Čeští biatlonisté bydlí v rámci mistrovství světa ve skromných podmínkách nenápadného penzionu, který se však nachází na krásném místě, necelých patnáct minut cesty od stadionu v Hochfilzenu. Obec se jmenuje St. Ulrich am Pillersee a právě tam tráví své volno Gabriela Koukalová. Společně s ostatními si pochutnává na jídlech kuchařky Gabriely Fliegerové.
Na rozdíl od světového poháru v Hochfilzenu se český tým ubytoval jinde, než bývalo zvykem. Hlavní roli hrála především dostupnost a vzdálenost od hlavního stadionu, kde se závody mistrovství světa konají. "Snažili jsme se najít něco malinko blíž a plánovali jsme vzít sem vlastního kuchaře. A tohle s kuchyní bylo nejlepší," řekl šéftrenér Ondřej Rybář o místě vedle školky, bazénu a naproti hasičům.
I "divošce" Koukalové tyto odlehlejší podmínky svědčí, přestože se ráda obklopujeme svými fanoušky.
"Já jsem poměrně hodně společenský typ, ale při závodech jsem za ten klid i celkem ráda. Tady si odpočineme, máme pohodlí a všechno, co potřebujeme, abychom měli dobré podmínky," řekla zlatá a bronzová medailistka Koukalová.
Každý apartmán má kuchyň, jednu až dvě ložnice, toaletu a sprchu. Jako jediná bydlí sama na pokoji Gabriela Koukalová, užívá si tak stoprocentního soukromí. Parťačky na pokoji v ženském týmu tvoří Eva Puskarčíková a Veronika Vítková.
V mužské větvi je to Ondřej Moravec s Michalem Krčmářem a druhou dvojici tvoří zkušený Michal Šlesingr s mladíkem Adamem Václavíkem.
"Závoďáci bydlí většinou po dvou, aby měli pohodlí," řekl kouč mužů Michael Málek, který sdílí trenérský apartmán se Zdeňkem Vítkem, Alešem Ligaunem a Jiřím Holubcem.
Petra Sedláčková, masérka české výpravy, má pokoj jen a jen pro sebe. Uprostřed však má rozložený masérský stůl, na kterém s českými biatlonisty pracuje. Ti se mohou zapsat na masáž do rozvrhu, který visí na dveřích od pokoje české masérky.
Program pro každý následující den není pro české reprezentanty nutné vyvěšovat na nástěnkách, protože se vždycky všechno dozvědí od sebe navzájem. "To je na tom hezký, že se to řídí samo. Šíří se to a nikdo se nezapomene," pochvaluje si Rybář. Na stadion se biatlonisté vozí za pomoci tří aut a i zde se logistika jasně dohodne nebo se improvizuje.
Vlastní kuchařka je velkou výhodou
"Díky vlastní kuchařce máme možnost větší časové flexibility. Každý si zajde, kdy potřebuje, a je vše jednodušší," řekl Rybář. Kuchaře měli biatlonisté předloni na MS v Kontiolahti a tehdy získali čtyři cenné kovy. Zřejmě tak nechtěli upustit od zaběhnuté a osvědčené "taktiky". Sami si navíc mohou kontrolovat stravu, což je v posledních dnech velice důležitá součást života biatlonistů. Jak nedávno uvedl Michal Šlesingr, své jídlo si musí každý hlídat kvůli dopingu.
Fliegerová není u biatlonistů nováčkem. Už s nimi byla na soustředění ve Švédsku a před sezonou i v Hochfilzenu. "Jsou skvělá parta. Není náročné pro ně vařit," řekla kuchařka ze Žamberka, nedaleko od biatlonového centra Letohradu.
Suroviny si Češi přivezli sami
Většina sortimentu, především maso, se přivezla z České republiky a realizační tým skladuje tyto potraviny v chladicím boxu. Masa je skutečně dostatek. "Odhadem padesát kilo," uvedla kuchařka s tím, že před závody se vaří nejvíce kuřecí a převážně těstoviny, třeba carbonara.
"Je skvělá," chválila Koukalová kuchařku a prozradila, že na jídelníčku se nejvíce podílel Krčmář, který ho sestavoval. "Jde hlavně o zdravou výživu, o nic složitého," řekla Fliegerová, která na oplátku ocenila biatlonisty, že jí pomáhají, "Gabča (Koukalová) přijde umýt nádobí. Pomůžou všichni," řekla kuchařka.
Český biatlonový tým žije v hotelu jako taková malá rodina. Ti skuteční rodinní příslušníci či partneři musejí bydlet jinde. "Je to i kvůli zdravotní prevenci. S nejbližšími se jen setkají, je třeba se v tomto ohledu navzájem respektovat," uvedl Rybář.