Poprvé od fotbalového derby na Strahově se ke kritizovanému zásahu vyjádřil i člověk, který ho měl celý na svědomí. "Pořadatelská služba selhala, zákrok policie byl adekvátní," řekl v on-line chatu serveru TÝDEN.CZ velitel zásahu Luděk Procházka.
CELÝ ON-LINE ROZHOVOR ČTĚTE ZDE.
31. března odpoledne. Půl hodiny před nejsledovanějším zápasem fotbalového jara dorazí na slávistický stadion na Strahově tisícovka skalních sparťanských fanoušků. Před branou do sektoru hostí je každý z nich jednotlivě prohledáván. Čas zápasu se blíží a nervózní chuligáni začínají s ničením stadionu. V tu chvíli policie poprvé razantně zasáhne. Uvnitř se pak střet chuligánů obou týmů s těžkooděnci opakuje ještě několikrát.
"Na uvedeném derby bylo nasazeno 611 policistů, a to jak pořádkové, dopravní, tak služby kriminální policie," prozrazuje velitel zásahu Luděk Procházka. Rizikovost utkání byla velká. Policistů v terénu bylo téměř čtyřikrát víc, než bývá na derby pražských "S" obvyklé. „Na internetu byly jasné signály, že dojde k ničení majetku," dodává.
A.C.A.B. – symbol za hranicí zákona
Mezi šestnácti chuligány, kteří byli během policejního zásahu na Strahově předvedeni policií, byli údajně i "fandové" s tetováním nebo nápisy na oblečení A.C.A.B. (All Cops Are Bastards - všichni policisti jsou parchanti, pozn. red.), což je mezi fotbalovými ultras nejrozšířenější symbol. "První výklad je urážlivý vůči policii, ten druhý dokonce vyhrožuje smrtí," tvrdí Procházka. Proto symbolika zakládá skutkovou podstatu přestupku.
ČTĚTE TAKÉ: Policista zranil při zásahu čtrnáctiletého chlapce
K ničení stadionu také došlo. Veřejnost však kromě vytrhaných sedaček (550 kusů) začala odhadovat i počet použitých ohlušujících výbušek (dosud nezveřejněno), kterými policisté vytlačovali zuřící dav. "Nejedná se o žádné granáty, ale o zásahovou výbušku P 1, která je součástí donucovacích prostředků Policie ČR a nemá propadlou životnost," vyvracel Procházka názor jednoho ze čtenářů, podle kterého se policie na Strahově pouze zbavovala prošlé munice.
Ideální zákrok podle Procházky? Žádný. A pokud už k němu dojde, měla by policie spíš krýt záda pořadatelské službě, kterou si platí fotbalový klub. "Ano, pokud pořadatelská služba nezvládá situaci, požádá o asistenci policii," popsal běžnou praxi Procházka.
Jenže při posledním derby podle něj agentura placená Slávií naprosto selhala. Postrádal ji přímo v sektoru a jedinou aktivitou, kterou zaznamenal v průběhu zápasu, bylo strhávání vlajek před domácím kotlem. "V případě tohoto zápasu pořadatelská služba totálně selhala, a policie tak musela zakročit bez jakékoli spolupráce s pořadatelskou službou," řekl.
Navíc v případě, že dojde bezprostředně k ohrožení života, zdraví či majetku, jak stojí v zákoně, může policie zasáhnout okamžitě. A právě taková situace podle Procházky uvnitř stadionu nastala. I proto byl zákrok tak razantní.
K TÉMATU: Sudí z derby: Ukončit zápas jsem nechtěl
Policejní velitel má již před sebou další oříšek. V předposledním kole se na Letné představí v souboji se Spartou ostravský Baník. Právě jeho fanoušci jsou společně s pražskými považováni za nejtvrdší v celé české fotbalové scéně. "Nastavení bezpečnostního opatření k utkání Sparta versus Ostrava je v přípravě," potvrzuje Procházka.
Foto: Robert Sedmík, Robert Zlatohlávek