Od Čechů se můžeme učit, říká nový tenisový prezident

Sport
16. 11. 2015
Prezident ITF David Haggerty (vlevo) předává cenu za významný přínos tenisovému Fed Cupu českému kapitánovi Petru Pálovi.
Prezident ITF David Haggerty (vlevo) předává cenu za významný přínos tenisovému Fed Cupu českému kapitánovi Petru Pálovi.

Na konci září stanul David Haggerty v čele Mezinárodní tenisové federace ITF. Osmapadesátiletý Američan chce konzervativní instituci rozpohybovat. Mimo jiné třeba tím, že zatraktivní týmové soutěže. Tedy i Fed Cup, který v neděli znovu vyhrály české tenistky.

Jaké jsou vaše hlavní cíle v roli prezidenta ITF?

Můj první byl najít bydlení v Londýně. To se mi povedlo. Nyní se můžu koncentrovat na další. Víte, Davis Cup a Fed Cup jsou naším nejdůležitějším majetkem. Jsou to velice dobré akce. Viděli jsme to teď v Praze. Češi odvedli skvělou práci. Je důležité tyhle soutěže ještě pozvednout.

Také bych rád navýšil příjmy ITF, abychom byli schopní jednotlivým národním federacím rozdělit více prostředků, které poslouží na jejich rozvoj a výchovu budoucích hráčů.

Mezi hráči jsou často slyšet hlasy, které volají po změnách v obou týmových soutěžích. Přemýšlíte, že byste upravili jejich formát?

Je to něco, co osobně zvažuji. Ale aby ke změnám došlo, musí se stát ještě spousta věcí. V sobotu jsem si uvědomil, že tohle je opravdu dobrý formát. Když jsem přijel do Prahy a viděl finále, řekl jsem si: "Hej chlape, je skvělé tu být." Už teď jsou to dobré soutěže, jediné, co musíme udělat je ještě je zlepšit.

Už vás napadají kroky, kterými toho docílíte?

Mám u sebe velice schopný výbor. Po finále máme tady v Praze první schůzku. Mám nějaké nápady, ale myslím, že jsou ještě trochu předčasné. Musím je prodiskutovat. Jedním z nich je třeba finále hrané na neutrální půdě. Další možností je Final Four. Ale jak jsem řekl, musí se stát ještě mnoho věcí a tohle nemusí být správné řešení. Měli bychom do toho zapojit více lidí, abychom si byli jistí, že cokoli, co budeme zvažovat, je správné.

Existuje nějaký časový harmonogram, podle kterého by se měly změny zavádět?

Příští rok zůstane určitě vše při starém. Naše výroční valná hromada musí změny schválit. I když se nyní shodneme, že máme skvělý nápad, je nereálné, aby se něco změnilo před rokem 2017.

A myslíte, že tím dobrým nápadem může být třeba zmíněné Final Four?

Nejsem si jistý. Jedna z výborných věcí, které jsem viděl, je to zapojení fanoušků, ta vášeň. Nejsem si jistý, jestli bychom tohle s Final Four neztratili. Na druhou stranu vidím i pozitiva. Mohli bychom více podporovat a rozvíjet tenis po celém světě. Sledovalo a hrálo by ho více lidí. To by mohl být důvod, proč dělat nějaké změny.

Co říkáte na možnost přejít na formát golfového Ryder Cupu a hrát týmové soutěže jen jednou za dva roky?

Mluvil jsem s mnoha hráči a mám dvě stě doporučení, co změnit. Myslím, že jednou z výhod Davis Cupu a Fed Cupu je, že se hrají každý rok. Mým cílem je zajistit, že každý hráč bude chtít hrát tyhle soutěže každý rok stejně jako grandslamy.

Čeští organizátoři si stěžovali na nízké prize money. Plánujete je do budoucna navýšit?

Určitě. Celá myšlenka je, že když vyděláme více peněz, mohou se zvýšit prize money pro hráče, což jim poslouží jako motivace hrát soutěž každoročně. A pak musíme rozdělit peníze i jednotlivým národním svazům. Aby mohly vychovávat budoucí hráče. Ne každý bude profesionální tenista, ale můžeme ovlivnit mladé, aby více hráli tenis. Já jsem se díky němu mnohé naučil. Nebyl jsem na kurtu dobrý, vlastně doufám, že jako manažer budu mnohem lepší, ale všechno, co vím o managementu, mám z kurtu.

Mezi ITF a ženskou asociací WTA nepanují zrovna dobré vztahy. Co chcete udělat pro jejich zlepšení?

Dobrá zpráva je, že v té organizaci došlo k několika změnám. To přináší příležitosti. Se Stevem Simonem (novým šéfem WTA, pozn. red.) se známe přes třicet let. Vedeme dialogy. Nemusíme spolu souhlasit, ale respektujeme se. A pokud se bude dařit tenisu jako takovému, vydělají na tom ITF, ATP i WTA. A také hráči a jednotlivé turnaje. Tak pojďme pozvednout tenis!

Co říkáte na aktuální české úspěchy? Není to svým způsobem zázrak, jak se zdejší tenisté prosazují ve světě?

Neřekl bych, že je to zázrak. Řekl bych, že je to skvělý příklad, z něhož se můžeme učit. Vzít ho a sdílet s dalšími zeměmi. Myslím, že jste inspirací a dáváte naději státům, které si říkají, že jsou moc malé a nemají dost peněz a lidí. Pocházím ze Spojených států, kde máme mnoho dobrých hráčů, ale jsme také lidnatější než vy. Měli byste být hrdí na to, co jste dokázali.

Máte v českém tenise nějaké přátele?

Známe se s předsedou svazu Ivem Kaderkou. Z hráčů znám Tomáše Berdycha. Loni jsme spolu večeřeli v Číně, kde hrál velmi dobře. Dostal se do finále.

Před ITF jste vedl americkou tenisovou organizaci USTA, kde jste spolupracoval s Ivanem Lendlem. Jaké to bylo?

Velice vzrušující. Ivan je velice dobrý trenér a já jsem velmi šťastný, že USTA pracuje se zahraničními kouči. Je to něco, co jsem já začal, když jsem byl prezidentem.

Jaký největší zážitek máte spojený s Prahou?

Před dvěma lety jsem tu byl s mojí dcerou, která v Praze studovala. Byl jsem zrovna na cestě na finále Fed Cupu do Itálie a byl jsem šťastný, že mohu zůstat a strávit čtyři dny s dcerou. Ona tu se mnou nyní nebyla, pracuje v New Yorku, ale připravila mi seznam úkolů: 'Táto, pamatuješ si tu restauraci a tu pivnici, kde jsme ochutnávali pivo. Nezapomeň tam zajít a ukaž to přátelům.'

Teď jsme zase měli velice zábavnou a příjemnou večeři. Cítím se tu velice vítán. Pražané jsou skvělí. Každá zkušenost je vzrušující. Máte nádhernou zemi a velice dobré tenisty a tenistky.

Autor: Adam KotrbatýFoto: ČTK/Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné