Na jedné straně hrdinové, na té druhé smolaři. Někdy mezi tím, nebo oním byla tak tenká hranice. Jen si to vezmete. Jedete si do cíle pro druhé místo ve Světovém poháru, nasadíte k finiši a nikdo nestačí reagovat. Emoce s vámi cloumají, radujete se. Vyčerpáním leháte do cílové rovinky a najednou k vám někdo běží, že ještě není konec. Sport je někdy krutý. Nebo naopak vám nikdo nedává ani nepatrné naděje, přesto další týden plníte první stránky novin po celým světě s nadtitulkem "Zázrak". Kdo se kam zařadil v roce 2015?
Smolaři
Hned první řádky patřily jedné z největších smolařek roku. Norská běžkařka Heidi Wengová si ve stíhačce Světového poháru na 10 kilometrů ve finské Ruce špatně spočítala kola a k závěrečnému finiši nasadila předčasně. O celé kolo dříve. V první chvíli nikdo její pochybení neodhalil. "Co to dělá?" nechápal v televizním studiu expert ČT a bývalý mistr světa Martin Koukal. Čtyřiadvacetiletá Norka za to vzala a namísto toho, aby se ze stadionu vydala do dalšího kola, zatočila k cíli, kde vyčerpáním padla na sníh.
Osudný omyl jí došel až v době, kdy se ostatní lyžařky prohnaly kolem tribun a pokračovaly dále v závodu. Přes svou chybu se nakonec rozhodla stíhačku dokončit a obsadila deváté místo. Když dojela do cíle, měla slzy v očích. Útěchu našla u konkurentek. "Člověk nevnímá okolí, žije ve vlastním světě. Myslím, že se to někdy stalo každé z nás," například uvedla její reprezentační kolegyně Maiken Caspersen Fallaová.
Podobných příběhů bylo v roce 2015 ale více. Přímo jejich sběrnicí se stala atletika. Předčasná radost stála vytrvalkyni Molly Huddleovou bronzovou medaili z mistrovství světa v Pekingu. Na desetikilometrové trati to ještě pár metrů před cílem vypadalo, že skončí třetí. Ale její radost byla předčasná. A to doslova. Nevšimla si totiž, že má za sebou krajanku Emily Ingeldovou, a ta jí radost zkazila. "Asi nevěděla, že jsem za ní. Cítím se provinile," konstatovala nakonec bronzová sokyně. Možnost k odvetě bude mít Huddleová příští rok na olympiádě v Riu.
Smolné okamžiky se nevyhýbaly ani Čechům. Když se Ondřej Bank narodil, musely mu sudičky do kolébky hodit omylem měšec smůly. Jinak to snad ani není možné. Na sklonku kariéry se totiž dostal do úžasné formy, o čemž přesvědčoval v každém závodě na jarním mistrovství světa. Jenomže právě zde na sjezdovkách v Beaver Creeku se to stalo. Jeho jízda byla stylová a útočil na vysněnou medaili v kombinaci. Namísto toho se mu vypnula lyže a on po tvrdém dopadu dojel bezvládně do cíle. I přesto byl klasifikován na 14. místě a i přes další špatnou zkušenost se v budoucnosti nevzdává toho, že se mu "placku" jednou povede získat.
Hrdinové
Přišel na hřiště až jako náhradník po poločasové pauze, přesto fotbalový svět uhranul. Kanonýr Robert Lewandowski se v podzimním zápase německé ligy mezi "jeho" Bayernem a Wolfsburgem prosadil během devíti minut pětkrát a zlomil do té doby vyrovnané utkání. Nikdo nechápal. "To jsem nikdy nezažil a asi nezažiji," rozplýval se o něm například mnichovský trenér Pep Guardiola. "Na nic jsem nemyslel. Jen jsem střílel," popisoval "Lewa" svůj výkon. Zároveň se stal držitelem nejrychlejšího hattricku i autorem čtyř branek.
Na ragbyovém mistrovství světa snad nebylo větších outsiderů. Japonci se proti JAR měli spíše učit, než že by reálně mohli pomýšlet na výhru. Sázkové kanceláře na ně vypisovaly nesmyslné kurzy a ono aby také ne. Jakýkoliv jejich úspěch se jevil před samotným zápasem jako nesmysl. Jenomže na hřišti bylo všemu jinak. Od prvních minut dal japonský výběr jasně o sobě vědět, že to s ním nebude v tento den snadné. Dařilo se mu skórovat. Duel dospěl do napínavé koncovky a v ní právě Japonci zazářili. Odmítli skoro jistou remízu v podobě trestného kopu a ujali se závěrečné akci. Kdyby ztratili míč, byl by konec. Jenomže jim se akce povedla, přičemž rozhodla o konečné výhře 34:32 v jejich prospěch. Zázrak byl na světě.
A mezi hrdiny těžko opomenout Jamieho Vardyho. Ještě před pár lety to byl pan "Nikdo", nyní ovšem ve svých osmadvaceti letech táhne Leicester City za historickým triumfem. Lišky jsou totiž těsně před novým rokem druhé těsně za Arsenalem Londýn a taková mužstva jako Manchester United čí Chelsea se na ně koukají s velkým odstupem. A mohou za to hlavně Vardyho góly. Již anglický reprezentant se totiž prosadil v jedenácti duelech po sobě, a tím pádem překonal Ruuda Van Nisterlooye. Na kluka, co kopal ještě před pár lety nižší soutěže, šokující.