Český rozhlas zahajuje další vlnu kampaně, která má lidi přimět, aby platili koncesionářské poplatky. V příštích týdnech se chystá dopisem oslovit devadesát tisíc domácností, které platí poplatek za držení televizního přístroje, ale nejsou přihlášeny k placení poplatku za rozhlas.
Součástí dopisu bude i vysvětlení, proč je nutné rozhlasový poplatek platit, a návod, jakými způsoby se lze k placení poplatku přihlásit. Posluchači rozhlasu k tomu mohou využít například SMS zprávu, internet nebo kteroukoliv pobočku České pošty.
Pro Český rozhlas poplatky představují hlavní zdroj financování jeho vysílání. V současné době je rozhlasový poplatek 45 Kč měsíčně bez ohledu na počet držených zařízení. Ve firmách a organizacích se však platí za každý přijímač. Mezi zařízení, na která se poplatek vztahuje, se řadí přenosné rádio, radiobudík, autorádio, televize se set-top boxem či tunerem pro příjem digitálního či kabelového vysílání nebo počítač s tunerem FM/DVB-T.
"Pokračujeme v krocích vůči neplatičům tak, jak jsme si je pro letošní rok naplánovali. Povinnost většiny poplatníků televizního poplatku platit též rozhlasový poplatek je jednoznačná. Pokud má Český rozhlas v době zvyšujících se nákladů na provoz vystačit s příjmy, které mu určuje legislativa, pak nemůžeme být benevolentní," řekl Ladislav Musil, náměstek generálního ředitele pro správu a provoz Českého rozhlasu.
Podle návrhu rozpočtu na letošní rok má rozhlas vybrat 1,993 miliardy korun, loni to bylo o zhruba 40 milionů méně. Problém s posluchači, kteří neplatí koncesionářské poplatky, rozhlas podobně jako Česká televize řeší dlouhodobě. Právě Česká televize v roce 2012 rozeslala přes 340 tisíc upomínek kvůli neplacení televizních poplatků na celkovou dlužnou částku 353 milionů korun. Z toho bylo uhrazeno 141 milionů, což činí asi 40 procent upomínané částky.
Český rozhlas veřejnosti nabízí celkem devatenáct stanic (4 celoplošné, 11 regionálních a 4 speciální), široký obsah na internetu a přes mobilní aplikace a dále i archiv pořadů v iRadiu.