Chceme <span>hodovat s velmocemi,</span> bouří se lyžařští „exoti"

11. 2. 2009 18:30
Philipe Boit, průkopník běžeckého lyžování v Keni (ilustrační foto).
Philipe Boit, průkopník běžeckého lyžování v Keni (ilustrační foto).

Philipe Boit, průkopník běžeckého lyžování v Keni (ilustrační foto).Na sjezd se mohou jen koukat. A pokud chtějí startovat ve slalomu, musejí se prokousat kvalifikací. Lyžaři z exotických zemí to na světových šampionátech nemají jednoduché. Cítí se diskriminováni a chtějí to změnit.

Aktuální protest ze strany lyžařských „exotů" přišel nyní na šampionátu, který hostí francouzské středisko Val d'Isere.

Nelíbí se jim především fakt, že mohou startovat jen v točivých disciplínách. V nich navíc ještě musejí nejprve uspět v kvalifikaci, ze které postoupí jen 25 nejlepších.

"Už to není mistrovství světa. To jen velké země hodují v luxusní jídelně, zatímco ty malé jedí sendviče v kuchyni," použil prezident senegalského svazu Lamine Gueye přirovnání, které podle něj vystihuje současné postavení lyžařů z exotických zemí.

Kvalifikace pro závodníky mimo nejlepší světovou padesátku byla zavedena na minulém šampionátu v Aare. Koná se jen v točivých disciplínách, zatímco do rychlostních závodů se reprezentanti exotických lyžařských výprav ani nemohou přihlásit.

ČTĚTE TAKÉ: Drahé šampaňské. Kuriózní zranění připraví lyžařku o závod

Senegalec bez motivace 

Senegal má na šampionátu jediného reprezentanta v Leyti Seckovi, který se přihlásil do slalomu. "Je extrémně nadaný. Jenže kvůli systému kvalifikace nemůže najít sponzora na vybavení, a tak ztratil motivaci. Přijel sem jen kvůli tomu, aby měl šanci startovat na olympiádě," prozradil Gueye, který se v roce 1984 v Sarajevu stal prvním lyžařem tmavé pleti na olympijských hrách.

"Znamená to, že lyžaři z Jižní Afriky či Alžírska musejí zaplatit za letenky, ubytování a za další výdaje, a to jen proto, aby si zajeli jednu kvalifikaci a vrátili se domů," uvedl Gueye, který u Mezinárodního olympijského výboru a Mezinárodní lyžařské federace bojuje za to, aby se velké akce znovu konaly bez kvalifikací.

Podstatným argumentem pro existenci eliminačních jízd je to, že v případě extrémního počtu závodníků by narostla délka závodu, na což zase nechtějí slyšet televizní společnosti.

Senegalec by se však rád vrátil k tomu, aby na startu stálo třeba 133 lyžařů, jako tomu bylo při olympiádě v roce 1992. "Tehdy to byl důkaz , že lze uspořádat závod s tolika závodníky. Stejně tomu bylo na světovém šampionátu v Bormiu před čtyřmi lety, kdy závodilo 120 lyžařů," vzpomínal Gueye. "No a teď při sjezdu bylo na startu 38 lyžařů z tuctu národů," dodal.

Foto: Robert Sedmík

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Ochranáři v Rychnově odebrali mláďata čápa z hnízda. Pár se rozpadl

Domácí
9. 5. 2025

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ