Skok do skoro šedesátimetrové propasti? Z takové výšky do vody nikdo předtím ještě neskočil. Až nyní veškeré hranice posunul na "domácí půdě" v Ticinu švýcarský dobrodruh Laso Schaller. Zde se pustil z mobilního můstku, aby se vyhnul skále, do 58,8 metrů dlouhého letu zakončeného dopadem do osmimetrové hloubky deštěm utvořeného jezírka. Zdolaná výška je dokonce o několik metrů vyšší, než kolik měří známá šikmá věž v Pise. Utvořil tak nový světový rekord v takzvaném Cliff divingu.
Sedmadvacetiletý Švýcar narozený v Brazílii je držitel mnoha unikátních zápisů hlavně v oblasti kaňoningu, tedy ve slaňování do míst, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. Po čase ale začal hledat nové a hlavně nebezpečnější výzvy a padly mu do oka skoky do vody. Snaha překonat sám sebe ho nakonec dohnala až před rekordní pokus.
Pro podobné skoky je hlavní vybrat správnou lokalitu. Volba padla na italsky mluvící část Švýcarska, v níž se nachází přes 150 kaňonů. A přesně jeden z nich přesně splňoval Schallerovy požadavky. Cascata del Salto vzdálená přibližně hodinu a půl jízdy autem od Lugana patří kvůli podobným aktivitám mezi ty nejvyhledávanější. Během léta se v těchto místech utvoří ze srážek dostatečně hluboká "tůňka" a i její výška odpovídala ideálním parametrům pro seskok.
Důležité jsou přípravy
Před samotným pokusem sedmadvacetiletého dobrodruh musel přijít na řadu ještě jeho přípravný tým, aby minimalizoval riziko. Kvůli bezpečnosti bylo nutné postavit mobilní můstek, který by dostal budoucího rekordmana daleko od nebezpečné skalní stěny. Ve vodě se zase činili potápěči. Poté, co v ní provedli průzkum, umístili okolo místa předpokládaného dopadu šest bomb s kyslíkem. Ty měly zčeřit vodní hladinu takovým způsobem, že náraz na ní měl být mnohem měkčí než do původně těžké stojaté vody. Následně se ještě zjišťovala dráha letu, aby se předešlo možným problémům.
Po všech nutných přípravách už přišel na řadu Schaller. S vědomím, že během letu nabere až stodvacetikilometrovou rychlost a zastaví ho jen osm metrů hluboká laguna, se vrhl do strže pod sebou. Podle výpočtů jeho týmu měl ve vodě ještě velkou rezervu, protože zatímco při seskoku do desetimetrové hloubky je bezpečné mít pod sebou tři metry hluboký dopad, z padesátimetrové to jsou jen čtyři metry.
Přesto ten den to už vypadalo, že neskočí. Dlouho mu v tom bránilo počasí, blížila se bouřka a k ideálním podmínkám to mělo daleko. Nespokojený byl i štáb, který měl jeho pokus filmově zdokumentovat. Schaller se přesto v poslední možné chvíli v ten den odhodlal a vrhl se do prohlubně.
Skončil lehce otřesený
Dopad nebyl ideální, jak podotkl nejlepší český skokan do vody Michal Navrátil. "Nepropnul nohy. To ho muselo rozlámat a ani se moc nepotopil. Ta voda musela být v té rychlosti hrozně tvrdá," komentoval jeho pokus elitní diver. Schaller utrpěl právě při dopadu několik drobných zranění. "Četl jsem na facebooku, že má pohmožděné koleno," řekl k tomu ještě Navrátil. Podle oficiálních informací si švýcarský skokan pohmoždil nohu a žebro.
Švýcar bral seskok ovšem s velkou rutinou a snažil se celou věc naoko bagatelizovat. "Jakmile se dostaneš nad 25 metrů, jsou skoky už všechny stejné. Jediný rozdíl je čas strávený ve vzduchu," poznamenal rekordman po úspěšném pokusu pro webové stránky Redbull.com. Sám z podobných výšek kolem pětadvaceti metrů skáče často. Třeba i dvacetkrát za den. A teď už drží i světový rekord.
PODÍVEJTE SE SAMI NA REKORDNÍ SKOK: