Účast ve finále Turnaje mistryň je obrovským úspěchem. Přesto Lucie Šafářová není stoprocentně spokojená. Ráda by úspěchy ze čtyřhry přenesla i do dvouhry. Úspěchy v deblu ji neudržují pouze v zápasovém rytmu, ale také v optimistické tenisové náladě.
Sezona Šafářové nezačala vůbec šťastně. Po nemoci se propadla z devátého až na 63. místo žebříčku. Později se jí ale velice dařilo. Úspěchy přicházely především ve čtyřhře s Američankou Mattekovou-Sandsovou. Společně vyhrály čtyři turnaje včetně US Open a dvakrát finálový boj nezvládly.
"Ráda bych v příští sezoně přenesla vítězství z deblu i do singlu. Doufám, že mě to nakopne do příští sezony, abych se škrábala nahoru v singlu stejně jako v deblu. Teď je potřeba si odpočinout a udělat hodně dobrou přípravu. Jsem odhodlaná do toho jít. Nebude to jednoduchá cesta, ale fyzicky se zase cítím dobře," řekla Šafářová po finále Turnaje mistryň, v němž s Američankou prohrály s Ruskami Jekatěrinou Makarovovou a Jelenou Vesninovou po setech 6:7 a 3:6.
Už loni ji čtyřhra s americkou parťačkou pomohla. Na Australian Open vypadla hned v prvním kole a vypadalo to na dlouhou pauzu od tenisu. Od té ji zachránila právě čtyřhra. Navíc tento grandslam s Mattekovou-Sandsovou ovládly. "Po vyřazení v singlu jsem byla hrozně smutná, ale v deblu jsem poprvé vyhrála grandslam, a tak mě to nakoplo do singlu, až jsem měla nejlepší sezonu v kariéře," vzpomínala na rok 2015, v kterém se zaskvěla finálovou účastí na Roland Garros.
Nebylo to jediné vyřazení v prvním kole. Proto je pro ni čtyřhra v tenisovém životě důležitá. Udržuje ji v zápasovém rytmu "Člověk může trénovat, jak dlouho chce, ale pak přijde na zápas, kde jsou najednou okolo rozhodčí, diváci - a to je něco jiného. Když člověk zápasy nemá, tak mu to hodně chybí. Není dost důrazný a prohraje. V deblu to není to samé, ale aspoň si držíte nějakou úroveň," svěřila se Šafářová.
Po půlroční pauze způsobené zdravotními potížemi pro ni byla účast ve finále deblu na Turnaji mistryň velkou odměnou. "Na to, že to byl první rok po tak dlouhé nemoci, mohu být spokojená. V deblu absolutně skvělý, v singlu bych chtěla být výš, ale jsem zdravá a šťastná," usmívala se.
Celý rok byl vyšperkován olympijskou medailí. S Barborou Strýcovou získaly v Riu bronz. "Je speciální. Těžko se to hodnotí, ale možná je víc medaile," porovnávala brněnská rodačka olympijský kov a grandslamový deblový titul.
No words needed. Just happiness! Amazing week! #dreamcometrue #rio2016 #czechteam#medal #bronze @barborastrycova 🇨🇿🏅 pic.twitter.com/HuRSdyjwrA
- lucie safarova (@luciesafarova) 15. srpna 2016
Další vysoké cíle mají s Mattekovou-Sandsovou i ve čtyřhře. Třeba vyhrát Wimbledon, který jim ve sbírce jediný chybí. "První bude Australian Open, kde jsme získaly první společný grandslamový titul. Wimbledon máme v hledáčku. Uděláme, co bude v našich silách a zkusíme získat i tuhle trofej," řekla Šafářová.
Moc často se ale tyhle spoluhráčky a kamarádky nenavštěvují. "Asi nepřijedeš do Česka, co," otočila se Šafářová na Američanku. "V Česku je teď moc zima, i když vím, že máš doma vyhřívanou podlahu," odpověděla Matteková-Sandsová. "Jasně, můžeš chodit a cítit se v teple. Česko je krásné," lákala ji Šafářová. "Za rok," slíbila Američanka.
Usměvavá dvojice na kurtu i mimo něj rozhodně o konci spolupráce nepřemýšlí. A pokud jednu z nich neskolí zranění, mohou toho na tenisových kurtech spolu ještě hodně dokázat.