Biatlon
Do boje proti Rusku! Nekompromisní Hamza: Seberte jim svěťák
16.12.2016 12:31 Aktualizováno 16.12. 13:09
Český biatlonový svaz vyzve dopisem mezinárodní unii IBU, aby přijala kvůli ruskému dopingu rázná opatření. Podle šéfa českého biatlonu Jiřího Hamzy je nezbytné odebrat Ťumeni březnové závody Světového poháru. Ze zprávy vyšetřovatele Světové antidopingové agentury Richarda McLarena vyplývá, že v Rusku fungoval státem řízený doping, ze kterého v letech 2011 až 2015 těžilo přes tisíc sportovců včetně biatlonistů.
"Úplně mě to dostalo. Říkal jsem si, že to snad není možné, a přijde mi to jako sci-fi, že někdo vyčlení státní prachy na takové věci," řekl dnes Hamza novinářům při Světovém poháru v Novém Městě na Moravě. "Biatlon se k tomu zatím postavil strašně vlažně. Byť jsme tušili, že ta aféra přijde," vytkl mezinárodní unii.
"Napíšeme nějaký dopis na vedení IBU, že chceme, ať se přijmou patřičná opatření. Jestli to exekutiva vyslyší, nebo ne, to je druhá věc. Ale aféra je tak rozjetá, že si neumím představit, že před tím někdo strčí hlavu do písku," řekl Hamza. Rusko už po skandálu přišlo o únorové mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu v Soči.
Mezinárodní biatlonová unie dostala od Světové antidopingové agentury (WADA) seznam 31 ruských biatlonistů podezřelých z dopingu. Prezident IBU Anders Besseberg uvedl, že jsou mezi nimi i aktivní závodníci.
Je jedno kdo, ale ne Rusové
Hamza si myslí, že by IBU měla jednat rázně a už v této sezoně odebrat Ťumeni Světový pohár, který se má konat 9. až 12. března. "Je to nutné, jestli se (biatlon) chceme v očích lidí očistit a nebýt za bandu hlupáků. Musí to být první krok, že jim seberou okamžitě všechny soutěže i na tuto sezonu," řekl Hamza. "Ty akce by se jim měly odebrat a říct, dokud se to nevyřeší, tak tam pár let nebudou."
Není vyloučeno, že Ťumeň přijde o biatlonové mistrovství světa v roce 2021, o které se při zářijové volbě ucházelo také Nové Město na Moravě. "Nevím, jestli to exekutiva odebere, nebo ne, ale je to logický krok. A je jedno, jestli závody dostane Nové Město, Pokljuka, nebo kdo. Jestli se ale chceme očistit v rámci svých rozhodnutí, tak tohle je v podstatě první krok, než nastanou ty další," řekl Hamza.
"S Ťumení je to nešťastně nastavené celé," řekl Hamza. Ve volbě hostitele MS 2021 dostalo ruské středisko více hlasů než Nové Město na Moravě a slovinská Pokljuka dohromady.
"Všichni v zákulisí věděli, že se na sport řítí taková aféra, a přesto zvolili šampionát v Rusku a za plné podpory našeho šéfa, což mi nepřijde fér. A teď dva měsíce poté vyplyne taková věc," uvedl Hamza. Jestli by Nové Město případně vstoupilo do hry o MS 2021, nevěděl. "Možná bychom se dohodli s Pokljukou a počkali si třeba až na rok 2023. Pro nás je teď nejdůležitější mít u nás alespoň třikrát za olympijský cyklus Světový pohár," řekl Hamza, co má přislíbeno od IBU.
Biatlonová unie kvůli obřímu dopingovému skandálu v ruském sportu sestavila pětičlennou expertní skupinu a za týden se má konat mimořádné zasedání biatlonové federace.
Pokud se doping ruských biatlonistů potvrdí, je možné, že Česko dodatečně získá další medaile. Na MS 2015 v Kontiolahti skončila Gabriela Koukalová druhá ve vytrvalostním závodu za Jekatěrinou Jurlovovou. A na olympiádě v Soči 2014 dojely Rusky druhé a Češky čtvrté, takže by se posunuly k bronzu.
"Na jednu stranu můžeme mít radost, že nám třeba přijde poštou medaile, nebo nějaké medaile, ale sportovci stejně přijdou o emoce a zájem sponzorů. Mám z toho fakt hrozně blbý pocit," řekl Hamza.
O problému mluvil v Novém Městě na Moravě i s Bessebergem, který už ale odjel. "Naše vztahy nejsou nějak vřelé. Kolem krku si nepadáme a asi nikdy nebudeme. On cítí, že naše česká federace si jde vlastní cestou a dost přímou, což se v zákulisí občas moc nenosí, že se názory vyjadřují otevřeně," uvedl Hamza.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.