penalizaci. Na břehu trojského kanálu jste přitom nepotkali téměř nikoho, kdo by mu "padesátku" udělil. Kromě rozhodčí, která měla na starosti šestnáctou branku.
Kdo o čem rozhoduje |
Úsekový rozhodčí zodpovídá za úsek tratě, který mu byl přidělen. Pomáhají mu brankoví rozhodčí.
Je zodpovědný za správné bodování a rozhodování na brankách na jeho úseku. Po konzultaci s brankovými rozhodčími musí terčem oznámit své rozhodnutí o tom, zda byly přiděleny trestné body. Vede jasný a přehledný písemný záznam o průjezdu branek každého závodníka. Sleduje průběh závodu a zaručuje jeho regulérnost pro všechny závodníky.
|
Shodou okolností to byla ta samá, která málem zastavila Hradilkovu jízdu za titulem mistra světa. Před dvěma lety ho v semifinále také ocenila padesátivteřinovým přídavkem. V obou případech se mýlila. "Já jsem se tomu smál, protože mi bylo jasné, že to byla stejná rozhodčí. Asi jí budu muset přinést kytici," říkal stříbrný olympijský medailista, když už věděl, že postoupí hned z první kvalifikační jízdy.
Video nepomáhá. Naopak
Jenže chyb arbitrů není ve vodním slalomu zrovna málo. "Asi by pomohlo, kdyby byli profesionální, ale to si nemůžeme dovolit," tvrdí Hradilek.
Nepomáhá ani video - tradiční mantra fotbalových fanoušků. Naopak. Mnohokrát se místo na trati rozhoduje po hodinových jednáních u zeleného stolu.
"Mělo by se rozhodovat hlavně na vodě. Když to tak není, stává se z toho sportu něco dost hnusného. Pamatuji si, že jsem ještě jako juniorka vyhrála závod asi o deset vteřin, všichni mi gratulovali, už jsem šla na vyhlášení a najednou mi řekli, že proti mně podali protest a hodinu po závodě se rozhodlo, že dostanu padesátku," popisuje svůj zážitek další členka Hradilkovy tréninkové skupiny Karolína Galušková.
Potíže zažila i letos. Při druhém nominačním závodě ve Veltrusech jí rozhodčí neuznali průjezd jednou z branek. Tehdy protesty nepomohly. Přitom v osudný okamžik si sami arbitři nebyli jistí, a přestože to není oficiálně povolené, domlouvali se o verdiktu mezi sebou.
Bude jasno hned
Aby se předešlo výše popsaným situacím, testuje nyní Mezinárodní kanoistická federace ICF novinku. Každý z rozhodčích na jednotlivém úseku dostane krabičku se třemi tlačítky (čistý průjezd, šťouch, neprojetí) a bezprostředně po průjezdu závodníka musí stisknutím vyřknout verdikt. Počítač pak vše vyhodnotí a rozhodne na základě většiny hlasů. V reálu tak zastoupí úlohu současného úsekového rozhodčího (viz. box).
Kdyby tedy například u Hradilkovy páteční padesátky dva soudci rozhodli, že branku projel a jeden by tvrdil opak, počítač by penalizaci neudělil.
Další změnou, kterou by nový způsob rozhodování přinesl, je konec protestů. Zatímco nyní rozhodčí vedle verdiktu zapisují i zdůvodnění prohřešku, nově by nic takového dělat nemuseli. Nebylo by se tedy proti čemu odvolávat.
"Systém tak spolehlivě odbourá situace, kdy jsme kvůli protestům měli dva mistry světa," pochvaluje si zkušený rozhodčí Jan Paraniak, jenž novinku testuje na Světovém poháru v Troji.
Nejdříve příští rok
Vyhovuje mu i z jiného důvodu. "Díky tomu, že nemusím nic zapisovat, se lépe soustředím na další průjezd. V pátek jsme to testovali na šesti brankách a neměl jsem žádný problém. Zvládal jsem dvojnásobný úsek než normálně," dodává.
Vše ale není stoprocentně růžové. Ačkoli ve hře bude stroj, hlavní úloha pořád zůstává na lidech. Na rozdíl od současnosti navíc rozhodčím zmizí možnost verdikt opravit. Jakmile jednou stisknou tlačítko, už s tím nepůjde nic dělat.
Hromadných chyb arbitrů se ale Paraniak neobává. "Že se všichni spletou, je asi taková pravděpodobnost, jakože na nás teď spadne meteorit," konstatuje.
Testování bude probíhat také ve zbytku trojského závodního víkendu a na některých dalších Světových pohárech. Pak by ICF měla výsledky vyhodnotit a rozhodnout, jestli inovaci pustí do ostrého provozu. Minimálně do začátku příští sezony však vše zůstane při starém.