Tam, kde se alespoň trochu zajímají o tenisové dění, je téměř vždy hlavním tématem Roger Federer a Rafael Nadal. Občas se někdo zmíní o jiném mužském jménu, ale většinou se to netýká sportovního výsledku, spíš prohřešku. Jak k tomu přijde ženská část tenisového světa?
Mužská světová špička si na většině turnajů vydělává daleko více peněz (Wimbledon je šťastnou výjimkou). I když se ženy stále častěji ozývají, že mají nárok na totéž, bývá jim to poměrně málo platné. Přitom náklady na ubytování, doprava a věci s tím spojené jsou u mužů i žen stejné.
Ženy proto stále častěji využívají svou velkou výhodu - je jim daleko více nakloněn reklamní svět. Vzpomeňte si například na talentovanou Rusku Annu Kurnikovovou, která díky spoustě nabídek reklamních společností nakonec přestala hrát vrcholový tenis úplně, protože v propagaci své tváře si vydělala a vydělá daleko víc peněz.
V poslední době se mezi tenistkami rozmohl nový zájem – co si obleču, abych tím na sebe pořádně upozornila. I když je důležité, jak hraji, stejně podstatné je, jak u toho vypadám. Právě probíhající Wimbledon je však trochu jiný. V All England Clubu mají všichni hráči a hráčky jasně předepsáno, že musí chodit oblékáni téměř v bílém. Když se divák podívá na televizi, najednou některé hráče či hráčky ani nepoznává.
Všichni poslušně v bílém, ale sponzoři ani hráči opět nezklamali. Pro svůj reklamní „billboard“ vymysleli řadu kreací. Třeba Maria Šarapovová zaujala svými „labutími“ šaty. Ve čtvrtečním utkání se postarala o další rozruch francouzská hráčka Tatiana Golovinová. Pod bílé oblečení si vzala červené spodní prádlo, což se nelíbilo některým fanouškům a příznivcům Wimbledonu. Jenže o tom právě dnešní ženský tenis je - hlavně upoutat pozornost...
Pamatujete si také dlouhé, vyrovnané výměny tenistek a způsobné chování na kurtu? Při střetu dvou generací na turnaji ve Francii (French Open) roku 1999 se potkali Martina Hingisová a Steffi Grafová. Němka si svým skromným chováním a pílí po celý zápas získávala publikum na svou stranu. Přispělo k tomu také drzé a nevychované chování Hingisové, která se na konci druhé sady hloupě dohadovala s rozhodčími. Dnes je všechno jinak. Diváci nefandí nebo nechtějí fandit těm, kdo se drží stranou, chtějí vidět emoce – vztek, radost, smutek. A nějaké to házení raketou – komu to vadí? Naopak, je to oživení a zábava. A na to mnoho tenistek hraje.
Foto: ČTK