Smrt v letadle si nevybírá, bere sportovce. I ty české

Sport
29. 11. 2016 13:00
Trosky letadla fotbalistů brazilského Chapecoense.
Trosky letadla fotbalistů brazilského Chapecoense.

Úterní ráno se do světa rozletěla smutná zpráva, brazilské letadlo, ve kterém cestoval tým první ligy Chapecoense, se zřítilo kdesi nad Kolumbií. Hráči právě cestovali na finálový zápas jihoamerické obdoby Evropské ligy letounem, který minulý týden převážel i argentinskou reprezentaci. Podobné tragické události má ve své historii nejeden slavný klub. O své reprezentanty a mistry světa přišla dvakrát i Česká republika, potažmo Československo.

Sedmého září letošního roku si česká nejen hokejová veřejnost připomínala pětileté výročí od tragického pádu letadla v ruské Jaroslavli. Domácí Lokomotiv s českými hokejovými reprezentanty Janem Markem, Josefem Vašíčkem a Karlem Rachůnkem měl odcestovat na utkání do Minsku.

Do Běloruského hlavního města se ale nedostal. Krátce po startu nemohli piloti dostat letoun do vzduchu, to se jim podařilo, až když už byl mimo ranvej. Stroj se vznesl, ale ve vzduchu se dlouho neudržel a nekontrolovatelně spadl. Problémem byli zřejmě špatně vyškolení piloti. Prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel označil nehodu jako nejčernější den světového hokeje.

Čeští hokejisté, kteří přišli o život v Jaroslavli.

Další tragédie, při které také umírali čeští hokejisté, je staršího data. Krátce po skončení druhé světové války, v roce 1948, zmizelo soukromé letadlo, ve kterém cestovali hokejoví mistři světa a stříbrný olympijští medailisté Zdeněk Jarkovský, Vilibald Šťovík, Miloslav Pokorný, Ladislav Troják, Karel Stibor a Zdeněk Švarc, který jediný nebyl členem zlatého kádru.

Ihned po tom, co se letoun ztratil, začala média spekulovat o tom, že celá posádka zmizela na trase mezi Londýnem a Paříží schválně, jelikož hráči chtěli emigrovat. Až za nějaký čas se v moři našla mrtvá těla, mezi nimiž byl i kapitán letadla.

Chomutovské neštěstí

Před pěti dny si na letecké neštěstí vzpomněli v západočeském Chomutově. Před šedesáti lety se tehdy druhý klub československé extraligy vracel z turnaje ve Švýcarsku. Z vůbec prvního zahraničního výjezdu se ale někteří chomutovští hráči nevrátili.

Po špatné reakci posádky na závadu v motoru se letoun zřítil a na jeho palubě zahynulo pět členů mužstva, včetně realizačního týmu a zakladatele chomutovského hokeje.

Letecká tragédie postihla i ligový Chomutov.

Inspirace pro film

Jedním z nejslavnějších příběhů, který inspiroval spisovatele i americké filmaře, se stal na podzim roku 1972. V jihoamerických Andách se zřítilo letadlo, na jehož palubě byl i uruguayský ragbyový tým. Ze 45 cestujících jich 29 zahynulo přímo při pádu nebo během následujících několika dní.

Nakonec se z hrozivých podmínek, kdy je ohrožoval hlad, zima a laviny, dostalo šestnáct lidí, a to i přesto, že se desátý den po nehodě z rádia dozvěděli, že pátrání po nich bylo ukončeno. Jak silná je touha po životě, dokazuje také to, že přeživší se museli uchýlit ke kanibalismu.

Jeden z nejlepších hráčů anglické fotbalové historie a držitel rytířského řádu Bobby Charlton mohl o bohatou kariéru i o život přijít během leteckého neštěstí v roce 1958. Manchester United se vracel z Bělehradu do Anglie s mezipřistáním v Mnichově. A právě zastávka v bavorském městě se United stala osudnou.

Při vzletu nenabral letoun patřičnou výšku a narazil do plotu a následně i letištní budovy. Nehodu tehdy přežil Charlton i slavný manažer Manchesteru Matt Busby. O život ale přišlo patnáct členů klubu včetně osmi hráčů.Bobby Charlton v péči lékařů po nehodě.

Dokonce o deset hráčů přišla italská fotbalová reprezentace, když letadlo, se kterým cestoval nejlepší tým Serie A AC Turín, narazilo nedaleko Turína do hory Superga. Katastrofu v roce 1949 nepřežil nikdo a na palubě zemřelo celkem osmnáct členů týmu.

Autor: - szb - Foto: ČTK , Archiv Piráti Chomutov

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ