SP v Novém Městě
Biatlonisté se bojí hlučných fandů. "Lepší je neminout!"
05.02.2015 15:29
Na burácení fanoušků na střelnici se připravují čeští biatlonisté. Při Světovém poháru v Novém Městě na Moravě je požene za úspěchem dav 17 tisíc natěšených diváků, což je pro závodníky povzbuzení. Na druhou stranu musejí dokázat udržet klid a rozvahu, aby mířili přesně.
"Nejlepší je neminout, aby se neozval vzdech. To by nebylo špatné," usmíval se Ondřej Moravec při otázce, jak zvládnout rachot ve Vysočina Areně.
Zatímco na závodech po Evropě biatlonisté slýchají, a to především v Německu a v Rakousku, ohlušující fandění soupeřům, tentokrát budou středem pozornosti sami. Už si to na Vysočině vyzkoušeli při Světovém poháru a předloni na mistrovství světa. "Nic podobného jako na šampionátu jsem nikde jinde nezažila a myslím, že letos to bude ještě silnější," těšila se na plné ochozy Jitka Landová.
Soukalová: Na stadionu mám husí kůži
Dvojnásobná olympijská medailistka Gabriela Soukalová si dokonce aplausu od českých fanoušků považuje více i než některých vítězných závodů. "Protože ta atmosféra je nezapomenutelná a dodnes, když stojím dole na stadionu, tak mám husí kůži," řekla Soukalová.
Biatlonista se na stadionu potřebuje vyrovnat s několika faktory. Při příjezdu nesmí přepálit tempo, aby se zklidnil na míření. "Ale jeďte před sedmnácti tisíci diváky na půl plynu," podotkl šéftrenér Ondřej Rybář. Kouč žen a ještě loni reprezentant Zdeněk Vítek mu přitakával: "Zpomalování nejde úplně lehce, ale je to nutné."
Chce to ošálit mozek, radí Rybář
Při přípravě na rány nastane další těžká fáze. Stadion najednou ztichne v očekávání výstřelu. "Všichni se soustředí na závodníka a jeho terč. To je tíživé," řekl Rybář. Závodníkům radí, aby si mysleli, že všechny zraky sledují někoho jiného. "Trošku ošálit mozek," doplnil.
Vítek přidal, že soustředění je to nejdůležitější. "Není to snadné, protože když tribuna ztichne, tak se napětí dá krájet," řekl kouč.
Závodníci se shodli s Vítkem, že je třeba strojově opakovat tisíckrát naučené pohyby z tréninku za plné koncentrace. "Při mistrovství světa mě to klidnou nenechalo, tak doufám, že to teď zvládnu lépe," řekla Soukalová. "Snažím se soustředit na věci, na které jsem zvyklá, a před střelnicí se vypnout," nastínila svůj recept Vítková.
Nepomáhají ani špunty
Michal Šlesingr zkoušel jezdit se špunty v uších, ale už od toho upustil. "V tomhle počtu lidí to stejně neutlumí a navíc jsem víc vnímal tělo - dýchání, srdeční tep, což nebylo úplně příjemné. Hlavní tak je koncentrace," řekl biatlonista. Je rád, že tentokrát budou diváci fandit jemu a nezakřičí mu do rány jako třeba v Německu.
Reprezentanti doufají, že české publikum potvrdí svoji znalost biatlonu a bude férové. "Ne jako třeba v Anterselvě, kde volali některým závodníkům dříve, než vystřelili, to se fakt nedělá," apeloval na diváky trenér mužů Marek Lejsek.
Aby toho nebylo málo, novoměstská střelnice patří mezi ty větrnější. Je tak třeba si dávat pozor, jak silně a odkud fouká. "Fáborky třeba vlají lehce. Vypadá to jako mírný vítr a relativně hodně to táhne," zjistila Vítková při tréninku. "Každý rok tady fouká, nedělal bych z toho vědu. Jsou horší střelnice," prohlásil Moravec.
Při výjezdu ze střelnice je nejlepší varianta, když závodník nemusí na trestné kolo. "Pohodu si tak přenese i na trať," shodli se všichni. A co dělat, když terč minete? "Tak musí bojovat až do konce a nevzdávat se," řekla pátá žena průběžného pořadí SP Vítková a poukázala na letošní sprint v Ruhpoldingu. "Udělala jsem tři chyby a v cíli nevěřila, že by to mohlo být do deseti. A přesto jsem skončila osmá."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.