Kalendář
Sportovní žně pro rok 2015 aneb Co nás čeká a nemine
31.12.2014 11:00 Původní zpráva
Rok se s rokem sešel a nastal čas k plánování. Na sportovního příznivce čeká velký výběr ze spousty akcí konaných jak na českém území, tak v zahraničí. Budou to doslova sportovní žně plné emocí. Sportovní redakce TÝDEN.CZ se pro rok 2015 pokusila vybrat ty nejzajímavější.
V nabídce bezesporu nesmí chybět hokej, jehož mistrovství světa se uskuteční po dlouhé době v Praze a Ostravě a do hlavního města taktéž zavítá atletická elita. Lvíčata budou na domácí půdě bojovat o olympiádu a cyklokrosaři se utkají v Táboře o cenné kovy. A to nebude zdaleka vše. Populární biatlonisté si to ve Finsku rozdají o světové vavříny, König bude obhajovat sedmé místo na Tour de France či tenisté se pokusí navázat na velmi úspěšné období.
MS v ledním hokeji (1.5.-17.5. v Praze a Ostravě)
V Česku sportovní událost číslo jedna. 79. světový šampionát se bude konat od 1. do 17. května a celý národ je už nyní napjatý, jak to družina trenéra Vladimíra Růžičky zvládne. Turnajem budou provázet večerníčkové postavičky Bob a Bobek a předpokládá se, že by mohl padnout i divácký rekord MS. Ten České republice uzmulo loni Bělorusko a organizátoři se nechali slyšet, že by si ho rádi vzali zpět.
MS v biatlonu (3.- 15. 3. v Finsku)
Češký biatlon zažívá v posledních letech neuvěřitelný vzestup a dá se očekávat, že medailové žně nastanou i v zemi tisíce jezer. Největší šance se v Kontiolachti připisují Gabriele Soukalové, Veronice Vítkové nebo Ondřeji Moravcovi. Ale například i Jiří Šlesingr už letos dokázal překvapit a ve Světovém poháru zajel výsledek, který by na cenný kov mohl stačit. Nadějně vypadá i složení pro štafety, kde zejména ta smíšená bude mít jen ty nejvyšší cíle.
Úvodní kolo Davis Cup (6.-8.března)
Čeští tenisté budou stejně jako v posledních letech patřit k favoritům celé soutěže. Ale už první krok přes čtvrtfinále nebude lehký, na domácí půdě budou hostit silnou Austrálii a bez případné účasti nejlepšího zdejšího hráče Tomáše Berdycha by nečekala partu kolem kapitána Jaroslava Navrátila procházka růžovým sadem. Světová šestka se zatím ke své účasti nevyjádřila a mlží.
Fed Cup s Kanadou (7. a 8.. února)
Pálovy holky nečeká také nic lehkého. Na cestě za obhajobou narazí hned v prvním kole na velmi nebezpečnou Kanadu, za níž mimo jiné nastupuje vycházející hvězda Eugenie Bouchardová. Tenistky Kvitová se Šafářovou ovšem cítí formu a ani ostatní hráčky na tom nejsou špatně, bude z toho celkově čtvrtý triumf během pěti let?
ME v atletice (5. - 8.března v Praze)
Ve stejném termínu jako tenisté se představí v pražské O2 areně i nejlepší evropští atleti. Bude to na českém území první vrcholná atletická akce po 37 letech a i zde se dají předpokládat velké ambice. Mezi těmi, kteří myslí na medaili, jsou například běžci Pavel Maslák, Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová, koulař Ladislav Prášil, tyčkařka Jiřina Svobodová a mnoho dalších podle aktuální formy.
ME fotbalistů do 21 let (17. - 30. 6. v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti)
Turnaj, z něhož vzejde evropský šampion do 21 let, má velkou prestiž. V Praze, Olomouci a Uherském Hradišti budou k vidění budoucí fotbalové celebrity. A nepůjde jen o evropskou trofej, první čtyři si zajistí místo na nadcházející olympiádě v Riu de Janeiro. Češi se ve skupině postupně utkají s Dánskem, Srbskem a vysoce favorizovaným Německem.
Tour de France (4. - 26. července)
Tradiční závod po Francii, který bude už po stodruhé poutat zraky cyklistických fanoušků, odstartuje na začátku července. A i pro letošek zavítá mimo francouzské území, a to do Holandska a Belgie. Čeští příznivci budou pak asi hlavně sledovat počínání letošního největšího překvapení Leopolda Königa nebo Romana Kreuzigera. Nad oběma českými závodníky ovšem visí otazník. König se bude muset podvolit přání elitní stáje Sky, kam po úspěšné Tour přestoupil, a druhý český jezdec stále bojuje s pochybnostmi ve svém biologickém pasu.
MS cyklokrosu (31. 1. - 1. 2. v Táboře)
Nejlepší cyklokrosaři se již potřetí v historii sjedou do Tábora k mistrovství světa, aby si to rozdali o čtyři sady medailí. O cenné kovy pojedou junioři, ženy, muži do 23 let a elitní kategorie. A ani domácí nejsou v žádném případě bez šancí na zisk medaile či dokonce světového titulu. Mezi největší medailové naděje patří zajisté Kateřina Nash, které se už několikrát v sezoně povedlo dostat na "bednu" a v kategorie Elite by mohl v případě účasti zaútočit na obhajobu světového triumfu Zdeněk Štybar. Ten však v prosinci oznámil, že s účastí nepočítá.
ME v basketbalu (5.-20. 9., pořádají Francie, Chorvatsko, Německo a Lotyšsko)
Původně se klání evropských zemí mělo konat v Ukrajině, ale válečný stav panující v této zemi byl důvodem pro změnu organizátora. A tak se basketbalový šampionát i s českou účastí bude konat hned ve čtyřech státech. Ve skupině se čeští basketbalisté potkají s Estonskem, domácím Lotyšskem, Litvou, Ukrajinou a Belgií. Do dalších bojů postoupí čtyři nejlepší podle pořadí jednotlivých skupin.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.