Tenis je z 95 procent o psychice, tvrdil osminásobný grandslamový šampion Jimmy Connors. Své o tom ví každý špičkový hráč. Tam, kde je výkon vrcholových sportovců prakticky vyrovnaný, rozhoduje psychické rozpoložení a vysoká míra duševní odolnosti. Důkazem je Petra Kvitová, která po nevydařené části sezony začíná opět tenisově vykvétat.
Co mohlo Petru Kvitovou nastartovat či ideálně nakopnout pro skvělý výkon, který v posledním týdnu předvedla? V čínském Wuhanu všechny soupeřky suverénně převálcovala. Při cestě k titulu ztratila v šesti zápasech pouze jeden set, ten proti ní dokázala uhrát Němka Kerberová.
Česká tenistka Petra Kvitová přiznala, že bronzový medailový úspěch z olympijských her v Riu de Janeiro, ji přinesl potřebný klid. "Všechno začalo v Riu, od té doby hraji uvolněněji a víc si tenis užívám. Rio mi dalo moc. A nejen tenisově, ale vším," uvažovala Kvitová. "Medaile mě uklidnila vnitřně, dalo mi to moc, získala jsem sebevědomí a všechno, co potřebuji."
Z turnajového titulu se rodačka z Fulneku radovala po 12 měsících. Po ukončení spolupráce s trenérem Davidem Kotyzou v lednu 2016 byla mnohými fanoušky odepisována pro údajnou psychickou nepřipravenost, vždyť s Kotyzou slavila dvakrát wimbledonský titul. Následovala série nepodařených výkonů, kdy na turnajích končila většinou v prvních kolech. Výjimkou bylo dubnové semifinále ve Štrasburku.
Obtížnost trenérská role v ženském tenise potvrzuje předseda Asociace psychologů sportu České republiky Michal Šafář. "Trenér, a to nejen ženský, to má nesmírně těžké - měl by umět všechno. Základem trenérského úspěchu je mimo odborných znalostí vnímavost a schopnost se přizpůsobit a zatížit sportovce podle jeho aktuálního stavu," sdělil v rozhovoru pro časopis TÝDEN.
Tříštění pozornosti
Tenisté a tenistky občas potřebují změnit rytmus. Jsou pro to nejrůznější důvody a změny se projevují různě. Ideální herní rozpoložení a nastavení optimální výkonnosti do zápasového rytmu je nesmírně složité. V ženském tenisu je celá magie dokonalé přípravy ještě složitější. Zaběhlé (zlo)zvyky se nesmírně těžko odstraňují. David Kotyza, svého času trenér Lucie Šafářové, by mohl vyprávět, jak se snažil svou svěřenkyni neúspěšně "předělat" při jejím postavení. Česká hráčka byla dlouho naučená stát daleko za základní čárou. Až spolupráce se srbskou trenérkou Biljanou Veselinovičovou v tomhle ohledu přinesla úspěch a Šafářová začala výměny hrát více ve dvorci a obrovsky herně vylétla.
Nevýrazná sezona Kvitové, která se v úspěšnou začala měnit po zisku bronzu z Ria, může vést ke spekulacím, jaké problémy k jejím nepříliš přesvědčivým výkonům vedly. Mluvilo se o rozchodu s přítelem. Absence kouče mohla mnohé utvrzovat v názoru, že v ženském tenise to půjde bez opory, vedení, strategické přípravy a dalších věcí jen těžko. V dubnu se se dala Kvitová dohromady s koučem Františkem Čermákem, bývalým výborným deblistou. Spolupráce ale trvala jen do září, kdy Kvitová opět ohlásila, že je bez trenéra.
Zároveň se nabízí otázka, zda ji neovlivnil i úspěch dalších hráček a třeba jisté "rozmělnění" pozornosti. O zájem tenisových fanoušků se svými úspěchy hlasitě přihlásily Lucie Šafářová a Karolína Plíšková, která Kvitovou na pozici české jedničky vystřídala. Velmi dobrou sezonu má za sebou i Barbora Záhlavová-Strýcová. Svými výkony na sebe také nedávno upozornila Kristýna Plíšková, do popředí se derou mladé hráčky jako Kristýna Siniaková či Denisa Allertová. Nezapomínejme také na osvědčené deblistky Hlaváčkovou s Hradeckou. Také přílišný tlak a očekávání okolí může být pro tenistku důvodem nedostatečné herní pohody a je namístě otázka, jestli Kvitové naopak neprospěl fakt, že většinou národa už není vnímána jako "ta jediná" tenistka na špici.
Nabízí se i protiargument, že vrcholoví sportovci musí být na všudypřítomný tlak zvyklí a mediální kritika se jich příliš nedotýká. Když ale hráčka nedokáže své výkony pravidelně a uspokojivě před diváky obhajovat, dostává se do nepříjemné situace, která může narušit její sebedůvěru. A situace, kdy je hráčka navíc bez trenéra, přináší velkou zkoušku její psychiky. Kvitové za to patří uznání a respekt.
Po vítězství na turnaji ve Wuhanu se ale pozornost veřejnosti na Kvitovou jistě opět zaměří. Bude zajímavé sledovat, zda současná forma šestadvacetileté tenistce vydrží a na turnaji v Pekingu dokáže uhrát dobrý výsledek. Její turnajový triumf je dokladem, že i bez kouče je úspěch na vysoké úrovni možný. Jak dlouho bude na přípravu sama a jaké výsledky to bez kouče přinese, ukážou následující týdny.
Sestřih finálového zápasu turnaje v čínském Wuhanu, kde Petra Kvitová porazila Dominiku Cibulkovou: