Podezření
Věříme, že Kreuziger je čistý, vzkázal šéf stáje Tinkoff-Saxo
29.06.2014 12:26
Cyklista Roman Kreuziger, jenž čelí kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu z let 2011 a 2012 podezření z dopingu, má plnou podporu svého zaměstnavatele. Generální manažer stáje Tinkoff-Saxo Stefano Feltrin se naopak podivuje, jak dlouho se celý případ, který vyšel najevo až v uplynulých dnech, táhne.
"Věříme, že jezdec je čistý," prohlásil Feltrin v rozhovoru pro server cyclingnews.com. Zároveň volal po rychlém vyřešení celé kauzy, která žila svým životem bez vědomí veřejnosti téměř rok.
"Jsem z toho frustrovaný, jak se v celém procesu postupuje. Jak něco jako tohle může ležet na něčím stole skoro dva roky a jak někdo může zkoumat názor experta sedm měsíců," podivoval se Feltrin. "A stejně tak jsem frustrovaný z toho, že se taková věc objeví před hlavní událostí celé sezony," připomněl Feltrin blížící se start 101. ročníku Tour de France.
Osmadvacetiletý Kreuziger, jenž loni dosáhl pátou příčkou v celkovém pořadí na české historické maximum, totiž kvůli tomu o účast na slavném etapovém závodě přijde. Není sice suspendovaný, ale než vyjdou najevo další informace, stáj se ho rozhodla nenominovat do závodů.
"Myslím, že biologický pas je velmi důležitým nástrojem. A také nezbytným, ale stejně jako o všech ostatních nástrojů je potřeba, aby byl správně používán. Také asi nebudete moc úspěšní, když se budete pokoušet vyšroubovat šroubek kladivem," podotkl Feltrin.
"Nejde o to, že kladivo je špatný nástroj, jen ho v tu dobu budete nesprávně používat. A podle mého je to tady stejné," přirovnával Feltrin. "Pokud byly zaznamenané nějaké nesrovnalosti, experti by měli celou věc prošetřit rychleji," domnívá se manažer.
Podle antidopingové nadace UCI (CAFD) vykazovaly anomálie hodnoty z Kreuzigerova biologického pasu mezi březnem a srpnem 2011 a také v období od dubna 2012 do konce závodu Giro d'Italia v závěru května 2012. V těchto letech jezdil rodák z Moravské Třebové za kazašskou stáj Astana.
Přiznání odmítl
UCI českého jezdce o podezření informovala už loni v červnu. Ten ihned nechal data ze svého biologického pasu prověřit dvěma akreditovanými experty. A ti loni v září a říjnu došli shodně k závěru, že hodnoty byly způsobeny jinými vlivy než užíváním dopingových látek a metod. CAFD však tyto posudky nepřesvědčily a Kreuzigerovi dala letos v květnu čas do konce června, aby navrhl další postup. Ten se sice nedočkal prodloužení lhůty, nicméně stačil požádat o posudek ještě třetího odborníka.
"V tomto okamžiku má UCI takový postoj, že neuznává pohledy těch dvou expertů a prakticky tím Romanovi říká, aby se přiznal k dopingu. Což samozřejmě neudělal," řekl Feltrin.
Spojování s dopingovými praktikami se Kreuziger bránil už před rokem, kdy přiznal, že na začátku profesionální kariéry spolupracoval s kontroverzním lékařem Michelem Ferrarim. Jakýkoliv doping ale popřel.
"Roman řekl, že byl nováčkem mezi profesionály a že měl na tuto osobu vazby od podzimu 2006 do zimy 2007. Litoval toho, že se vydal tímto směrem. Věříme však v jeho vysvětlení. Řekl, že to byla chyba. Byl upřímný. A pokud je někdo takto otevřený ohledně minulosti, má u nás místo. Když se tohle objevilo, dodali jsme mu odvahu, aby o tom řekl své federaci, což udělal," připomněl Feltrin. "Tím pro nás tato věc skončila. A myslím, že je velmi dobře zadokumentováno, že sháněl jen tréninkové rady," dodal Feltrin.
Určitým důkazem o Kreuzigerově nevině je pro něho i fakt, že když český jezdec loni do týmu přicházel z Astany, prošel podrobnou kontrolou, jak je pro Tinkoff-Saxo obvyklé při angažování všech jezdců. "Ta procedura je velmi pečlivá. A v Romanově případě lékařský tým neshledal v jeho biologickém pasu nesrovnalosti, jež by byly nevysvětlitelné," připomněl Feltrin.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.