Už měsíc zná Praha své soupeře v boji o OH v roce 2016. Než v lednu definitivně pošle svůj uchazečský dotazník, absolvují zástupci města několik setkání s Mezinárodním olympijským výborem, který naznačí, v čem spočívají plusy a minusy jednotlivých kandidátů.
První setkání s Mezinárodním olympijským výborem proběhlo na konci října. Ačkoliv mělo především obecný charakter, dozvěděla se česká delegace mnoho užitečných informací. „Především jsme se utvrdili v tom, že v téhle fázi už to nelze brát lehkovážně,“ řekl serveru TÝDEN.CZ Karel Tejkal ze společnosti Praha olympijská. „Uchazečský dotazník nejde vyplnit jen tak na oko, vše musí stát na reálných základech,“ upozorňuje Tejkal.
Harmonogram kandidatury
13. září 2007 Nejzazší termín pro odeslání informačního dopisu MOV |
Praha se sice oficiálně uchází o OH v roce 2016, ale reálně myslí až na pořádání her 2020. Neznamená to však, že by ucházení o dřívější termín mohla ošidit. „Bylo nám řečeno, že by se to nemuselo vyplatit. MOV se hodně dívá na vývoj jednotlivých měst a na to, jak plní cíle, třeba i ty z minulých kandidatur,“ řekl Tejkal.
Olympijská kandidatura zatím vyvolává hodně otázek, mezi lidmi se navíc zatím netěší příliš velké podpoře. Podle prvních průzkumů zatím kandidaturu v ČR podporuje pouze 40-50 procent lidí. Odpůrci pořádání her nejčastěji argumentují tím, že přípravy na olympiádu spotřebují mnoho veřejných prostředků a že sama akce nemůže být zisková. Veřejnost se obává, že po ní v Česku zůstanou nevyužitá sportoviště nebo že stadiony zničí životní prostředí.
Naproti tomu Praha olympijská společně s primátorem Bémem poukazují na fakt, že některé stavby a úpravy bude Praha a celá ČR potřebovat bez ohledu na olympijskou kandidaturu. „Díky kandidátskému procesu můžeme přesně projektovat, jak to bude v České republice vypadat za deset let,“ říká primátor Bém. „Můžeme mluvit o nadřazeném dopravním systému, dobudované dálniční síti, moderních sportovních stadionech. Nic z toho zatím nemáme, vše potřebujeme, a to bez ohledu na to, zda v České republice budeme někdy pořádat olympijské hry,“ tvrdí Bém.
Olympiáda zatím nemá jednotnou politickou podporu, proti se postavili pražští zastupitelé KDU-ČSL a zelených či senátoři SNK. Dokonce premiér Topolánek, jehož souhlas je pro kandidaturu klíčový, prohlásil, že k olympiádě zatím zaujímá “rezervované stanovisko”. Kandidatuře navíc nedávno vyvstal další problém. Starostové obcí a menších měst se obávají, že pořádání letních olympijských her ochudí jejich rozpočty. Chtějí, aby o kandidatuře buď rozhodli lidé v celostátním referendu, nebo aby akci financovala Praha sama.
K TÉMATU: Změňte logo, řekl Mezinárodní olympijský výbor
Ať je o olympiádě referendum, požadují starostové
Olympijské Praze by stačila jen tři nová sportoviště
Foto: ČTK, archiv