Pět hráčů z aktuální tenisové elity chybí na závěrečném grandslamu letošní sezony. Důvod? Zranění. Tenisty limituje zdraví, odehrát celý kalendářní rok je téměř nemožné. Jenže vynechávat turnaje si může dovolit jenom hrstka z nich. Proč nejlepší tenisté nejsou fit na US Open?
Novak Djokovič, Stan Wawrinka, Key Nishikori, Miloš Raonič. Do poslední chvíle se doufalo v účast Andyho Murrayho, jenže i ten na poslední chvíli odřekl. V dnešní době hráče už od útlého věku sužují zranění, například Rafael Nadal má problémy s koleny téměř od počátku své kariéry. Kde jsou podle světových tenisových odborníků příčiny dnešních zdravotních trampot hráčů?
Celoroční maraton
V tenise slunce nikdy nezapadá. Jediné volno mají profesionální hráči na okruhu v období Vánoc, jinak jedou po celý rok na sto deset procent. Nicméně podle tenisové legendy Johna McEnroa to není nic nového. "Diskutovali jsme o tom, už když jsem do tenisového světa na konci sedmdesátých let přišel," říká sedminásobný grandslamový šampion. "Rozvrh byl prakticky celoroční. V průběhu let se postupně pracuje na tom, aby se hráči dostali na devět, maximálně na deset měsíců." Podle McEnroa by bylo toto "osekání" pro tenisty prospěšné.
Moderní rakety
Rámy a struny moderních tenisových raket umožňují hráčům zasáhnout míč větší silou, tvrději. To vyžaduje rychlejší pohyb a s ním rychlejší změny směru. Více kroucení a protahování zápěstí znamená více zranění.
Bývalá světová jednička John McEnroe říká: "V kloubu dochází k opotřebení, protože je míč zasažen silněji, takže hráč musí reagovat rychleji. Je to součást dnešní hry i toho, proč v současném tenise vidíme velmi mnoho zranění."
Brad Gilbert, bývalý trenér Andreho Agassiho, Andyho Roddicka o Andyho Murrayho konstatuje: "S omotávkami z polyesteru jsou hráči schopni zasáhnout míč tvrději, takže na některých místech kolem zápěstí mohou krvácet," dodává.
Tvrdý povrch
Z třinácti velkých tenisových akcí se jich hraje osm na tvrdém povrchu. Bývalý hráč a prezident ATP Cliff Drysdale hrál tři z tehdejších čtyř velkých podniků na trávě. "Tvrdé kurty jsou obrovským problémem," je přesvědčen Jihoafričan.
"Hráči na US Open bojují pět setů na tom nejtvrdším povrchu a bez ohledu na to, jak to dopadne, dopad na zdraví to má. Hráči se v dnešní době mnohem profesionálněji starají o své zdraví, ale také se vystavují mnohem vážnějšímu napětí a tlakům na tělo než v minulosti."
Řešení?
Jenže jak si rok naplánovat tak, aby tenista bodově co nejméně strádal, a zároveň si neničil zdraví? U hráčů, jejichž těla jsou trestána požadavky moderní hry, je zřejmou odpovědí jednoduše hrát méně turnajů.
Drysdale říká: "Je ohromující, kolik toho hráči musejí uhrát, a při takovém zápřahu opravdu není možné, aby přežili dvacetiletou kariéru na tenisovém kurtu jedenáct měsíců v roce a vůbec nebyli zraněni."
Bývalý americký daviscupový kapitán Patrick McEnroe zdůrazňuje, že jen málo tenistů má natolik privilegované postavení, že může vynechat turnaje.
"Možná pětadevadesát procent hráčů musí na US Open uhrát co nejvíce, aby si vydělávali na živobytí. Pokud nehrajete, nevyděláváte peníze a tím to všechno končí, " doplňuje.