Kodeš: Ženy by měly dostávat méně peněz
22.06.2007 06:07 Rozhovor
Má k Wimbledonu velmi blízko. Před čtyřiatřiceti lety ho jako první Čechoslovák vyhrál. Jaký je jeho pohled na současný tenis? „Z novinek mi vadí především oblečení,“ říká Jan Kodeš (61).
Za téměř jediného favorita je letos opět považován Roger Federer. Máte stejný názor?
Vůbec ne. Nemyslím si, že by byl takovým favoritem, jak se píše v novinách. Je to sice výborný hráč, ale já věřím, že to bude naopak velice vyrovnaný ročník.
Který tenista by tedy mohl Federera po čtyřech letech sesadit z trůnu?
To je složité. Zvlášť když nevíme, v jakém zdravotním stavu jednotliví hráči jsou. Výsledky před Wimbledonem však ukázaly, že je tu více hráčů, kteří umějí hrát na tomto povrchu velice dobrý tenis. Například finále v Queensu mezi mladým Francouzem Mahutem a Andy Roddickem nabídlo skvělou podívanou. A nesmíme zapomínat ani na Nadala, který chce dokázat, že není hráčem jen pro antuku.
Sázkové kanceláře ale mají jasno. Na Federerovo vítězství vypsaly neskutečné kurzy kolem 1:1,4...
Sázkové kanceláře jsou jedna věc, ale tráva je dost nevyzpytatelná. Může dojít k mnoha překvapením. Věřte mi, rozhodně to nebude takto jednoznačné.
Může překvapit i nejlepší český tenista Tomáš Berdych, který nedávno vyhrál turnaj na trávě v německém Halle?
Určité sebevědomí díky tomuto vítězství získal, takže šanci na dobrý výsledek rozhodně má. Neříkám, že je favoritem na vítězství v celém turnaji. Mohl by dojít třeba až do čtvrtfinále, což by byl pro něj určitě velký úspěch.
Většina šampionů posledních třiceti let slavila premiérový titul ve věku do dvaceti let. Čím to je?
Je to zajímavý ukazatel, ale těžko říct, co se z něj dá vyčíst. Tenis je dost individuální a dost v něm záleží na povaze jednotlivých hráčů. Evropští tenisté například obecně vyzrávají trochu pomaleji než Australané či Američané. Navíc tráva nevyhovuje každému.
V čem jsou její největší specifika?
V první řadě se musíte hodně rychle rozhodovat, protože na trávě nedochází k nějakým dlouhým výměnám. Prosazují se hráči s dobrým podáním. Další velké specifikum je pohyb. Hráč se musí umět přizpůsobit tomuto povrchu v práci nohou. Když je tráva suchá, tak zadrhává, když je vlhká, klouže. Všimněte si, že s tím bude mít mnoho hráčů problémy.
Tráva je považována za nejrychlejší povrch. Pozorujete, že by se zde tenis rok od roku ještě zrychloval?
Je to znát. Loni se dokonce na Wimbledonu snažili hru zpomalit pomalejšími míčky. Dokonce se mluví i o tom, že centrální kurt je dnes kvůli divákům pomalejší než ostatní kurty. Nemám o tom přesné informace, ale hráči říkají, že na hlavním dvorci se dá hrát víc zezadu, než tomu bylo dříve.
Pomoci v rychlých výměnách by měl nový kamerový systém „jestřábí oko“, který monitoruje přesný dopad míče. Souhlasíte s takovými inovacemi?
Rozhodně, je to skvělá věc. Myslím si, že by jej měli zavést i ve fotbale. Nedávno jsem to viděl v praxi na Davis cupu v Moskvě, kde hrálo Rusko s Argentinou. Rozhodčí udělal několik vážnějších chyb, tentokrát se však daly opravit.
Zažil jste nějaký zápas, ve kterém by vám podobné zařízení hodně prospělo?
Takových bylo... Nejvíce se mi ale vybavuje US Open v roce 1973. Hrál jsem tehdy semifinále se světovou jedničkou Smithem. Ve druhém sadě jsem měl setbol a on v tu chvíli udělal dvojchybu. Rozhodčí to však nepískli a já ten set prohrál. Přestože jsem nakonec vyhrál v pěti setech, úbytek sil byl ve finále hodně znát.
Druhou novinkou na letošním Wimbledonu je srovnání dotací mužů a žen...
Tak tady budu negativní. Spravedlivé to podle mě není. Myslím, že jde o silný nátlak ze strany WTA. Odměny by rozhodně stejné být neměly.
Proč?
V mužích se hraje na tři vítězné sety a zápasy jsou vyrovnané již od prvního kola. Nasazené ženy vyhrávají počáteční kola dost hladce a zápasy nejdou do takových maratonů. Vyhrát turnaj je proto lehčí.
Jaký by tedy podle vás byl optimální poměr?
Tak to bych si rozhodně netroufl říct, ale každopádně by to nemělo být stejné.
Velmi dobře hrají v této sezoně i Nicol Vaidišová (na snímku) a Lucie Šafářová. Mají šanci uspět?
Nevím, jak moc rády hrají na trávě, ale pokud jí dokáží přizpůsobit svůj způsob hry, bude to dobré. Když budou mít slušné vylosování a v úvodních kolech se jim bude dařit, mohou dojít daleko.
Kdo bude podle vás ženskou šampiónkou?
Myslím, že v ženách může mít navrch Heninová, která suverénně vyhrála Paříž a hraje teď ve velké pohodě.
Před třemi roky se zrušil úklon ke královské lóži, zmizelo plně bílé oblečení...Není to trochu ústupek z tradic?
Wimbledon ještě stále drží tradice v nejvyšším množství. Osobně si například myslím, že by určité tradice – například v oblékání - měly být zachovány. V Londýně stále převládá bílá barva. Když se ale podíváte na ostatní turnaje a vidíte, v čem tenisté hrají, tak je to hrůza. Například trika bez rukávů, černé tenisky nebo ponožky. Tohle není dobře, vše by mělo zůstat bílé. K tenisu to prostě patří.
Jedete se letos na Wimbledon osobně podívat?
Určitě, to si nenechám ujít. Letím ke konci příštího týdne a strávím tam zhruba pět dní.
Na co se nejvíc těšíte?
To je jednoduché – na nějaký pořádný zápas. A také mám pozvání do královské lóže na pondělí druhého hracího týdne. Na to se těším hodně. Je to spojené se slavnostním obědem a vždy tam panuje příjemná atmosféra.
Další novinka přijde za dva roky, kdy má být dokončena střecha centrálního kurtu. Nebudou vám chybět klasická přerušení pro déšť?
Rozhodně ne. Myslím si, že je to další pozitivní změna. V Londýně je problém s deštěm opravdu velice často a odnášejí to především diváci. Vstupné se totiž na Wimbledonu vrací pouze tehdy, když se nehraje celý den. Pokud však prší půlku, nic nedostanou. Střecha by navíc měla být lépe řešena než v Austrálii. Bude propouštět denní světlo, takže to nebude působit jako by tenista hrál v hale. Uvidíme ale, jak to bude snášet wimbledonská tráva.
Jaký bude Wimbledon bez Martiny Navrátilové, která se loni rozloučila s kariérou?
Ale vždyť Martina tam bude. Sice ne na kurtu, ale coby komentátorka televizní stanice. Ta chybět nemůže.
Stihnete si v Londýně zahrát tenis, třeba právě s Martinou Navrátilovou, se kterou jste se nedávno potkali při čtyřhře v Praze?
Tak to rozhodně ne. Při Wimbledonu je to dnes obrovský chaos. Společenské akce jsou tak nabité, že to vůbec nepřichází v úvahu. Dokonce si s sebou ani neberu rakety.
Foto: archiv, AP, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.