Bollettieriho jubileum
Nejslavnější tenisový kouč a lovec žen oslavil osmdesátku
04.08.2011 11:00 Původní zpráva
Ačkoli nejslavnější tenisový trenér na světě Nick Bollettieri oslavil minulou neděli osmdesátiny, stále zůstává neuvěřitelně vitální. Ve své akademii na Floridě vychovává nové talenty, spolupracuje s nejlepšími tenisty světa a radí jim, nebo se ve volném čase věnuje milovanému parašutismu.
Bollettieriho život připomíná vojenský dril. Proto vlastně není žádné překvapení, že své osmdesátiny oslavil ve známé vojenské akademii West Point
Další den ráno znovu usedl do letadla, tentokrát civilního, na trase do Etiopie, kde se svou ženou Cindy plánoval dokončit adopci tříletého chlapce, který by měl následovat šestiletého Giovanniho adoptovaného na stejném místě před dvěma lety.
Bollettieri prý i v osmdesáti letech kypí energií a své životní tempo nezpomaluje. Svou vitalitu dokázal i na letošním Wimbledonu, kde stíhal být platným členem zpravodajského týmu deníku The Independent a zároveň doprovázel svou poslední chráněnkyni Sabine Lisickou, která došla až do semifinále.
Právě Lisická, jednadvacetiletá německá rodačka a dcera polských emigrantů, je jednou z nové generace hráček vycházejících z Bollettieriho akademie. Do této generace patří také britská teenagerka Heather Watsonová, devatenáctiletý Američan Ryan Harrison, který je druhý nejmladší hráč první světové stovky, nebo jednadvacetiletý Japonec Kei Nišikori, který je považován za jeden z nejslibnějších mladých talentů.
Ve stopách hvězd
Všechny mladé talenty doufají, že půjdou ve stopách celkem deseti bývalých světových jedniček, které prošly Bollettieriho akademií. Těmi jsou Andre Agassi, Boris Becker, Jim Courier, Marcelo Rios, Martina Hingisová, Jelena Jankovičová, Monica Selešová, Maria Šarapovová a Venus i Serena Williamsovy.
Učit se hrát tenis v akademiích, kde tenisté zároveň žijí a studují, se stalo v poslední době běžnou věcí. Andy Murray podobně vyrůstal v Barceloně, současná světová jednička Novak Djokovič zase nějaký čas pobýval ve škole Nikiho Piliče v Mnichově. Ale žádná podobná akademie nevznikla dříve, než tento standard zavedl na pobřeží Mexického zálivu před 33 lety Bollettieri.
Nejprve přesvědčil přátele, aby mu půjčili peníze na zakoupení motelu a tenisového klubu v Bradentonu, a založil akademii, kde dostanou studenti kromě kvalitního tenisového tréninku i možnost kompletních studijních programů. Bollettierimu se také podařilo rychle přilákat pozornost rodičů talentů z východní Evropy. Jedním z prvních byla právě Selešová. Příval Rusek do akademie zase odstartovala Anna Kurnikovová. Nastartovat sice krátkou, ale úspěšnou kariéru pomohl Bollettieri před časem i české hvězdičce Nicole Vaidišové.
V roce 1987 prodal svoje dílo manažerské skupině IMG, která Bradenton změnila v obří komplex pro širokou škálu sportů. Kromě tenisové akademie, kterou stále řídí Bollettieri, je na třísetakrovém pozemku také golfová škola slavného trenéra Davida Leadbettera a dále akademie se zaměřením na baseball, americký fotbal a basketbal. Dohromady to je 12 tisíc sportovců ze 75 zemí světa.
S kráskou po boku
Sám Bollettieri stále jako kdysi rozdává první tenisové lekce už od šesté hodiny ráno. Jeho nadšení pro hru je prý pořád stejné a nezastiňuje ho ani půl století výuky. Tenis začal hrát na vysoké škole, kam šel po dobrovolné vojenské službě u výsadkářů. Brzy zjistil, že víc než pro hru samu má talent na trénování.
"Vyučovat jsem začal v North Miami Beach. Byly tam dva kurty s děravým plotem. Bral jsem tři dolary za hodinu. Jedním z mých žáků byl Brian Gottfried. Přišel ke mně, když mu bylo deset let, a odcházel jako světová trojka," vzpomněl si Bollettieri na své začátky, kdy si dělal jméno.
Cesta k vlastní akademii byla však ještě dlouhá a trnitá. Slavný kouč dokonce zažil, jaké to je dostat padáka. Když pracoval v Chicagu, nesnášel se s manželkou majitele klubu. Když mu vyčítala, že jsou kurty moc suché, hned je začal kropit. Potíž byla v tom, že madam ještě hrála. "Okamžitě jsem byl bez práce."
Naštěstí se už v tu dobu znal se spoustou vlivných lidí, na které se mohl obrátit. Jedním z nich byl i poslední britský vítěz Wimbledonu Fred Perry, kterého znal už z Miami Beach, kde slavný tenista vyučoval v hotelu Diplomat.
"Jel jsem ve svém zářivě žlutém kabrioletu, když na mě Fred zamával. Řekl mi, jak si každý den užívá, když se míjíme. Parádní kola, co, povídám mu. A on, že to ani ne. Že je to tím, jak vedle mě pokaždé sedí nějaká kráska," smál se Bollettieri při vzpomínce Perryho.
Žen se po Bollettieriho boku vystřídalo opravdu dost, a to nejen na sedadle spolujezdce ve fajnovém kabrioletu. Není žádným tajemstvím, že i mimo kurty nabíral život legendárního trenéra turbulentní obrátky. Jeho současná žena Cindy je už jeho osmou manželkou. Nejstaršímu z jeho šesti dětí je 54 let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.