Ruská dopingová aféra skončila (a možná teprve začala) pořádně tvrdým trestem. Atleti z Putinovy země nebudou moct startovat na olympijských hrách v Riu. "Je mi líto poctivých atletů. Je to přísný trest, hodně exemplární, ale jinak to s nimi nejde," míní manažer a bývalý diplomat Petr Kolář, který pět let zastával post velvyslance ve Spojených státech a další dva roky v Rusku.
Může mít vyloučení ruských atletů z olympiády politický přesah?
Určitě ano. Pravidla v mezinárodním společenství platí pro všechny stejné. Žádný člen, ať už společenství politického či sportovního, si nemůže pravidla přizpůsobovat svým zájmům na úkor těch ostatních. Je to tedy svým způsobem i politický vzkaz.
Ochladí toto rozhodnutí ještě více vztahy Ruska se západem?
Není to jen rozhodnutí Západu, ačkoliv se to jako útok proti sobě snaží v Rusku interpretovat. Olympijský výbor a olympiáda nejsou pouze věcí Západu. Jde o to, že pro Rusko jsou sportovci a jejich výkony strašně důležité i z důvodu, jak se jim nedaří v jiných oblastech. Tímto způsobem si alespoň dodávají národní hrdosti a sebevědomí. V Rusku je přístup k vítězství strašně důležitý a tohle je samozřejmě čára přes rozpočet. Navíc si za to mohou sami. Přirozeně se budou snažit ze všech sil vše interpretovat jako křivdu proti sobě a ruskému národu.
Spekuluje se o tom, že na odhalení ruského dopingu měly velký podíl Spojené státy. Dá se očekávat nějaká odveta?
Nerad bych předjímal, mohou vymýšlet všelicos. Asi budeme svědky poukazování na to, že se zde měří dvojím metrem a pokud by se rozhodnutí týkalo někoho jiného, nebylo by třeba tak přísné. Spíše by ale měli sami sobě sáhnout do svědomí. Je mi líto všech poctivých atletů, kterých se to dotkne, ale bohužel byli součástí tohoto systému a měli se tomu aktivně bránit a postavit. Bohužel to došlo až takhle daleko.
Jak situaci prožívá Vladimir Putin, který se netají tím, že je velkým příznivcem sportu?
Myslím, že opravdu bytostně. Jednak má ke sportu vztah, zároveň je to velmi urputný a ctižádostivý člověk. Potřebuje dát svému lidu a publiku "chléb a hry", aby je uspokojoval a nadále zůstal jejich oblíbeným vůdcem. Tady mu prostě někdo rozbil bábovičku.
Jaký očekáváte nejbližší vývoj. Budou se Rusové spíše snažit očistit svou image, nebo si chybu nepřipouštět a bojovat za svou nevinu?
Obojí je správně. Na jednu stranu zde bude hořkost a křivda, velmi prezentovaný pocit ublížení. Pokud se ale budou chtít znovu zapojit do světového sportu, zároveň budou muset přijmout určitá opatření, aby pravidla nebyla porušována. Ať už nevědomky, nebo plánovaně.
Na odhalení systematického dopingu se podílely i dvě ruské atletky, běžkyně Julia Stěpanovová a skokanka Darja Klišinová. Ty do Ria mohou jet pod olympijskou vlajkou. Myslíte, že budou ještě někdy reprezentovat pod ruskou?
To je velká otázka. Obávám se, že při ruském vnímání národní hrdosti budou tyto atletky vnímány jako zrádkyně národa, místo toho, aby byly odměněny a bylo jim poděkováno. Ale třeba se mýlím.
Rusko se uchází o pořadatelství letních olympijských her 2028. Může mít tato aféra negativní vliv na tuto kandidaturu?
Samozřejmě, nesporně, nelze k tomu nepřihlížet. Rusové teď mají možnost ukázat, jestli jsou opravdu schopni se nad tím, co se stalo, zamyslet a přijmout opravdu vážná opatření, aby se to znovu již neopakovalo. Mohou také dát najevo, že chápou, co je ve sportu zásadní - a to je fair-play. Je třeba ukázat, že nastavená pravidla neberou jako něco, co se dá obcházet, ale naopak jako základ koexistence s dalším sportovním světem. Je třeba přesvědčit světové společenství, že pochybení berou vážně a odpovědně jej reflektují. Coubertinův duch a olympijské hry ale obecně něco symbolizují. Tyto symboly teď byly ze strany Ruska pošlapány a poplivány, což není možné ignorovat.