Ve středu odjíždí do britské metropole, která hostila české olympioniky, další várka sportovních medailových nadějí. Tentokrát na hry paralympijské, které startují 29. srpna. Ale nechybělo málo a paralympionici nemuseli vůbec odletět. O tom, že se her budou moci zúčastnit, se rozhodlo až v únoru. Tehdy byla Mezinárodním paralympijským výborem zrušena dočasná suspendace české výpravy.
Mezinárodním paralympijským výborem byla na Čechy uvalena suspendace kvůli rozkolu v jejich řadách, který se táhl vlastně už od paralympiády v Athénách. "Český svaz tělesně postižených sportovců chtěl v roce 2004 získat jakousi moc nad všemi paralympioniky a kladl si nepřiměřené požadavky," tvrdí Alena Erlebachová, výkonná předsedkyně Českého paralympijského výboru.
"Došlo to tak daleko, že by bývali neradi viděli mezi sebou mentálně postižené sportovce. Tělesně postižení sportovci mají více kategorií a mohou získat více medailí. To ale nezakládá nárok na to, aby některá skupina někoho vyšachovala." Spor došel tak daleko, že Svaz tělesně postižených sportovců vystoupil z Českého paralympijského výboru. "Byla z toho sedmiletá kauza, posílali stížnosti, až Mezinárodní paralympijský výbor rozhodl, že pokud se situace nezklidní, suspendují českou výpravu," popisuje.
Se všemi ostatními svazy se poté Český paralympijský výbor snažil přesvědčit Mezinárodní paralympijský výbor, což se podařilo a suspendace byla zrušena. "Výbor navrhl memorandum, které musely svazy podepsat. Zavázali jsme se tak ke splnění bodů, které musíme splnit. Záruky, který jsme poskytli, výboru stačily," doplnila Erlbachová, jak trnitá cesta předcházela středečnímu odletu do Londýna.
Peking asi nepřekonáme, tuší Češi
V Londýně budou čeští paralympionici obhajovat 27 medailí, z toho šest zlatých. Před čtyřmi roky na ně v Pekingu dosáhli koulařka Eva Kacanu, lukostřelec David Drahoňovský a po dvou nejcennějších kovech získali cyklista Jiří Ježek a plavkyně Běla Hlaváčková. Česká výprava je ovšem oproti čínským hrám chudší o devět sportovců, odjíždí jich pouze čtyřicet sedm.
Ani cíle, která si česká výprava klade, nejsou takové jako před čtyřmi lety. "Nelze počítat s takovým umístěním jako v Pekingu, kde Češi skončili na 16. místě. Máme propad nejen v počtu sportovců, svět se řítí dopředu obrovským tempem. V řadě států se vytváří určitá společenská objednávka sportovců, vezměte si například, jaký skok udělala před Pekingem Čína. My si držíme naši standardní kvalitu v našich tradičních sportech," popisuje vedoucí přípravného štábu Jaroslav Křeček.
Mentálně handicapovaní opět na OH
Her se po dvanáctileté přestávce zapříčiněné skandálem na paralympiádě v Sydney, kde se za mentálně postiženého sportovce vydával španělský novinář, vracejí intelektuálně handicapovaní. "Udělalo se vše pro to, aby se tito sportovci mohli vrátit na scénu. Procházejí několika fázemi psychologického vyšetření, poté se teprve mohou na hry kvalifikovat," popisuje Erlebachová, jak se olympijský výbor snaží zabránit opakování podvodu.
Celkově se londýnské paralympiády zúčastní více než 4200 sportovců ze 166 zemí. A poprvé v historii se povedlo ještě před startem her téměř vyprodat lístky pro diváky. Prodáno jch je už dva miliony 100 tisíc, zbývá jich už jen něco kolem 400 tisíc. Lukostřelec David Drahonínský, který obhajuje zlato z Pekingu, se na londýnské diváky těší: "V hledišti budou lidé, kteří tam chtějí byt, ne jako v Pekingu, kde byli, protože tam být museli."
I cyklistu Jiřího Boušku čekají závody před vyprodaným velodromem. "Cyklistika už je vyprodaná, nepodařilo se nám sehnat lístky pro naše přátele a rodinu," mrzí ho. A ještě jeden primát, tentokrát ryze český, drží londýnská výprava. Poprvé budou sportovci vybaveni stejně jako olympionici. Nebudou chybět ani tolik proslavené modré holínky, které paralympionici obují. "Tedy - jak kteří," zaznělo v závěru úterní tiskové konference z hloučku paralympioniků pobaveně.