Každý výlet má svůj cíl. Kromě historických památek a přírodních krás hledají Češi v poslední době i jiné vyvrcholení svých sportovních aktivit. K zakončení výletu s orosenou sklenicí v ruce láká rostoucí počet pivovarů. Trend se ale vůbec nelíbí policistům. Ochmelení cyklisté jsou podle nich nebezpečnější, než se soudí.
Počet míst, kde se vaří pivo, už v České republice překonal tři stovky. Zejména minipivovary rostou stejně rychle jako žízeň cyklistů po mučení zadnice v sedle jejich kol. Každý český kraj svádí k tomu, aby se výletníci stavili na pivo přímo u zdroje a popřípadě si rovnou prohlédli, jak se pěnivý nápoj vyrábí.
Pivní ráj to na pohled
Nejvíce příležitostí mají pivní turisté v Jihomoravském kraji, kde se pivo vyrábí na 38 místech. Následuje kraj Středočeský (36), Moravskoslezský (35) a až na čtvrtém místě Plzeňský (29). S pětadvaceti pivovary pak příliš nezaostává ani Praha.
"Není to tak, že by tento trend odváděl turisty z hradů a zámků, z nichž navíc mnohé mají také vlastní minipivovar. Naopak dává lidem nové možnosti, kam se podívat. Nemluvě o tom, že pro mnohé turisty je vidina vychlazeného piva z minipivovaru na konci výletu tím jediným, co je vůbec přesvědčí na nějaký výlet jet," myslí si pivní milovník Jan Bartuška, jeden z tvůrců serveru Pivídky.cz, který nabízí návštěvníkům pravidelně aktualizovanou mapu českých, ale i příhraničních pivovarů.
Trendu se snaží využívat i jednotlivé pivovary, které vymýšlejí cyklotrasy, kde výletníci ideálně potkají co nejvíce hospůdek s jejich značkou. Průkopníky byli před třinácti lety v Beskydech, kde na 53 kilometrů dlouhé trase najdete 40 hospod.
Velice úspěšná je akce pivovaru Postřižiny, kde už pátým rokem probíhá na jaře a na podzim akce Cyklootvírák, respektive Cyklozavírák. Počet účastníků v posledních letech atakoval tisícovku sportovců. Úkol je jasný: na více než 40 kilometrů dlouhé trase posbírat čtyři razítka na pivních zastávkách. Nechybí mezi nimi populární Hájenka, známá z filmu Slavnosti sněženek.
"Je to cyklo-společenská vyjížďka po lokálních hospůdkách, oslava otevírání a zavírání předzahrádek. Ve všech podnicích je k dostání i nealkoholická verze Postřižin, jede se navíc v 95 procentech po lese a polích. Nejde navíc o žádné povinné pití piva," upozorňuje sládek pivovaru Postřižiny Bohumil Valenta. "I my cítíme cyklistický boom ve spojení s pivovary a minipivovary," přiznává s tím, že každoročně počet účastníků na této akci stoupá. Stejně tak i zájem o nealkoholické pivo, s jehož výrobou začali v Nymburce před dvěma lety.
Ještě zajímavější však jsou trasy přímo propojující jednotlivé pivovary. Poměrně snadno je lze vytvořit třeba v jihozápadní části Středočeského kraje, v blízkém okolí Prahy či Plzně, poblíž česko-rakouských hranic na Jižní Moravě nebo v nádherné šumavské přírodě, kde cestou z Modravy do Železné Rudy naleznete hned čtyři minipivovary. Krásnou pivní stezku nabízejí i Krkonoše, kde můžete třeba na koloběžce při sjezdu ze Sněžky potkat čtyři podniky, kde vaří vlastní pivo. K neméně krásným výletům svádí i nedaleký Český ráj.
Cyklističtí patrioti
Partička kamarádů se vší silou opírala do šlapek, ze zdolávání kopce jim z nosu padala jedna kapka potu za druhou. Dva z nich, ne zrovna rachitičtí cyklisté, neesteticky maskovali své pivní "mozouly" do upnutých dresů. Starší čtyřicátník se pyšnil zeleným trikotem. Tentokrát však nebyl určen pro nejlepšího sprintera, nýbrž milovníka piva Rohozec. Ani mladší parťák ve žlutém nepřijel jako vedoucí jezdec z Tour de France. Jen se stal jezdící reklamou oblíbeného pivovaru Svijany. "Teď máme v nohou přes 35 kilometrů, jedeme z Jičína a chceme končit právě na Malém Rohozci. A zpátky vlakem," hluboce oddychoval zelený "sprinter", jenž umně skrýval rozčarování, že jej redaktor TÝDNE vyvedl z rytmického šlapání pod zámkem Hrubá Skála.
Na otázku, proč ze sebe dělá dobrovolně lidský "billboard", měl však ihned odpověď. "Mám to pivo rád, radši budu na sobě nosit značku, ke které mám vztah, než nějaký neosobní dres..." dodal kvapně a pelášil za svými parťáky.
Ředitel pivovaru Rohozec, kam celá parta směřovala, si cyklistický trend samozřejmě pochvaluje. František Jungmann ostatně na "cyklistické žízni" částečně staví i marketing pivovaru. "Za touto aktivitou sem jezdí lidé z celé České republiky. Český ráj byl vždy založený na turistice a poslední dobou i cykloturistice, odbyt našeho piva je na sezoně hodně závislý," konstatoval vitální muž, sám bývalý sportovec. Během rozhovoru na zahrádce pivovaru přijíždí do areálu jeden cyklista za druhým. První ve svítivě žlutém dresu moravského pivovaru Litovel.
Živá reklama na kole
Cyklistická pivní turistika se nutně musela dotknout i sportovní výbavy. Podobné dresy i další výbavu pro sportovce vyrábí spousta pivních značek, namátkou Svijany, Postřižiny, Žatec, Bernard, Ferdinand, Holba, Budvar či právě pivovar sídlící nedaleko zámku Hrubý Rohozec. Jungmann potvrzuje, že jde o poměrně žádaný produkt, zejména pro lokální patrioty. "Mutací dresů máme více, kromě klasického od pivovaru i dva klubové trikoty.
Spolupracujeme i s nedalekým výrobcem kol, značkou Amulet. Variant už jsme vytvořili opravdu hodně," chlubí se ředitel, který si užívá chvíle, kdy sám v trikotu vyrazí do přírody a potkává "spřízněné duše". "Když vidím běžný pivovarský dres, vím, že je to náš štamgast. Když má Rohozec-Amulet, tak tuším nějakou vazbu. A kdo má ABT (amatérský bike tým), u něj už vím, že se známe, hned zastavíme a prohodíme pár slov."
Přání cyklistů reflektují už i některé minipivovary, třeba pražský Hostivar. Před dvěma lety postavený designový pivovar se může zejména v letních dnech chlubit zahrádkou doslova obsypanou cyklisty. Kromě vlastní sady dresů jim zde nabízejí speciální cyklistickou "osmičku". "Během teplých dnů je o ni zájem nejen mezi lidmi, co přijedou na kole. Má to smysl, vidíme to na spotřebě. Čím větší teplo, tím se zde pijí lehčí piva," poznamenal ředitel hostivařského minipivovaru Martin Lexa. "Sám rád na kole objíždím minipivovary.
Ve dvou pivech nevidím problém, alespoň u nikoho nemusím škemrat, aby mne odvezl domů," pochvaluje si sázku na nízkostupňové pivo, ač sám vnímá nulovou toleranci alkoholu v krvi, která zakazujeme cyklistům jezdit pod vlivem. V zákonech by však nic neměnil. V době setkání však "cyklistická osmička" v nabídce chybí. Stejně jako v případě dalších speciálů jeho zásoba rychle mizí a v Hostivaři budou muset brzy rozšiřovat výrobu, aby uspokojili potřeby zákazníků. Boom minipivovarů a zájem o ně mezi návštěvníky podle Lexy ještě nedosáhl vrcholu.
Pokuty až 50 tisíc korun
V očích strážců zákona je však i požití nízkoalkoholického piva před jízdou problém, ale bojují proti němu těžce. "Nealkoholické pivo si dá opravdu minimum cyklistů," přiznává žena prodávající ve stánku na frekventované stezce mezi Prahou a Zbraslaví. Na oddych může zapomenout, pivo teče proudem i přesto, že cyklistům hrozí stejné pokuty za jízdu pod vlivem jako řidičům motorových vozidel, tedy až 50 tisíc korun. Jediná jejich výhoda je, že se na ně nevztahuje bodový systém. Pivovarníci tak bojují za toleranci minimálního výskytu alkoholu v krvi.
"Myslím, že jedno i dvě piva v rámci výletu nikoho extra neohrozí, nulová tolerance je špatně," myslí si sládek Valenta z Postřižin, kde se na riskantní jízdu pod nadměrným vlivem alkoholu snaží upozorňovat preventivními akcemi. "S policií máme dobré vztahy. Třeba během slavností máme speciální stánek se speciálními opilými brýlemi, kde si mohou lidé vyzkoušet, jak budou fungovat po požití většího množství alkoholu," uvádí.
Podobný názor zastává i rohozecký ředitel, podle kterého nejsou cyklisté po jednom pivu, zejména pak na stezkách a lesních cestách, nikomu nebezpeční. S tím nesouhlasí náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. "Naše asistence u vážných nehod cyklistů jsou častější, než se všeobecně soudí. Svou negativní roli v častých případech sehrává i posilnění alkoholem," konstatuje.
Podle výzkumu americké Johns Hopkins University je už po jednom malém pivu cyklista vystaven až šestkrát vyššímu riziku účasti v dopravní nehodě, která skončí zraněním. "Jedinou bezpečnou výší hladiny alkoholu v krvi je nula," varuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Šéf BESIP: Nulovou toleranci nám závidí
Neoblomní jsou policisté i zákonodárci. Podle statistik organizace BESIP, které měl TÝDEN k dispozici, loni policie evidovala 786 nehod zaviněných cyklisty, kteří byli pod vlivem alkoholu. Zahynulo při nich šest osob a 71 jedinců bylo těžce zraněno. V 84 procentech měli cyklisté v krvi více než jedno promile alkoholu. "Ostatní státy nám nulovou toleranci závidí. Každá čtvrtá nehoda v Evropě se stane pod vlivem alkoholu," uvedl šéf BESIP Martin Farář s tím, že v Česku z 86 tisíc nehod vznikne pod vlivem alkoholu jen pět tisíc.
"Celá Evropa toleruje kolem půl promile za volantem a my budeme blbnout s cyklistikou. Naši zákonodárci by se v tomhle ohledu měli trochu mírnit. Když si dá chlap po obědě jedno pivo, není to žádný prohřešek a neohrožuje bezpečnost silničního provozu. U cyklisty to platí dvojnásobně. My jsme tady trochu papežštější než papež," komentuje hrozby rohozecký ředitel František Jungmann, jenž ročně v sedle ujede kolem pěti tisíc kilometrů. "V takto horkém počasí má člověk chuť na pivo po deseti kilometrech. Tak si spočítejte, kolik je to piv," směje se.
Tolerance alkoholu v krvi cyklistů |
nulová: Česko, Slovensko, Estonsko |