<span>Rakušan Loitzl</span> ovládl skokanské Turné čtyř můstků

Sport
6. 1. 2009 18:50
Rakušan Wolfgang Loitzl vyhrál Turné čtyř můstků.
Rakušan Wolfgang Loitzl vyhrál Turné čtyř můstků.

Rakušan Wolfgang Loitzl vyhrál Turné čtyř můstků.Rakouský skokan Wolfgang Loitzl ovládl 57. ročník Turné čtyř můstků, když i v posledním závodě prestižní soutěže v rakouském Bischofshofenu suverénně zvítězil. Nejlepší z Čechů Jakub Koudelka skončil v celkovém pořadí Turné osmnáctý.

Čeští skokané opět propadli. Dva nejlepší z nich Roman Koudelka a Jakub Janda obsadili v Bischofshofenu místa ve třetí desítce. Koudelka si dolétl pro 22. místo, Janda byl ještě o jednu příčku horší. 

Vítěz Turné z roku 2006 tak pod trenérem Bajcem zaznamenal až 22. místo v celkovém pořadí. Borek Sedlák v posledním závodě Turné nepostoupil do druhého kola a v konečném pořadí bral 44. místo. Ondřej Vaculík, který nepostoupil z pondělní kvalifikace, skončil celkově dvaapadesátý.

Boj o celkové prvenství trval jen několik vteřin. Rakušan Loitzl nenechal nikoho na pochybách už v prvním kole, ve kterém dolétl na úctyhodných 142,5 metrů - pouze půl metru za stávající rekord můstku. Od rozhodčích navíc dostal maximálních pět "dvacítek" za styl a svým soupeřům odskočil o dalších deset bodů.

Ve druhém kole skočil pouze o metr méně a před bouřlivými domácími diváky mohl poprvé políbit sníh na doskočišti jako vítěz nejprestižnější skokanské série.

"Dlouho jsem toužil po tom vyhrát konečně závod a teď se mi to podařilo třikrát za sebou a hned na Turné. O tom sní každý skokan," uvedl Loitzl, se kterým se před Turné nepočítalo. "Ani já jsem to samozřejmě nečekal. V posledních dnech se toho stalo tolik, že budu potřebovat hodně času, abych to všechno pochopil," dodal rakouský hrdina.

Roman Koudelka v Bischofshofenu.Ammann udržel stříbro

V celkovém pořadí turné zvítězil Loitzl s náskokem dvaatřiceti bodů před druhým Švýcarem Simonem Ammanem, který skončil druhý i v Bischofshofenu. Celkově třetí je další Rakušan Gregor Schlierelzauer, který v posledním závodě turné pustil na bronzový stupínek Rusa Vasiljeva.

Osmadvacetiletý objev letošní sezony Loitzl do Turné nevyhrál v kariéře jediný závod Světového poháru. Ani na můstcích v Německu a Rakousku nebyl favoritem. Spíše se počítalo se suverénem letošní sezony Ammanem či jeho pronásledovatelem Schlierenzauerem. Jenže Rakušan si na Turné přivezl vynikající fazonu a vyhrál tři ze čtyř podniků Turné.

Naopak Amman se své skvělé formy z úvodu sezony trochu ubral. Přesto se v průběžném hodnocení Světového poháru udržel v čele před Schlierenzauerem. Vítěz Turné Loitzl je však již o jediný bod třetí.

První dvacítku pořadí světového poháru uzavírají po Turné Janda s Koudelkou. Janda je devatenáctý, Koudelka dvacátý. V páté desítce pak figurují Vaculík a Jan Matura. Do konce letošního ročníku zbývá odskákat ještě šest závodů. Vrchol sezony přijde na mistrovství světa v Liberci.

Foto: ČTK/AP a ČTK

Autor: - pv -

Další čtení

ilustrační foto

OH 2028 v Los Angeles chystají zahájení a závěr na dvou stadionech

Sport
8. 5. 2025
Odlet české hokejové reprezentace na mistrovství světa do Dánska, 6. května 2025, Praha. Na snímku je David Pastrňák.

Pastrňák: Cítím se o hodně líp než loni, zase musíme tahat za jeden provaz

Sport
6. 5. 2025
ilustrační foto

Dva motorkáři zemřeli při hromadné nehodě na britském šampionátu

Sport
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ