České tenisty čeká ve čtvrtfinále druhý nejlepší tým žebříčku Davisova poháru. O jeho síle svědčí fakt, že přes očekávanou pražskou absenci nejlepšího hráče světa Novaka Djokoviče bude muset výběr kapitána Navrátila v plné síle předvést veškerý svůj um, aby postoupil.
Neúčastí srbské světové jedničky se totiž misky vah na českou stranu nepřevážily, pouze se vyrovnaly. Srbsko hraje pod tímto názvem Davis Cup teprve od roku 2007 (po odtržení Černé Hory). Za tak krátkou dobu se ale dokázalo stát ve slavné týmové soutěži skutečnou silou, což demonstrovalo historickým vítězstvím v roce 2010 i loňskou semifinálovou účastí. Bývalá Jugoslávie na triumf čekala marně.
Při dva roky staré jízdě za salátovou mísou zůstal na srbském štítě i český výběr, který v Bělehradě prohrál 3:2, ačkoliv po dvou dnech vedl. Srbové však v nedělních dvouhrách stav otočili. Stejným výsledkem si pak ve finále v Bělehradské aréně poradili s Francií a v Srbsku propuklo tenisové šílenství.
Rokem 2007 ale historie srbského tenisu nezačala. V roce 1927 naskočil do Davis Cupu tým pod hlavičkou Království Srbů, Chorvatů a Slovinců a zahrál si druhé kolo Evropské zóny. Následujících 10 let až do Druhé světové války odehrála monarchie už jako Království Jugoslávie 28 zápasů v tehdejší Interzóně, z toho 17 vítězných.
Po válce se jugoslávský tenis potloukal po nižších patrech Davis Cupu až do roku 1963, kdy přišel první postup do Světové skupiny. V něm se pak udržel až do roku 1993. Slavná éra nastala na přelomu 80. a 90. let kolem generace současného šéfa srbského tenisového svazu Slobodana Živojinoviče. Byly z toho tři semifinále, pak už nastal krvavý soumrak Jugoslávie a doba, která sportu nepřála. Mezi elitu se vrátilo nástupnické Srbsko a Černá Hora až v roce 2004.
Bohatá je i historie vzájemných soubojů s Českem, respektive s jeho předchůdcem Československem. Začala v roce 1935 v Praze vítězstvím domácích tenistů shromážděných kolem Rodericha Menzela, který vyhrál obě své dvouhry i čtyřhru a nejvíce tak přispěl k vítězství 4:1.
Už o rok později v Záhřebu ale přišla odveta a jugoslávská výhra 3:2. Jako přes kopírák proběhly vzájemné souboje v následujících dvou letech. Poslední střetnutí Jugoslávie a Československa přišlo v roce 1991 a skončilo prohrou 1:4 Kordy, Nováčka a Šrejbra s dvojicí Živojinovič - Ivaniševič, která odehrála všechny zápasy.
Předloňská prohra Česka v Bělehradě srovnala historické vzájemné skóre na 5:5. Vítěz víkendového čtvrtfinále se tak ujme vedení. Oba celky mají zajištěnou účast ve Světové skupině i příští rok. Pokud by znovu došlo na vzájemný souboj, přesune se opět na srbskou půdu.