Sebevražda českého hokeje
03.05.2007 15:13
I kdyby Češi získali na seniorském mistrovství světa v Moskvě zlato, zůstane letošní sezona jednou z nejčernějších v téměř stoleté historii českého hokeje.
Prohry 2:4 s Finskem, 0:3 se Švédskem, 3:6 s Německem... Česko, které donedávna chrlilo do světa hokejové talenty jeden za druhým, totálně pohořelo na dubnovém světovém šampionátu do osmnácti let. Mančaft jako vůbec první český hokejový výběr v historii sestoupil z elitní skupiny.
„Bohužel je to zrcadlo současného stavu českého hokeje. Od otevření hranic odchází do zahraničí velké množství mladých hráčů a svaz s tím nemůže nic dělat,“ říká první místopředseda Českého svazu ledního hokeje Zbyněk Kusý. „Navíc, jak dokazuje Szembergova studie, většina odchází naprosto zbytečně,“ dodává s odvoláním na analýzu švédského hokejového odborníka, který sleduje uplatnění evropských hráčů v NHL.
Do kanadských juniorských soutěží bylo za posledních šest let draftováno 570 Evropanů. Hned pět set z nich je z Česka nebo Slovenska.
Jejich následné prosazení se v NHL je podle stejného dokumentu (právě kvůli brzkému odchodu) tristní. Z 394 Evropanů draftovaných v letech 1997–2002 se uplatnilo v NHL pouze sedmdesát. Navíc jen osmnáct z nich plní v klubech prestižní hokejové soutěže výraznější roli.
„Je to bohužel československý fenomén. Rodiče hráčů nemohli za totality nikam jezdit, a tak teď neváhají, aby jejich děti využily zahraničního angažmá. Byť jim mnohdy neprospěje,“ dodává Kusý. Ti, kteří za mořem neuspějí, se často vracejí jako hráči horší kvality, než jakou má domácí extraligový průměr.
V Rusku, jež by mohlo trpět analogickým problémem, je situace jiná. Ligové kluby musejí povinně nasazovat mladíky na soupisky. Hráči tak dostávají šanci nastoupit v kvalitní soutěži a nemají vážný důvod odcházet. I proto patří dnešní ruský juniorský hokej k nejlepším na světě.
Slovák v českém výběru
Česko se vydalo opačnou cestou. Návrh na povinné zařazení juniorů neprošel (jedním z jeho hlavních odpůrců byl Vladimír Růžička, dominantní postava domácí hokejové elity). Zároveň byla před letošní sezonou zrušena výjimka pro juniorské soutěže; tam směli v každém týmu figurovat tři starší hráči. „A právě jejich účast zvyšovala úroveň soutěže,“ říká mládežnický trenér Jaromír Šindel.
Konkurenci oslabil i další krok hokejového svazu, jenž rozdělil celostátní mládežnické soutěže na českou a moravskou část. „Tím odpadla konfrontace nejlepších hráčů v obou regionech,“ upozorňuje Šindel. Hráči z Moravy tak byli reprezentačním trenérům méně na očích než jejich čeští vrstevníci. V Česku působící trenérská dvojice „osmnáctky“ Pešout (Slavia) a Jiří Šejba (Pardubice) během základní části soutěže Moravany neviděla vůbec, protože zápasy obou částí se hrály ve stejnou dobu. Jestli však měli vůbec zájem je vidět, je druhá věc. „Trenéři nejezdili obhlédnout hráče ani v play-off. Osobně jsem navštívil pět finálových klání obou soutěží a viděl tam agenty, skauty, ale trenéry reprezentace ani jednou,“ říká odstupující generální manažer Zlína Petr Husička.
Ve výběru, který na světový šampionát odletěl, tedy nastoupilo patnáct hráčů působících v Čechách a jen pět z Moravy, přestože finále extraligy juniorů (do 20 let) i dorostenců (18) byla čistě moravskou záležitostí. Problém s nominacemi však měly i jiné výběry. Například před turnajem reprezentační dvacítky v Sankt-Petěrburgu byl podle skauta Radima Jelínka klubům rozeslán seznam možných nominovaných pro vyřízení víz, ve kterém byly až úsměvné chyby: „Seznam podepsaný členem trenérsko-metodické komise Petrem Míškem obsahoval jméno slovenského reprezentanta Petra Mikuly z Vítkovic a třineckého hráče Tomáše Jurdiče, který byl dlouhodobě zraněný a v žádném případě by hrát nemohl.“
Mužům zatím sestup nehrozí
Kdo je viníkem? Nejčastěji je v této souvislosti skloňováno jméno šéfa reprezentační komise Růžičky. Trenér a generální manažer pražské Slavie má na reprezentační úrovni téměř neomezenou moc – včetně jmenování trenérů všech výběrů. Byl to on, kdo prosadil svého podřízeného ze Slavie Michala Pešouta do funkce trenéra „osmnáctky“ (ačkoli podle zavedeného úzu měl mužstvo na šampionát dovést trenér Čech, jenž kluky převzal před dvěma lety). Pešout pak do výběru nominoval osm slávistů včetně kapitána mužstva Vladimíra Růžičky mladšího.
„Na příštím zasedání 24. května musejí trenéři a šéf reprezentační komise Vladimír Růžička předložit analýzu, proč k neúspěchu došlo,“ říká Kusý. „Schůzka by měla přinést závěry, které by podobným neúspěchům v budoucnu zabránily.“
Jedno je jasné. Letošní propadák mužstva do osmnácti let výrazně ovlivní mládežnický hokej v následujících letech. „Ročník devadesát bude prchat do zámoří ještě ve větším počtu než dříve,“ říká agent Jaromír Henyš. „Šance uspět v draftu NHL z ‚béčkového‘ šampionátu osmnáctek je výrazně nižší.“ A to je právě největší kámen úrazu celého sestupu. Pro budoucí uplatnění hráče je „osmnáctka“ nejdůležitější kategorií. Pokud by se tito hráči neobjevovali na předních místech draftu a nedostávali se do týmů NHL, může to výrazně ovlivnit seniorskou reprezentaci. „Je to velké varování pro celý český hokej,“ říká trenér Šindel. „Všichni, kdo do hokeje děláme, bychom se měli nad sebou zamyslet a najít řešení.“ Jinak se může stát, že v budoucnu budou nástupci Jaromíra Jágra a Dominika Haška místo o cenné kovy bojovat na světových šampionátech o udržení.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.