Šachy míří po vzoru pián do ulic, došlo i na souboj pohlaví

Sport
30. 8. 2015 19:00
Ženy Kristýna Havlíková (blíže vpravo) a Tereza Rodstein vyzývají Davida Navaru s Viktorem Lázničkou.
Ženy Kristýna Havlíková (blíže vpravo) a Tereza Rodstein vyzývají Davida Navaru s Viktorem Lázničkou.

Po úspěšném rozmístění pián do ulic si autor tohoto nápadu známý kavárník Daniel Kobza usmyslel, že je na veřejných místech doplní i o šachové stolky. K partii pod širým nebem se v pražských Dejvicích při příležitosti otevření jednoho z nich sešla v tomto týdnu unikátní společnost. S figurkami, o jejichž výrobu se starají vězni, si to ve hvězdné exhibici rozdaly dvě dvojice složené z nejlepších českých hráčů a hráček. Událost si nenechali ujít například David Navara, který dlouhodobě patří mezi nejlepší světové šachisty, nebo nejlepší zdejší žena Kristýna Havlíková.

V létě po celé České republice vyrostlo několik desítek nových míst na hraní. Šachy tak jdou ve šlépějích úspěšného projektu zvaného "Piána na ulici". Ty jsou v současnosti rozmístěny dokonce ve 43 městech a šachy mají podobné ambice. Jedna z volně přístupných šachovnic se od léta nachází i v blízkosti Národní technické knihovny v Praze, kde také k zajímavé konfrontaci došlo. "Těší nás, že o projekt Šachy na ulici je takový zájem," uvedl předseda Šachového svazu Viktor Novotný v tiskové zprávě k celé akci.

Role si později prohodili.Vyhráli muži

Nejdříve se v prvním klání proti sobě postavili muži proti ženám. Papírově silnější David Navara s Viktorem Lázničkou potvrdili proti dvojici Kristýna Havlíková - Tereza Rodstein kvality a hladce zvítězili. V druhém souboji se obě dvojice proházely tak, že vznikly kombinované sestavy, které spojovalo žebříčkové postavení. První tým utvořili Navara s Havlíkovou a podle světového pořadí hůře postavení Láznička s Rodshtein. V souboji českých jedniček a dvojek se nakonec radovali ti "druzí". Obě partie komentoval reprezentační manažer Vlastimil Jansa, který dění na 64 polích přiblížoval i širší veřejnosti.

Že se celá akce povedla, komentoval i stvořitel myšlenky Kobza. "Nejde jen o to rozmisťovat šachy, piana nebo cokoliv jiného, ale o to, aby si další aktivní lidi ve svém městě vyzkoušeli, jaké to je zasahovat do veřejného prostoru místa, kde žijí. Jedno léto uspořádají šachový turnaj pro děti, druhé třeba vlastní malý festival," vysvětloval kavárník. Šachy pod širým nebem si dnes můžete zahrát na šesti místech v Praze a dále třeba v Ústí nad Labem, Kolíně, Litoměřicích, Čelákovicích, Neratovicích, Zákolanech nebo Rokytnici nad Jizerou. V nejbližších dnech k nim přibude Brno, Břeclav, Lysá nad Labem nebo Děčín. Celkově je v plánu, že se do projektu zapojí kolem čtyřiceti měst.

Na výrobě spolupracují i s vězni.Podílejí se i vězni

Nápad si pochvaloval i ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda. "Snažíme se, aby prostor v okolí Národní technické knihovny žil. Naším cílem je, aby se lidé setkávali a našli i zábavu. Z tohoto pohledu jsou šachové stolky ideálním prvkem a jsme rádi, že se nám je ve spolupráci s městskou částí Praha 6 podařilo umístit právě sem," doplnil.
Se šachy na ulici je spojena ještě jedna zvláštnost. Figurky, se kterými se zde hraje, nejsou k sehnání v normálně dostupných obchodech, nicméně je vyrábějí na zakázku vězni.

"Jsme rádi, že jsme mohli přispět k realizaci tohoto super nápadu a zprostředkovat výrobu šachových figurek, o kterou se postarali vězni v rámci pravidelných dílen ve věznici v Horním Slavkově," dodala Anita Homrová z neziskové organizace RUBIKON, jejímž cílem je začlenění trestanců do společnosti. O design stolku a židlí z betonu se zase postaral sochař Jakub Vlček. To, jestli ovšem šachy získají podobnou popularitu jako piana, ukáže až čas.

Autor: Tomáš MárFoto: Jan Kolašín

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ